Minimalizm nie musi być nudny

Chociaż minimalizm jest teraz jednym z najbardziej popularnych trendów, wiele osób ciągle od niego stroni. I nic dziwnego, bowiem prostota i funkcjonalność nowoczesnych przestrzeni może budzić obawy stworzenia jałowego wnętrza bez wyrazu. Podpowiadamy zatem, na co zwracać uwagę, aby wykreować zachwycającą swoją lekkością i praktycznością aranżację.
/ 27.08.2010 07:53

Chociaż minimalizm jest teraz jednym z najbardziej popularnych trendów, wiele osób ciągle od niego stroni. I nic dziwnego, bowiem prostota i funkcjonalność nowoczesnych przestrzeni może budzić obawy stworzenia jałowego wnętrza bez wyrazu. Podpowiadamy zatem, na co zwracać uwagę, aby wykreować zachwycającą swoją lekkością i praktycznością aranżację.

Nowoczesne wnętrza to nic innego, jak proste formy, nieliczne, ale przemyślane detale, gładkie powierzchnie i jasne kolory. 

Naczelna zasada to „Im mniej, tym lepiej”. Nie dziwi więc fakt, że z lęku przed dekoracyjną monotonią we własnych mieszkaniach wystrzegamy się minimalizmu. Jednak zdaniem ekspertów tak wcale być nie musi. – Aby nie popaść w nudę, pamiętajmy o zachowaniu równowagi pomiędzy praktycznością a wysmakowanym stylem – radzi Kamila Prałat z firmy Franc Gardiner, producenta rolet Lotari i Prakto – Taki balans nie tylko pozwoli nam na stworzenie oryginalnej przestrzeni, ale także sprawi, że chętniej sami będziemy w niej przebywali, bo żadne zbędne dekoracje nie zakłócą naszej uwagi i relaksu.

Funkcjonalność ze smakiem

Słowem kluczem jest tutaj użyteczność. Pamiętajmy zatem, aby wybierać tylko te elementy aranżacji, które będą pełniły role ważne z punktu widzenia funkcjonalności danego pomieszczenia. Postawmy przede wszystkim na proste i lekkie formy oraz na naturalne materiały, które nieco ochłodzą ascetyczność minimalistycznego wnętrza. Jak dodaje Kamila Prałat – Atmosferę pomieszczenia ocieplą także odpowiednie tkaniny i kolory – np. pluszowe kanapy bądź zamszowe lub żakardowe rolety, które poza swoją funkcją praktyczną dodadzą wnętrzu wysublimowanego charakteru.

Dla lepszej wizualizacji naszego pomysłu warto poszukać przykładów takich wnętrz w katalogach, prasie oraz na sprawdzonych stronach w Internecie, jak np. inspiracje.lotari.pl, gdzie poza bazą inspirujących zdjęć znajdziemy także kącik porad eksperta.

Dyskretny urok dodatków

Surowość nowoczesnego wystroju zbalansujmy przykuwającymi uwagę detalami. Do takich należeć mogą przedmioty codziennego użytku wyróżniające się na tle reszty elementów nietypowym kształtem bądź kolorem. Skoro do pomieszczeń urządzonych w duchu minimalistycznym najlepiej pasują barwy neutralne (beże, szarości, brązy), na ich tle świetnie zaprezentuje się np. czerwona lampa, zielony dywan lub intensywnie fioletowa zasłona sznurkowa. Eksponując w ten sposób konkretną rzecz nie tylko dodamy ascetycznemu wnętrzu szyku, ale też umiejętnie zrównoważymy prostotę dekoracji, wystrzegając się tym samym aranżacyjnej nudy i monotonii.
 

Nie zapominajmy jednak, jak ważne są tutaj proporcje – we wnętrzach nowoczesnych wyrafinowane dekoracje powinny pozostać w mniejszości, będąc zaledwie pojedynczymi elementami w prostym otoczeniu. Tylko w ten sposób zostaną one należycie uwidocznione. Zarówno inspiracji jak i samych dodatków szukajmy w sklepach – najwygodniejsze, bo niewymagające wychodzenia z domy są te internetowe, jak np. e-lotari.pl.

Zalet minimalistycznego stylu jest wiele, a dzięki duetowi funkcjonalności i prostoty staje się on nawet synonimem perfekcji, harmonii i wyciszenia. Sprawdzi się w każdym wnętrzu, a za pomocą umiejętnie dobranych dodatków można go dostosować do upodobań i osobowości każdego dekoratora. Warto więc wyzbyć się uprzedzeń i, podążając za radami ekspertów, wprowadzić nowoczesny klimat do własnego M.

Redakcja poleca

REKLAMA