Wyobraźmy sobie, że zamiast budzika, rano słyszymy muzykę z ulubionej płyty CD mimo, że w sypialni nie ma zestawu HiFi. W łazience możemy słuchać jej dalej, lub przełączyć na wiadomości z radia, które umieszczone jest w salonie. Podczas imprezy nie musimy zmieniać płyt, tylko jednym przyciskiem wybieramy odpowiedni rodzaj muzyki, którą słychać w wielu pomieszczeniach - z głośników dyskretnie schowanych w ścianach.
Jak to działa?
System ten składa się z jednostki centralnej, do której podłącza się wszystkie źródła dźwięku, z niej zaś rozprowadza sygnał do głośników i niewielkich sterowników rozmieszczonych w pomieszczeniach (np. na ścianach, stawianych na meblach lub przenośnych pilotów) .
Ma więc tę zaletę, że jest niemal niewidoczny zwłaszcza, jeśli zastosujemy głośniki chowane w ścianach lub sufitach (niektóre można nawet pomalować na kolor ściany).
A co nam zapewnia?
Przede wszystkim umożliwia rozkoszowanie się muzyką i sterowanie nią z dowolnego miejsca w domu. Pozwala słuchać ulubionej stacji radiowej lub płyty nawet wtedy, gdy musimy przejść do innego pomieszczenia, a także słuchać w różnych pomieszczeniach w tym samym czasie różnych źródeł muzyki umieszczonych w jednym zestawie HiFi, (np. z zestawu HiFi stojącego w salonie można w jednym pokoju słuchać kompaktu, a w innym radia). Oprócz tego można gromadzić ulubioną muzykę na specjalnych serwerach mogących zapisać do kilku tysięcy godzin muzyki, zbiory te można katalogować, grupować rodzajami muzyki, wykonawcami, albumami itp. Można też oglądać wizualizacje dostępnych utworów np. na monitorze komputera lub ekranie telewizora.
Projekt i wykonanie
O systemie multiroom warto pomyśleć już na etapie układania instalacji elektrycznej w domu, ponieważ wymaga profesjonalnego przygotowania i zwykle rozprowadzenia sporej ilości przewodów. Trzeba się przygotować na wieloetapową współpracę z firmą instalacyjną, od opracowania projektu, przez rozprowadzanie kabli, aż po montowanie potrzebnych urządzeń w wykończonym mieszkaniu. Na szczęście - dla zapominalskich są też systemy bezprzewodowe, w których sygnał przesyłany jest drogą radiową, a jedynie głośniki i sterowniki trzeba podłączyć do prądu.
System multiroom warto połączyć z kinem domowym. Wówczas radość z doznań audiowizualnych jest jeszcze pełniejsza. Rozwiązania te często bywają elementami instalacji inteligentnego domu . Takie kompleksowe rozwiązanie to przede wszystkim wygoda - jednym ruchem ręki można wówczas na przykład włączyć ulubioną muzykę, wyłączyć telewizor, przyciemnić nastrojowo światło i zasłonić żaluzje.
Fot. www.nilesaudio.com/www.firma.horn.pl
Fot. www.ira.pl