Twoje mieszkanie jest małe, ale wysokie? Szukasz dodatkowego metrażu, który zagospodarujesz na sypialnię lub biblioteczkę? Zainwestuj w antresole!
Fot. faisalcarper.net, homedsgn.com
Antresola to doskonałe rozwiązanie dla niewielkich mieszkań. Pozwala nam wygospodarować dodatkowo kilka metrów, które sprawią, że mieszkanie stanie się przestronniejsze i bardziej użytkowe. A do tego zyska na nowym, odświeżonym wyglądzie. Podpowiadamy jak zorganizować takie miejsce w domu.
Fot. meble.net
Może to być część półpietra lub tylko fragment, aby zmieścilo się tam nasze ulubione łóżko, a nawet tylko materac. Nie musimy tak przeciez zapraszac gości, więc to co się tam znajdzie ma mniejsze znaczenie.
Fot. hometrendesign
Antresola nie stanowi osobnej kondygnacji. To tylko wydzielona górna część piętra, nieprzysłonięta zwykle żadnymi pełnymi ściankami od przestrzeni, z której została wydzielona. Jedynie dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników stosuje się balustrady.
Fot. thiagomarcondes, FORMA online
Antresola to doskonała lokalizacja na sypialnie, schowek, garderobę, biblioteczkę czy chociażby niewielkie domowe biuro. Niezwykłym plusem antresoli jest bez wątpienia fakt, iż to, co będzie się na niej znajdować będzie niedostrzegalne dla innych. Stanowi ona również doskonały punkt widokowy np. na salon, pod którym przykładowo będzie się znajdować. Przestrzenność, która się dzięki niej wytworzy pozwoli rodzinie na dodatkowe zbliżenie się do siebie.
Fot. homedsgn.com
Pamiętajmy, by wykonanie antresoli, ze względu na możliwe duże obciążenia konstrukcji, zlecić fachowcom, a nie podejmować sie tego samodzielnie.
Fot. faisalcarper.net, zszywka.com
Minusy antresoli:
Niestety, rozwiązanie antresoli w mieszkaniu ma nie tylko same zalety. Ma również, sporą wadę. Szczególnie dla tych, którzy nie lubią zmian temperatury.
Fot. forum-meble.com
Podstawowym problemem jest oczywiście ogrzewanie. Jak powszechnie wiemy ciepłe powietrze unosi się do góry. Na dole musimy więc przewidzieć zwiększoną moc i odpowiednie rozmieszczenie grzejników, ponieważ ciepło będzie uciekać na antresolę. Przebywając głównie na dole, ciepło musimy dostosować do tej przestrzeni. Na górze z pewnością będzie ciepło, może nawet i za ciepło, a na dole może być za chłodno. Rożnicę tę odczujemy z pewnością w okresie zimowym. Uważajmy też na kwiaty. Na antresoli idealnie odnajdą się te ciepłolubne. Jednak nie przestawiajmy ich. Wiele gatunków nie lubi przestawiania i różnic temperatury.