Projekt Dizajn 2010

Przedstawiciel włoskiej szkoły dizajnu – Roberto Palomba –podbił publiczność na III konferencji z cyklu „Projekt Dizajn”
/ 07.12.2010 10:21
Za nami dwa niezwykłe wieczory z „Projektem Dizajn” – pełne pasji, ekspresji, emocji. Do Krakowa i Warszawy przybyło 18 i 19 listopada około tysiąc miłośników dizajnu, żeby wspólnie z Robertem Palombą porozmawiać o świecie formy, barwy, światła i czerpać z nich prawdziwą inspirację.

Projektant urzekł zebranych energią, emocjonalnym stosunkiem do pracy i świata. Poczucie humoru, które go nie opuszczało, sprawiło, że publiczność chętnie słuchała o wizji współczesnego dizajnu i roli dizajnera w procesie twórczym. Nie zabrakło praktycznych wskazówek i ciepłych słów, które zaproszony gość kierował do młodych adeptów sztuki projektowania, zachęcając ich do wytrwałości i do prób odnalezienia swojej własnej drogi. Jako prawdziwy Włoch proces projektowy porównał do gotowania, które także kocha. Roberto Palomba nie tylko wspominał o swoich doświadczeniach, ale też radził, co robić z blokadą twórczą i jak szukać inspiracji. Najciekawsze zagadnienia i realizacje wpisał w prezentację, która była nie tylko swoistym przeglądem jego prac, ale też dokumentacją jego życia – miejsc, które odwiedził, jego domu i najbliższych, otaczającej go rzeczywistości.

Słuchacze ujęci niezwykłą osobowością jeszcze po wykładzie dyskutowali z projektantem, robili z nim zdjęcia, prosili o autograf.

Roberto Palomba podkreślał, że najistotniejsze dla każdego projektanta jest zachowanie własnej tożsamości. „Myślę, że wszyscy, którzy chcieliby wykonywać tego rodzaju zawód, muszą zrozumieć, że świat czeka na osoby, które tworzą i wyrażają siebie poprzez własne realizacje”. Dodał też, że sukces zawdzięcza uporowi w dążeniu do celu, podążaniu zawsze własną drogą i temu, że nigdy nie naśladował ślepo żadnego wzoru, a wszystko, co robił, wykonywał w zgodzie z samym sobą.

Wśród prezentowanych projektów znalazły się między innymi produkty firmy LAUFEN, z którą Roberto Plomba łączy szczególna więź. Jest ona oparta przede wszystkim na ogromnej dozie twórczej wolności i wzajemnego zaufania. Na fundamencie tej wyjątkowej kooperacji producenta z projektantem powstała w 2005 roku niezwykła seria „Palomba Collection”. Roberto Palomba postanowił zmienić wygląd współczesnej łazienki, która często była traktowana jako najmniej ważna część mieszkania. Dizajner czerpał inspiracje podczas projektowania tej unikatowej serii z natury. Chciał, aby stworzona przez niego ceramika zbliżyła jej użytkowników do tego, co naturalne i prawdziwe. W projekcie pragnął połączyć estetykę i funkcjonalność.

W 2009 roku, po sukcesie swojej autorskiej kolekcji, Palomba zaprojektował dla marki LAUFEN kolejną wyjątkową serię – Lb3. Do jej stworzenia zainspirowały go trzy miasta – Nowy Jork, Paryż i Hongkong. Wrażenie, jakie zrobiły na nim ich niesamowita moc, koloryt, tempo i różnorodność, stało się punktem wyjścia do stworzenia gamy produktów, w której każdy z nas znajdzie coś dla siebie – coś, co pomoże wyrazić siebie, z czym będzie mógł się utożsamić. Sam projektant o tej kolekcji mówił: „Kiedy projektowaliśmy kolekcję Lb3, to naszą ideą było stworzenie w domu przestrzeni, którą można by interpretować na różnych płaszczyznach kulturowych i w różnym czasie”.

Tak jak i za wszystkimie projektami projekty włoskiego dizajnera, tak i za meble Driade, które znalazły się na wystawie, powstały w wyniku obserwacji ludzkich zachowań. Otóż Roberto zauważył, że przebywając na zewnątrz, chcemy spędzać czas razem z innymi, a jednocześnie być osobno, mieć własną, wyraźnie odseparowaną przestrzeń.

Fotel Cuir z kolei został zaprojektowany pod wpływem fascynacji regułami i antyregułami. Roberto zainspirował się kimonem, które zobaczył w trakcie jednej ze swych licznych podróży. Postanowił on przenieść idealną geometrię, zgodnie z którą projektuje się kimona, na bardzo trudny materiał, jakim jest skóra. Ręcznie wykonany fotel, stworzony z niezwykłą wręcz dbałością o każdy detal – to praca rzemieślnicza, którą Roberto Palomba niezwykle ceni.

Na wystawie towarzyszącej wystąpieniu dizajnera znalazły się także lampy FlyFly. Ich koncepcja narodziła się z głębokiego przekonania Palomba o potrzebie dbania o środowisko naturalne.

Poczucie odpowiedzialności za otaczający nas świat to istota pracy projektanta. Obowiązkiem każdego z nas jest dołożenie wszelkich starań, aby stworzyć jak najlepszy świat dla przyszłych generacji. Tym bardziej, że poprzednie pokolenia korzystały z zasobów planety w sposób nieprzemyślany i zgubny dla nas wszystkich. Udział projektantów w tym procesie jest szczególny, gdyż to oni mają nakreślić scenariusz przyszłości, w której będą żyły nasze dzieci i wnuki. Poznanie i zrozumienie różnych relacji, jakie zachodzą pomiędzy ludźmi a używanymi przez nich przedmiotami, to rola projektanta.

Lampy FlyFly stanowią idealne potwierdzenie tych słów i wyrażenie wizji świata Roberto Palomba. Zostały one zaprojektowane z ekologicznych materiałów i składają się jedynie z dwóch części, aby jak najmniej elementów trzeba było w przyszłości utylizować. Ten projekt, oprócz niewątpliwych walorów ekologicznych, odznacza się przede wszystkim niezwykłym połączeniem formy i materiału, co daje możliwość fascynującej gry światłem.

Zadowolenia z niesamowitej atmosfery, jaka towarzyszyła tegorocznemu „Projektowi Dizajn” nie kryli zarówno przybyli na wydarzenie goście, jak i organizatorzy. Jacek Różycki – dyrektor generalny ROCA Polska, przywitał zgromadzonych stwierdzeniem, że widząc taką rzeszę ludzi, którzy przybyli na „Projekt Dizajn” w deszczowy, listopadowy wieczór, utwierdza się w przekonaniu, że „warto jest promować dizajn w Polsce przez podejmowanie tego typu inicjatyw”.

Wśród gości wydarzenia znaleźli się zarówno projektanci, architekci, studenci, jak i liczna grupa przedstawicieli mediów. Uczestnicy spotkania podkreślali, że są pod wrażeniem wystąpienia Roberto Palomby, jego doświadczenia i profesjonalizmu, a jednocześnie poczucia humoru i dystansu do samego siebie.

Wystawa prac zaproszonego na to wydarzenie projektanta każdego roku budzi wielkie zainteresowanie. Tym razem będą ją mogli zobaczyć również ci, którym nie udało się dotrzeć na tegoroczną edycję „Projektu Dizajn”. Wszystkich miłośników dizajnu zapraszamy na wystawę do ekskluzywnej galerii Space. Można ją oglądać od 20 listopada do końca stycznia 2011 roku. Salon Space mieści się przy placu Dąbrowskiego w Warszawie.

Zainteresowanych dalszymi informacjami oraz relacją filmową zapraszamy na stronę www.projektdizajn.pl.

Redakcja poleca

REKLAMA