Podłoga w sypialni

Podłoga w sypialni powinna być ciepła i miękka tak, aby stopy czuły przyjemny dotyk. Taki komfort zapewni tylko wykończenie posadzki drewnem. Przedstawiamy krótki przewodnik po najpopularniejszych gatunkach drewna.
/ 29.06.2009 08:53
Podłoga w sypialni powinna być ciepła i miękka tak, aby stopy czuły przyjemny dotyk. Taki komfort zapewni tylko wykończenie posadzki drewnem. Przedstawiamy krótki przewodnik po najpopularniejszych gatunkach drewna.

Dąb
Drewno połyskliwe, dekoracyjne o rysunku słoistym, prążkowanym, z wyraźnymi „lusterkami”. Jest twarde, o bardzo dobrych parametrach wytrzymałościowych, odporne na ścieranie. Dostępne w bogatej gamie kolorystycznej.

Jesion
Drewno nieregularnie wybarwione, o rysunku słoistym, pręgowanym, bardzo dekoracyjnym. Jest ciężkie, wytrzymałe i elastyczne. Dostępne w szerokiej plecie barw.

Podłoga w sypialni
Obecnie na rynku dostępny jest szereg preparatów, które pomogą zadbać o drewniane posadzki. Do najczęściej stosowanych środków konserwujących należą lakiery oraz oleje, które mają bardzo wysoką jakość, a czołowi producenci wciąż podwyższają ich parametry. Fot. Parkiet.

Doussie
Drewno twarde, ciężkie, gęste, trwałe i odporne na domowe grzyby. Cechuje je duża elastyczność. Z powodu twardości wymaga sporego nakładu sił w obróbce. Nie jest polecane do wykończenia farbami olejnymi oraz bejcami. Inne nazwy: afzelia apa, lingue.

Iroko
Część twardzielowa może mieć barwę od szarożółtej, oliwkowej aż do czekoladobrązowej. Drewno jest nadzwyczaj trwałe, odporne na grzyby, insekty, zawiera dużo naturalnych olejków. Nie wypacza się w pomieszczeniach mokrych. Inne nazwy: dąb afrykański, kambala, teak afrykański.

Ipe
Drewno części twardzielowej może przybierać kolor od jasnobrązowego do ciemnooliwkowego. Gatunek ten charakteryzuje się bardzo dużą twardością. Jest drewnem niezwykle ciężkim i odpornym na ścieranie i inne uszkodzenia mechaniczne. Inne nazwy: cortez, corteza amarilla, lapacho.

Merbau
Świeżo przetarte drewno ma pomarańczowobrązową barwę, po wyschnięciu zyskuje ciemniejszy odcień, rozjaśniony złotymi cętkami. Ma wyjątkową stabilność wymiarową, jest twarde, odporne na ścieranie i wgniecenia. Inne nazwy: intsia, moluccan ironwood, mirabow, borneo-teak.

Podłoga w sypialni
Drewniane podłogi mogą mieć różne kolory i odcienie, a na dodatek mogą występować w wersji olejowanej, a więc matowej i na wysoki połysk. Fot. Parador.

Teak
Drewno charakteryzuje się dużą różnorodnością barwy od żółtobrązowego do złotobrązowego, o urozmaiconej strukturze (wyraźne słoje). Duża zawartość żywic sprawia, że jest oleiste w dotyku. Gatunek cechuje się średnią ciężkością i twardością, niską sztywnością. Niezwykle odporny na gnicie. Inne nazwy: gia thi, jati sak, kynu, rosawa, teak birmański.

Arch. Katarzyna Mikulska-Sękalska, Pracownia Projektowa Arrange:

Podłogę w sypialni najlepiej wykończyć drewnem, które dostępne jest w szerokiej gamie kolorystycznej, od bardzo jasnych aż po ciemne gatunki. W wyborze drewna panuje duża dowolność – ze względu na bogatą kolorystkę i różnorodność dostępnych produktów, niezwykle łatwo dopasować je do wystroju każdego wnętrza. Sprawdzą się zarówno gatunki krajowe, jak i egzotyczne. Bardzo często na podłogach w sypialniach stosowane są również wykładziny dywanowe, które są miękkie i niezwykle przyjemne w dotyku. Cieszą się one dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Nie jest to jednak rozwiązanie polecane dla alergików. Natomiast materiałami, którymi praktycznie w ogóle nie wykańcza się podłóg w sypialniach są kamień i gres.

Źródło: www.dobrzemieszkaj.pl