POLECAMY

Okno nad zlewem kuchennym

Zlew kuchenny zlokalizowany pod oknem częściej spotykamy w zagranicznych realizacjach. W Polsce to rozwiązanie jest stosowane od niedawna. Ma ono swoje plusy i minusy.
Zlew kuchenny zlokalizowany pod oknem częściej spotykamy w zagranicznych realizacjach. W Polsce to rozwiązanie jest stosowane od niedawna. Ma ono swoje plusy i minusy.

Zalety usytuowania zlewu pod oknem to możliwość spoglądania na zieleń za oknem podczas wykonywania prac kuchennych. To niewątpliwie o wiele przyjemniejsze i bardziej relaksujące niż zmywanie naczyń, kiedy ma się przed sobą ścianę kuchni. Zlew z blatem roboczym jest dobrze doświetlony światłem dziennym. Ułatwia to pracę. Trzeba pamiętać, że w dobrze zaprojektowanej kuchni zlew znajduje się w strategicznym miejscu - pomiędzy lodówką i kuchenką - i to właśnie na blacie roboczym przy zlewie wykonuje się wiele czynności w czasie przygotowywania posiłków.

Z okna, poza przyjemnym widokiem, możemy obserwować dzieci, bawiące się w ogrodzie.
Okno nad zlewem kuchennym
Wadą okna nad zlewem jest brudzenie się szyb, zwłaszcza jeżeli okno jest za nisko usytuowane.

Może być też problem ze swobodnym dostępem do okna. Otwieranie go może utrudnia wystająca bateria. Można temu zaradzić, kupując specjalne, tzw. łamane baterie.

Kolejnym minusem jest to, że pod oknem nie można umiejscowić grzejnika.

Jeżeli decydujemy się na zlew pod oknem, warto o tym pomyśleć na etapie projektowania domu. Na przykład, dobierzmy odpowiednią wysokość, na której znajdzie się okno, doprowadźmy wodę itp. Unikniemy dzięki temu niepotrzebnych dodatkowych kosztów na przeróbki. Można wtedy zastanowić się, czy drewniany parapet w tym miejscu się sprawdzi, czy nie lepszy będzie wodoodporny materiał.

Bateria wystająca nad parapet może uniemożliwiać otwieranie okna. Można o tym nie pamiętać przy natłoku spraw do załatwienia, jakie towarzyszą budowie i wykańczaniu domu. Jeżeli parapet będzie znajdował się około 30 centymetrów nad blatem, nie powinno być problemu. Innym rozwiązaniem jest bateria łamana. W domu, gdzie kuchnia jest na parterze, można się zastanowić nad nieotwieranym oknem nad zlewem. Plusem jest to, ze takie okno jest tańsze. Należy pamiętać, że jego rama często jest węższa od ramy okna otwieranego. Jeżeli w zasięgu wzroku są inne okna, to warto zakupić nieotwierane okno nad zlewem w ramie o takiej samej grubości.
Okno nad zlewem kuchennym
Jeżeli okno nad zlewem będzie na wysokości blatu, to ciekawym rozwiązaniem jest połączenie blatu roboczego i parapetu w jedną całość. Szerszy blat w tym miejscu ograniczy brudzenie i chlapanie szyb wodą.

Monika Grabowska
źródło: www.domosfera.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)