Rattan

Meble na taras i nie tylko.
/ 19.07.2006 13:36
 
Należy do rodziny palm z gatunku Calamus Rotan. Po poddaniu specjalnej obróbce uzyskuje znaczną twardość przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności. Rattan można dowolnie kształtować, dlatego jest świetnym materiałem do produkcji mebli. Pod tym względem jest dużo lepszy od wikliny i bambusa, które są w środku puste i podatne na złamania i odkształcenia.

Pierwsze rattanowe elementy wyposażania wnętrz pamiętają starożytność. W Europie już od czasów kolonialnych wyrabia się z niego meble i zdobi pomieszczenia.
Dziś występuje około 600 gatunków tej rośliny. Do celów użytkowych rattan pozyskuje się z pędów o średnicy od 1 mm do 50 mm i tnie na długość około 3 m.
To materiał ekologiczny. Podczas gdy las rośnie kilkadziesiąt lat, rattan odradza się zaledwie po kilku.

Meble rattanowe cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Pasują do wszelkiego rodzaju wnętrz: mieszkań, biur, hoteli, tarasów. Są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Np. podczas domowych przyjęć zestaw do salonu można z powodzeniem przenieść na taras, bez obawy uszkodzenia. Niektóre meble rattanowe są bardzo funkcjonalne: w razie deszczu można oddzielić elementy tapicerowane od części rattanowej i schować do domu. Podłokietniki, poduszki, pufy, czy zagłówki bardzo łatwo zdemontować i ponownie zamontować.


Kolekcja wyróżnia się łagodną linią. Obłe, zaokrąglone kształty krawędzi sof, szezlągów i foteli w połączeniu z naturalnymi kolorami piasku, kamieni, drzewa kakaowca, kojarzą się z wypoczynkiem, wakacjami i dobrym nastrojem.
Efektowne są kontrastowe połączenia kolorystyczne: jasna tapicerka z ciemnym rattanem lub odwrotnie.
Elementy metalowe (nogi) w meblach rattanowych to rozwiązanie nie tylko praktyczne. Kompilacja jest trwała i ciekawa wizualnie.


Quadro
 


Valenzia
 


Motivo
 


Modena
 


Nicea
 


Parma