Naklejki na ścianę

Sprawa jest naprawdę prosta. Wzory na ściany i meble kupujesz gotowe albo projektujesz według własnego pomysłu. Potem wystarczy je nakleić.
/ 18.05.2007 14:48
Naklejki na ścianę to fajna alternatywa dla tapet. Jeśli ktoś nie chce mieć całej ściany we wzorki lub ornamenty z dostępnych w sklepach tapet mu nie odpowiadają - niech skorzysta z naklejek! Sprawa jest naprawdę prosta. Wzory na ściany i meble kupuje się gotowe albo projektuje według własnego pomysłu. Potem wystarczy je nakleić.
W moim ogrodzie

Tymianek, który pnie się po ścianie, czyli zabawa ornamentem. Wprawne oko wypatrzy nawet ptaszki i robaczki, które przysiadły na listkach.
Projekt graficzny naklejki winylowej Assi Kootstra (www.eufloriadesign.pl). Wzór naklejki o wymiarach 150x300 cm wycięła firma QPrint. Stolik metalowy Rosso 220 zł, krzesło drewniane Square 149 zł, plastikowy stołek ogrodowy 190 zł, szklanki do zimnych napojów 25 zł, karafka 68 zł, Hoft. Filcowa misa w motylki 199 zł, Scandinavian Living. Sandałki 500 zł, Simple. Zasłona Wilma 39,99 zł, Ikea.

Pokój pop-art

Zabawa plamą i kolorem. Na gładkiej ścianie można stworzyć iluzję wnętrza wypełnionego kolorowymi meblami
w stylu pop. Wrażenie naiwności – zamierzone.
Naklejka z serii "Funky" o wymiarach ok. 100x100 cm, cena 350 zł, projekt Joanna Szachowska-Tarkowska
(www.artofwall.com.pl). Poduszki 145 zł/szt., Scandinavian Living. Pościel Ceder 129 zł, Ikea. Lampa kula 150 zł,
wazon butelka 45 zł, Hoft.

Wieszak i melonik

Pomysł praktyczny, funkcjonalny i zabawny. Świetny do wykorzystania w wąskim korytarzu. Wieszak naklejka potrzebuje o wiele mniej miejsca niż prawdziwy.
Naklejka winylowa wieszak. Projektant: 5,5 Designers, 316 zł, wymiary 200x70 cm (www.zoomzoom.pl).
Chodnik 70x250 cm, 415 zł, kalosze damskie 369 zł, kalosze dziecięce 203 zł, Scandinavian Living. Taboret dziecięcy z kolekcji "VIP" 250 zł, Hoft. Płaszcz, parasol, melonik i torebka własność prywatna.

Czarno na białym

Sieć ramek, prawie jak schemat układu scalonego. W ramki możemy wkleić np. własne zdjęcia lub obrazki. Uwaga: ta naklejanka wymaga precyzji i cierpliowści.
Projekt naklejki winylowej Tado + Manuel, Domestic, Zoom (rozmiar 300x300 cm).
Stół Max, proj. Ferruccio Laviani dla firmy Magis, ok. 2800 zł, krzesło, proj. Konstantin Grcic dla firmy Magis, 749 zł, Cube.

Jak ozdobić ścianę naklejkami

Odpowiada Anna Tyślerowicz, stylistka wnętrz, scenograf sesji wnętrzarskich i modowych:

Czy naklejki na ścianie to nowy pomysł?

-To jest już bardzo popularny sposób ozdabiania mieszkań. Pierwszy raz widziałam naklejki dwa lata temu w pokojach hotelu Fox w Kopenhadze. Każdy pokój w inny wzór, a wszystkie odjazdowe. Teraz kwiatowe wzory można kupić nawet w Ikei. Dobrze zaprojektowane i różnorodne zamówimy na stronach internetowych, np. Art of Wall (www.artofwall.com.pl lub www.zoomzoom.pl). Naklejki to świetna zabawa i pomysł na zmianę wnętrza bez bałaganu. Niewielkim wysiłkiem można nadać mu nowy charakter. Wzory można przyklejać nie tylko na ścianach, ale też na meblach, szklanych powierzchniach, a nawet na podłodze.

A jeśli chcemy mieć oryginalny projekt?
- Najlepiej zamówić go u grafika. Możemy też zaprojektować naklejkę sami, na komputerze. Potem wystarczy przesłać to firmie, która wzór wytnie i przygotuje do naklejenia. Jeśli foliowy rysunek jest duży, a ornamenty drobne, warto poprosić o pocięcie projektu na równe kwadraty, by łatwiej nam potem było naklejać na ścianę. Bo "montowanie" trzymetrowej naklejki w jednym kawałku może się okazać zadaniem karkołomnym.

Ile to kosztuje?

- Wszystko zależy od wielkości naklejki i od jej jakości. Najtańsza, niewielka, samoprzylepna kosztuje kilkanaście złotych. Natomiast za projekt na całą ścianę możemy zapłacić ok. 500 zł. Mimo wszystko uważam, że warto, bo taki pomysł "urządza” nam całe wnętrze.

Czy każdy poradzi sobie z takimi naklejkami?
- Z naklejkami poradzą sobie nawet dzieci. Większość samoprzylepnych wzorów dostępnych w sprzedaży jest już odpowiednio podzielona. Musimy więc tylko uważać, by moduły położone na ścianę pasowały do siebie. Najwięcej czasu zajmie nam naklejanie misternych wzorów. Z prostymi pójdzie nam szybciej. Naklejki składają się z trzech warstw. Najpierw jest biała papierowa kartka, potem wzór (zostaje na ścianie) oraz trzecia warstwa, czyli przezroczysta folia transportowa. Pierwszy krok: odrywamy białą kartkę, która odsłania nam samoprzylepną stronę kolorowego obrazka. Drugi krok: przykładamy tę klejącą się stronę do ściany. Trzeci: przygładzamy konstrukcję oraz odrywamy przezroczystą folię transportową. Następnie sięgamy po kolejny moduł obrazka.

Czy taka naklejka jest trwała?
- Dobre folie są trwałe, pod warunkiem że przyklejamy je na gładkie płaszczyzny. Warto też starannie docisnąć centymetr po centymetrze do ściany (czymś twardym, ale nie ostrym).

A jeśli się znudzi?
- Wystarczy oderwać. Trzeba to jednak robić ostrożnie, bez pośpiechu, by nie oderwać tynku.

Rozmawiała: Dorota Marzec
Stylizacja: Anna Tyślerowicz
Zdjęcia: Rafał Lipski