Wyobraźmy sobie, że zamiast budzika, rano słyszymy muzykę z ulubionej płyty CD m

Jak to działa?
System ten składa się z jednostki centralnej, do której podłącza się wszystkie źródła dźwięku, z niej zaś rozprowadza sygnał do głośników i niewielkich sterowników rozmieszczonych w pomieszczeniach (np. na ścianach, stawianych na meblach lub przenośnych pilotów) .
Ma więc tę zaletę, że jest niemal niewidoczny zwłaszcza, jeśli zastosujemy głośniki chowane w ścianach lub sufitach (niektóre można nawet pomalować na kolor ściany).
A co nam zapewnia?
Przede wszystkim umożliwia rozkoszowanie się muzyką i sterowanie nią z dowolnego miejsca w domu. Pozwala słuchać ulubionej stacji radiowej lub płyty nawet wtedy, gdy musimy przejść do innego pomieszczenia, a także słuchać w różnych pomieszczeniach w tym samym czasie różnych źródeł muzyki umieszczonych w jednym zestawie HiFi, (np. z zestawu HiFi stojącego w salonie można w jednym pokoju słuchać kompaktu, a w innym radia). Oprócz tego można gromadzić ulu

Projekt i wykonanie
O systemie multiroom warto pomyśleć już na etapie układania instalacji elektrycznej w domu, ponieważ wymaga profesjonalnego przygotowania i zwykle rozprowadzenia sporej ilości przewodów. Trzeba się przygotować na wieloetapową współpracę z firmą instalacyjną, od opracowania projektu, przez rozprowadzanie kabli, aż po montowanie potrzebnych urządzeń w wykończonym mieszkaniu. Na szczęście - dla zapominalskich są też systemy bezprzewodowe, w których sygnał przesyłany jest drogą radiową, a jedynie głośniki i sterowniki trzeba podłączyć do prądu.
System multiroom warto połączyć z kinem domowym. Wówczas radość z doznań audiowizualnych jest jeszcze pełniejsza. Rozwiązania te często bywają elementami instalacji inteligentnego domu . Takie kompleksowe rozwiązanie to przede wszystkim wygoda - jednym ruchem ręki można wówczas na przykład włączyć ulubioną muzykę, wyłączyć telewizor, przyciemnić nastrojowo światło i zasłonić żaluzje.
Fot. www.nilesaudio.com/www.firma.horn.pl
Fot. www.ira.pl
