Pokój dziecięcy na poddaszu – pomysły na aranżację skosów

pokoj-dzieciecy-skosy-poddasze.jpg fot. Pokój dziecięcy na poddaszu. Aranżacja IKEA
Zastanawiasz się jak zaaranżować dziecięcy pokój na poddaszu, by stał się idealnym miejscem do zabawy, nauki i wypoczynku? Jeśli tak, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.
/ 29.12.2020 15:07
pokoj-dzieciecy-skosy-poddasze.jpg fot. Pokój dziecięcy na poddaszu. Aranżacja IKEA
Dzieci uwielbiają miejsca o niestandardowej budowie – z licznymi schowkami i zaułkami, w których można się ukryć i stworzyć wymarzoną „bazę”. Dlatego pokój na poddaszu, ze swoimi skosami, belkami i oknem w dachu, jest marzeniem większości z nich. Poddasze sprawdzi się zarówno jako miejsce na pokój dla chłopca jak i dla dziewczynki. Sprawdźmy, jak zaaranżować takie wnętrze, aby optymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię i stworzyć idealne miejsce do nauki, zabawy i wypoczynku.
 

Pokój dziecięcy ze skosami  

 
Skosy co prawda zmniejszają przestrzeń użytkową pomieszczenia, ale jednocześnie zapewniają mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Dzięki nim możemy wyjść poza schematy i urządzić wnętrze oryginalne i niesztampowe. Trzeba je jednak dobrze zaplanować, aby nie zmarnować cennych kawałków podłogi i maksymalnie wykorzystać problematyczne miejsca.
 
Pamiętajmy, że poddasze można potraktować jako użytkowe, jeśli w najwyższym punkcie będzie mieć do najmniej 2,5 metra. Jeśli jest niższe, trzeba podnieść dach, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami. 
 

Pokój na poddaszu – czy to pomysł dla każdego?

 
Ze względu na położenie, pokój na poddaszu najlepiej zaaranżować dla dzieci, które potrafią już samodzielnie poruszać się po domu i bezpiecznie pokonywać schody. Maluchy, które jeszcze nie nabyły takich umiejętności, mogą mieć problem z dostaniem się do tej części domu, zwłaszcza gdy schody prowadzące na poddasze są długie i kręte. 
 
Z tego samego względu pokoje na poddaszu nie nadają się dla dzieci, które mają ograniczoną swobodę w poruszaniu się. Dla nich lepszym wyborem będzie zaaranżowanie pokoju na parterze, chyba że zdecydujemy się na zamontowanie w domu windy prowadzącej na każdą kondygnację. Wtedy pokój małego domownika może znaleźć się na dowolnym piętrze.
 

Bezpieczeństwo, czyli o czym należy pamiętać aranżując dziecięcy pokój na poddaszu?

 
Małymi dziećmi kieruje głównie ciekawość – lubią sprawdzić, z czego dana rzecz jest zbudowana, jaką ma wytrzymałość, dokąd prowadzi itd. Dlatego, urządzając im pokój, pamiętajmy, by był jak najbardziej bezpieczny. Przede wszystkim:
 
  • Zamontujmy okna dachowe, które są wyposażone w system górnego otwierania – tak, by małe dziecko nie mogło ich samodzielnie otworzyć; to zniweluje ryzyko wypadku. Najlepiej też, by okienne szyby były laminowane – nawet po silnym uderzeniu i stłuczeniu szyby kawałki szkła pozostaną w ramie i nie rozsypią się po podłodze. Okno przysłońmy bezpiecznymi roletami lub żaluzjami. 
  • Jeśli do pokoju prowadzą schody, zadbajmy by nie były bardzo wąskie i śliskie. Najlepiej też by miały poręcz.
  • Do urządzania pokoju używajmy tylko wysokiej jakości materiałów – zwracajmy uwagę czy meble, akcesoria, farby, zabawki itd., mają odpowiednie certyfikaty i atesty.
  • Unikajmy tworzenia wysokich zabudowań, po których dziecko może się łatwo wspiąć. 
  • Pamiętajmy, by wszystkie wielkogabarytowe meble porządnie przymocować do ściany – źle zabezpieczone sprzęty mogą przechylić się lub spaść podczas dziecięcej zabawy.

Pokój dziecięcy na poddaszu. Aranżacja IKEA

Aranżacja pokoju dziecięcego na poddaszu – podział wnętrza

 
Przestrzeń użytkowa na poddaszu, z racji ograniczeń przy suficie, jest nieco mniejsza niż sugeruje metraż. Dlatego, urządzając to wnętrze, starajmy się maksymalnie wykorzystać każdy centymetr – zwłaszcza przy skosach, bo to one zabierają najwięcej miejsca i utrudniają swobodne poruszanie się.
 
Pamiętajmy, że w pokoju dziecięcym najlepiej wydzielić trzy podstawowe strefy:
 
  • strefę spania – w której postawimy wygodne łóżko, 
  • strefę nauki – z odpowiednio dopasowanym biurkiem i krzesłem oraz regałem na książki i akcesoria piśmiennicze, 
  • strefę zabawy – obejmującą wolne miejsce na podłodze oraz kącik z zabawkami.

Rozkład poszczególnych stref i układ mebli zależy przede wszystkim od czterech czynników:

  • wysokości ścianki kolankowej – to ona podnosi dach i zwiększa powierzchnię użytkową poddasza,
  • stopnia nachylenia dachu,
  • rodzaju dachu,
  • naszej inwencji twórczej.
Najmniej trudności sprawia zaaranżowanie wnętrza, w którym ścianka kolankowa ma co najmniej 110 cm, a dach jest dwuspadowy, stromy lub mansardowy (łamany, złożony z dwóch części – górnej, o małym stopniu nachylenia i dolnej – stromej). Najtrudniej zagospodarować przestrzeń pod dachami namiotowymi i czterospadowymi, ale dobry projektant poradzi sobie również z takim wyzwaniem.
 
Aby uzyskać wrażenie przestronności, zadbajmy o to, by środek pokoju był pusty. Nie przysłaniajmy też najwyższego punktu sufitu. 
 

Pokój dziecięcy na poddaszu. Aranżacja IKEA

Dziecięcy pokój na poddaszu z półkami i schowkami pod skosem

 
Jeśli skosy są duże, najlepiej stworzyć pod nimi praktyczną strefę do przechowywania. Aby maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce, postawmy na meble robione na wymiar. Wiele sprytnych możliwości aranżacyjnych znajdziemy też w salonach meblowych IKEA.
 
Fronty mebli powinny być jasne – wtedy optycznie powiększą pomieszczenie. Ciemna zabudowa może dodatkowo zmniejszyć przestrzeń i dawać uczucie przytłoczenia.
 
Gdy w pokoju ma mieszkać młodsze dziecko, na wysokości jego rąk zamontujmy wygodne szuflady lub półeczki, z których maluch bez problemu wyjmie odzież i zabawki – w ten sposób uczymy go samodzielności. Świetnie sprawdzą się tu niskie regały z wysuwanymi, pojemnymi pudełkami.
 
Pod skosami, na podłodze, można też postawić skrzynie, kosze i inne pojemniki służące do przechowywania zabawek, którymi dziecko bawi się z najczęściej. Łatwo mu będzie po nie sięgnąć i odłożyć je po skończonej zabawie. 
 

Dziecięcy pokój na poddaszu z biurkiem pod skosem 

 
Pod skosem, na którym znajduje się okno dachowe, warto umieścić dziecięce biurko. Dzięki temu młody człowiek będzie mógł dłużej korzystać z naturalnego oświetlenia.
 
Pamiętajmy, że biurko i krzesło dla dziecka muszą być przede wszystkim stabilne i wygodne, dlatego najlepiej wybierać je z samym zainteresowanym. Jeśli chcemy, by ten zestaw posłużył dziecku jak najdłużej, wybierzmy modele z regulowaną wysokością.
 
Skoro górna część biurka nie może być zabudowana, warto zastanowić się nad modelem z dużą liczbą szuflad umiejscowionych po obu stronach mebla. Można też wybrać zupełnie prosty model i dobrać do niego funkcjonalne szafeczki na kółkach. Tu dziecko będzie mogło schować wszystkie książki, zeszyty i inne akcesoria, które są niezbędne do nauki. Aby podłoga się nie rysowała, można rozłożyć pod szafkami specjalną matę ochronną.
 
Na biurku obowiązkowo musi stanąć lampka, dająca mocne, jasne światło. Jeśli dziecko jest praworęczne, ustawmy ją po lewej stronie, jeśli leworęczne – po prawej. Przyda się tu też organizer na akcesoria piśmiennicze. 
 

Pokój z łóżkiem pod skosem

 
Jeśli ścianka kolankowa jest dość wysoka, pod skosem można też ustawić łóżko. Ze względów ekonomicznych warto wybrać model, który „rośnie” wraz z dzieckiem – wystarczy rozszerzyć go o kolejne moduły. 
 
Dobrym pomysłem są też łóżka z szufladami. Mogą pełnić rolę garderoby lub schowka na pościel, pluszaki czy zabawki. Ale uwaga – takie modele są zazwyczaj wyższe niż tradycyjne łóżko, dlatego przed zakupem trzeba dokładnie sprawdzić, czy dziecko nie będzie uderzać głową o strop, wstając z posłania.
 
Gdy na poddaszu szykujemy pokój dla rodzeństwa, musimy tak rozplanować przestrzeń, by każde z dzieci miało swoje łóżko i biurko. Wspólna może być tylko strefa zabawy.
 
Sprawdź również artykuł: jak urządzić pokój dla rodzeństwa – pomysły od IKEA.
 

Pokój dziecięcy na poddaszu. Aranżacja IKEA

Czego nie może zabraknąć w dziecięcym pokoju?

 
Szczegółowe wyposażenie dziecięcego pokoju zależy w głównej mierze od inwencji twórczej głównych projektantów – czyli od dziecka i jego rodziców, a także od możliwości finansowych tych ostatnich. Są jednak takie elementy wystroju, których nie może zabraknąć w żadnym pokoju. 
 
Oprócz obowiązkowej szafy, łóżka, biurka i krzesła, powinny znaleźć się tu również:
 
  • regały na książki – ulokujmy je w strefie nauki albo blisko łóżka, jeśli dziecko lubi czytać przed snem. Ważne, by mogło sięgać po ulubione egzemplarze bez pomocy rodzica,
  • półki ekspozycyjne na ulubione figurki, samochody czy konstrukcje z klocków LEGO,
  • pojemniki i kosze na zabawki – pomagają zorganizować przestrzeń i zachować porządek w pokoju,
  • wygodny puf lub siedzisko – na którym można odsapnąć po wyczerpującej zabawie lub zaszyć się z ciekawą lekturą,
  • namiot – w którym dziecko może stworzyć swój mały prywatny świat,
  • miękki dywan – izoluje od zimna podczas zabawy na podłodze i sprawia, że wnętrze staje się bardziej przytulne. W nudne deszczowe dni przyda się dywan z narysowaną ulicą albo wzorem do gry w klasy, 
  • kilka źródeł światła – pokój na poddaszu, mający wiele zakamarków, musi być dobrze oświetlony. Oprócz górnego źródła światła koniecznie zamontujmy kilka dodatkowych lampek, szczególnie w okolicy szaf i przy łóżku,
  • stylowe dekoracje – girlandy, proporczyki, obrazki w ramkach, plakaty itd. podkreślą indywidualny charakter wnętrza,
  • tekstylia z ulubionymi motywami – pełnią funkcję ozdobną i ułatwiają dziecku samodzielne zasypianie. 
 
Jeśli mamy dużo miejsca, możemy rozważyć też zainstalowanie… huśtawki! Poddasze ze strzelistym dachem świetnie się do tego nadaje. 
 

Pokój dziecięcy na poddaszu. Aranżacja IKEA

Pokój na poddaszu – dla nastolatka

 
Urządzając przestrzeń dla dziecka, warto wybierać takie rozwiązania, meble i dodatki, które posłużą mu jak najdłużej albo takie, które można łatwo zmodyfikować, np. zmieniając ich rozkład czy wielkość.
 
Dzieci szybko rosną, a wraz z wiekiem zmieniają się ich zamiłowania i pasje. Jeśli nie chcemy zmieniać aranżacji co kilkanaście miesięcy, postawmy na gładkie, jasne ściany (które dodatkowo optycznie powiększą przestrzeń) albo uniwersalne tapety, np. w dyskretne wzory geometryczne.
 
Wyraziste motywy przewodnie umieśćmy w dodatkach – plakat i pościel z ulubionym bohaterem, zdjęcia w ramkach, stylizowane lampki – to wszystko można zmienić łatwo i niedrogim kosztem.
 
Ta sama zasada dotyczy ustawienia mebli. Poświęćmy chwilę na staranne zaprojektowanie poddasza, aby w miejsce typowo dziecięcych sprzętów, można było wstawić większe, nastoletnie modele, bez konieczności przeprowadzania generalnego remontu. 
 
Artykuł powstał w udziałem marki IKEA  / Usługi planowania wnętrz – pokój dziecięcy.
 

Redakcja poleca

REKLAMA