Pomarańcze i brzoskwinie

Barwy żółto-pomarańczowe, pomarańczowe maja wiele odcieni, od bladej moreli, brzoskwini i dyni, po bogatsze i cieplejsze tony, określane najczęściej także nazwami owoców.
/ 19.02.2008 18:03
Barwy żółto-pomarańczowe, pomarańczowe maja wiele odcieni, od bladej moreli, brzoskwini i dyni, po bogatsze i cieplejsze tony, określane najczęściej także nazwami owoców.

Blade, żółtawe oranże i barwa głęboko pomarańczowa zyskały popularność zwłaszcza w okresie secesji, popularne były – zwłaszcza w tonach intensywnych w latach sześćdziesiątych XX wieku. Obecnie obok żółci to ciągle najpopularniejsze odcienie. Wprowadzają do wnętrza atmosferę przytulności, ciepła domowego ogniska. Pomarańcze sprzyjają wypoczynkowi, ale też mają działanie pobudzające, stanowią impuls i bodziec do działania, zwłaszcza dla osób o melancholijnym usposobieniu. Pomarańcze pomniejszają pomieszczenia, nadają wnętrzu zdecydowanego charakteru, mocno podkreślając jego architekturę. Posiadają także wdzięczną właściwość rozświetlania pomieszczeń i odbijania światła – zwłaszcza w odcieniu dojrzałej dyni (bardzo ciepły żółto – pomarańczowy kolor).

Ciepło oranżów wymaga by kojarzono je dla równowagi z kontrastującymi, chłodnymi barwami. Bardzo ładnie wyglądają w tych połączeniach zielenie i niebieskości, chociaż barwą dopełniającą jest tylko niebieski. Szczególnie polecane przy połączeniach z pomarańczem mogą być odcienie oliwek – od jasnych, ciepło – żółtych , po zgaszone odrobiną brązu zielenie ziemi. Wyjątkowo wdzięczna jest również nasycona zieleń groszkowa , która w połączeniu z pomarańczem tworzy żywe i radosne połączenie. Idealnym źródłem inspiracji może być tutaj natura – bukiety kwiatów, pejzaże ogrodów w naturalny sposób łącza ciepłe pomarańczowo – brzoskwiniowe odcienie z przeróżnymi barwami zieleni.

Omawiane zestawienia , jak wszystkie tworzone na zasadzie kontrastu, powinniśmy komponować z dużym wyczuciem, pamiętając o zasadzie dominanty – obieramy kolor dominujący, kolor kontrastowy występuje w możliwie mniejszej ilości bądź jest dodatkiem.

Pomarańcze i brzoskwinie mogą być również uzupełniane bielą – nadaje to wnętrzu delikatnego, szlachetnego i lekkiego charakteru.

Wspomniane barwy poleca się do salonów, pokoi otwartych (takich, w których przyjmujemy gości), a odradza się wymalowania kuchni dla osób dbających o dietę – bowiem pomarańcz pobudza apetyt. Wdzięczna paleta ciepłych , naturalnych odcieni to jedna z najwdzięczniejszych gam , która komponuje się zarówno z wszelkimi odcieniami drewna , jak i wielu kamieni, tkanin, a nawet metali. Na pewno dobierzemy wiele dodatków do ciepłego, pomarańczowego salonu.

Artykuł przygotowany przez dekoratorów wnętrz z