Oświetlenie do salonu fot. Fotolia

Oświetlenie do salonu

Odpowiednie oświetlenie salonu sprawi, że będziesz czuć się w nim dwa razy lepiej!
Joanna Szczepaniak / 10.01.2014 11:21
Oświetlenie do salonu fot. Fotolia

Większość Polaków posiada niewielkie mieszkania. Dlatego też salon spełnia w nich wiele funkcji. Jest salą telewizyjną, jadalnią, sypialnią, a także miejscem, gdzie lubimy wypoczywać oraz przyjmować gości. Trzeba więc tak go urządzić, by każda ze stref, jak najlepiej zaspokajała nasze potrzeby. Liczą się nie tylko wygodne meble, ale również właściwe oświetlenie.

Wysoka lampa stojąca

Wielką zaletą takiej lampy jest długie ramię, które można ustawić pod odpowiednim kątem. Tego typu lampy z reguły mają dość ciężką podstawę, która zapewnia stabilność. Lampa sprawdzi się świetnie w miejscu, gdzie czytamy gazety, przeglądamy dokumenty, zajmujemy się robótkami ręcznymi, np. szydełkowaniem potrzebujemy silnego światła.

Punktowe oświetlenie

Jadalnia wymaga punktowego oświetlenia. W kąciku takim najlepiej sprawdzi się zwisająca lampa (najlepiej na dłuższym regulowanym przewodzie) zawieszona na ok. 60 cm nad blatem stołu. Wówczas dobrze oświetli jego powierzchnię, ale nas nie oślepi. Roztoczy przytulny krąg światła, który sprzyja tworzeniu rodzinnej atmosfery. Najlepiej wkręcić do niej matową żarówkę, wtedy światło będzie jeszcze przyjemniejsze.

Punkty Świetlne

Takie oświetlenie jest niezastąpione, jeśli chcemy w mieszkaniu wydzielić jakieś poszczególne strefy, np. jadalną czy wypoczynkową. Do oświetlenia punktowego zwykle stosuje się żarówki halogenowe, które są dużo trwalsze od zwykłych i dają jaśniejsze światło.Najlepiej rozmieścić je w jednym lub dwóch rzędach, wówczas wyglądają najefektowniej i oświetlają większą powierzchnię. Dają łagodne, rozproszone światło. 

Lampki stojące

Codziennie potrzebujemy chociażby krótkich chwil relaksu. W miejscach, w których chcemy się zrelaksować idelnie sprawdzą się małe lampki stojące. Roztaczają ciepłe, delikatne światło. Są bardzo wygodne, można dowolnie je przestawiać. Nie kosztują dużo (ceny zaczynają się już od kilkunastu złotych), więc gdy zechcemy co pewien czas wymienić je na modniejsze – nie będzie to wielkim uszczerbkiem dla kieszeni. 

Taśmy LED

Tego typu oświetlenie jest idealne dla sympatyków ciekawych efektów wizualnych w swoich wnętrzach. Dzięki giętkim taśmom LED można osiągnąć niezwykłe efekty we wnętrzu. Taśmy są bardzo trwałe, nie nagrzewają się, więc można je umieszczać także na meblach, podłodze czy suficie. Świecą na różne kolory i dają magiczny efekt. Cena od 70 zł za ok. 60 cm (Osram).

na podstawie artykułu Małgorzaty Świgoń/Poradnik Domowy