Sklepy z historią w tle

Centra handlowe w zabytkowych murach. Spotkanie biznesu i sztuki. Takich miejsc jest w Polsce coraz więcej. Przedstawiamy cztery najciekawsze.
/ 11.04.2008 16:49
Stara Papiernia
al. Wojska Polskiego 3, Konstancin-Jeziorna, Sekretariat Centrum tel. (0-22) 702 87 00, www.starapapiernia.pl

Stara Papiernia to więcej niż centrum handlowe. Wizyta tu przypomina spacer po małym miasteczku. Oczywiście można zrobić zakupy (50 sklepów, wśród nich galerie z wyposażeniem wnętrz), skorzystać z wielu salonów usługowych. Stara Papiernia jest również miejscem spotkań towarzyskich i imprez kulturalnych. Tu odbywają się giełdy antyków, organizuje się koncerty, wystawy, pokazy mody. Na kawę i ciastka chodzi się do Bliklego, na sushi do baru Akura, na włoskie dania do restauracji Pomidoro. Centrum znajduje się w odbudowanych i zaadaptowanych do nowych potrzeb budynkach zabytkowej fabryki papieru. Projekt powstał w warszawskiej pracowni Bulanda, Mucha – Architekci. Początki zespołu fabrycznego sięgają końca XVIII wieku. Składał się on z tzw. zakładu górnego i dolnego. Główny budynek wzniesiono w 1838 roku według projektu Jana Jakuba Gaya. W 1958 roku został on wpisany do rejestru zabytków, niestety, w 1984 roku w znacznym stopniu zniszczył go pożar. Budynek nieremontowany przez wiele lat popadał w ruinę. Odbudowany i przekształcony w nowoczesne centrum handlowo-usługowo-kulturalne tętni życiem od listopada 2002 roku.

Manufaktura
ul. J. Karskiego 5, Łódź, tel. (0-42) 664 92 89, (0-42) 664 92 60, www.manufaktura.com

Centrum kulturalno-rozrywkowo-handlowe powstało w XIX-wiecznych budynkach kompleksu fabrycznego (tzw. Imperium Poznańskiego). Rewitalizacja obiektu rozpoczęła się w 1999 roku. Wyburzono budynki nieobjęte ochroną konserwatora, zabytkowym przywrócono dawny wygląd, przystosowując je do nowych funkcji, i wzniesiono nowe konstrukcje (najnowocześniejsze rozwiązania i technologie). Autorem wizerunku Manufaktury jest firma designerska Virgile & Stone z Londynu, współpracująca z biurem architektonicznym Sud Architectes z Lyonu. W Manufakturze znajdują się sklepy, butiki, restauracje, kawiarnie, puby. Miejscem imprez artystycznych i festynów jest rynek o powierzchni trzech hektarów. W budynkach pofabrycznych mieszczą się centra rozrywki i rekreacji (salon gier, dyskoteka, kręgielnia, ścianka wspinaczkowa). Na terenie Manufaktury działa Muzeum Fabryki, gdzie można poznać historię zakładów i najbliższej okolicy. Powstaje filia Muzeum Sztuki. Centrum jest bardzo rozległe (270 tysięcy metrów kwadratowych), ale goście mają do dyspozycji specjalny tramwaj.

Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar
ul. Półwiejska 42, Poznań, tel. (0-61) 859 60 50, (0-61) 859 60 22, www.starybrowar.pl

Stary Browar to miejsce szczególne. W 2005 roku uznano go za najlepsze centrum handlowe w Europie i na świecie, jako pierwszy tego typu obiekt w Polsce. Ale oprócz centrum handlowego jest także centrum sztuki i biznesu. Najstarszą częścią kompleksu są zabudowania Browaru braci Huggerów, którego historia sięga 1844 roku. Autorami całościowej koncepcji obiektu, w którym zabytkowe zabudowania są połączone z nowoczesną architekturą, są Piotr Z. Barełkowski i Przemysław Borkowicz z pracowni Studio ADS. Centrum powstawało etapami. Pierwszą część otwarto w listopadzie 2003. Rok później w Galerii Starego Browaru odbyła się wystawa prac światowej sławy włoskiego designera i architekta Alessandra Mendiniego, która zainicjowała działalność Dziedzińca Sztuki. Najnowszą część Browaru otwarto w marcu tego roku. W centrum działa 212 sklepów mieszczących się w dwóch największych budynkach – Atrium i Pasażu. W centralnie położonym Dziedzińcu Sztuki odbywają się wystawy (współczesne sztuki plastyczne, fotografia, design), przedstawienia teatralne i taneczne oraz projekcje filmowe i koncerty muzyczne organizowane przez Kulczyk Foundation. Część biznesowa Starego Browaru mieści się w Atrium (nad powierzchniami handlowymi) oraz w biurowcu, gdzie są m.in. biura zarządu Centrum, siedziby towarzystw ubezpieczeniowych, kancelarii prawniczych, banków. Stary Browar to po prostu miasto w mieście.

Rynek 13
Rynek Główny 12-13, Kraków, tel. (0-12) 617 02 50, www.vinoteka13.pl

To jedyny w Polsce kompleks handlowy w średniowiecznych kamienicach. Budynek, który nosi nazwę Pod Opatrznością, powstał w 1847 roku z połączenia dwóch kamienic. Obecni właściciele odrestaurowali zabytkowy budynek i całkowicie zmienili jego przeznaczenie. Wcześniej w kamienicy przy Rynek 13 mieściła się apteka. Farmaceutyki sprzedawano tu już na początku XVI wieku, a niektóre źródła podają, że nawet o sto lat wcześniej.
Koncepcja obiektu zakładała umiejętne połączenie starego z nowym. Z jednej strony uderza szacunek dla zabytku, z drugiej – nowoczesne rozwiązania architektoniczne. Galeria, mimo że mieści się w kamienicy, sprawia wrażenie przestronnej. Znajduje się tu wiele kameralnych butików znanych światowych i polskich marek. Wyjątkowym sklepem jest Likus Concept Store, który powstał na wzór mediolańskiego Corso Como czy nowojorskiego TG-170. Można tu kupić unikalne rzeczy, wypić poranne cappuccino, poznać najnowsze trendy kulinarne i wnętrzarskie. Likus Concept Store jest wizytówką całej galerii. To jeden z obiektów, które kreują nowy styl życia.

Redakcja poleca

REKLAMA