W starożytnym Egipcie czczony był jako kolor słońca, w Chinach oznaczał cesarką władzę. Dziś kolor żółty to symbol światła i radości. Dodaje nam energii, wprowadza w dobry nastrój, ale też pobudza do kreatywności. Sprawia, że wnętrze staje się przytulne i jasne nawet w pochmurny dzień.
Zastosowanie żółtego koloru we wnętrzach niesie za sobą wiele zalet. Może pobudzać do działania, albo wyciszać i pozytywnie nastrajać. Wszystko zależy jednak od właściwie dobranych odcieni. W jadalni czy kuchni najlepiej sprawdzą się ciepłe, pełne światła tony. Dzięki temu nie tylko pobudzą nasz apetyt, ale też zrównoważą chłód stalowych sprzętów AGD. W łazience delikatny, pastelowy żółty będzie doskonale współgrał z bielą armatury, stwarzając nastrój relaksu i komfortu. Jednak największe pole do popisu zyskuje w sypialni oraz salonie. Tradycyjnie już delikatne, ciepłe odcienie stosowane są na pokrycie ścian w pokojach dziennych, ponieważ rozświetlają mieszkanie, są przyjemne dla oka i łatwo zestawić je z każdym wnętrzem. Swój renesans przeżywa także kontrastowy, energetyczny wariant żółci. –Intensywne, nasycone barwy są krzykiem mody w ostatnim sezonie - zdradza Kamila Prałat z firmy Franc Gardiner, producenta rolet Lotari i Prakto. – Nie zdominujmy jednak nimi całego wnętrza. Energetyczne dodatki w odcieniach soczystej limonki lub brudnej żółci doskonale będą się komponować z ciemną szarością i bielą. Najważniejsza jest równowaga. Nagromadzenie zbyt krzykliwych kolorów w dłuższej perspektywie może nas drażnić.
Złote myśli
Żółty staje się podstawą dodatków w różnym stylu – od nowoczesnego glamour po nostalgiczny romantyzm. Za pomocą kilku niebanalnych detali możemy ożywić każde wnętrze oraz nadać mu indywidualny charakter. Kanarkowa pościel, porozrzucane poduszki i ramki na zdjęcia w tym samym kolorze sprawią, że sypialnia zamieni się w nastrojowy azyl. Dobierzmy do tego haftowaną w motywy roślinne roletę albo delikatne zasłony sznurkowe w miodowym odcieniu. Pastelowy żółty idealnie komponuje się z błękitem i oliwkową zielenią.
W nowoczesnym wnętrzu postawmy na kilka wyrazistych, ale minimalistycznych dodatków. Stylizowana barokowa kanapa w połączeniu z jednokolorową roletą w tym samym, intensywnie żółtym odcieniu – to niebanalny i efektowny zestaw. Nie ograniczajmy się w naszych pomysłach na aranżacje. Wybierzmy wazony w żółtych barwach, zamiast kwiatów doniczkowych udekorujmy mieszkanie słonecznikami i drzewkami cytrynowymi, obłóżmy książki w biblioteczce w ozdobny papier. Pamiętajmy jednak, że ten kolor nie lubi się dzielić naszą uwagą. Chce dominować w pomieszczeniu, dlatego najlepiej czuje się z barwami, które stanowią dla niego tło: szarością, bielą lub czernią. Dobrze komponuje się także z jasnymi, drewnianymi meblami.
Siła żółtych barw
Podobnie jak promienie słońca tak wprowadzenie żółtego koloru do domu z pewnością wniesie wiele pozytywnych wibracji. Za nim jednak zdecydujemy się na konkretny odcień zastanówmy się, a następnie wytypujmy miejsce, w którym najchętniej lubimy spędzać czas. Warto też pomyśleć o domownikach i ich indywidualnych cechach charakteru. Być może to właśnie one okażą się prawdziwą inspiracją do urządzania czterech kątów.