Mała kuchnia z wyspą - 5 modnych aranżacji w mieszkaniu w bloku

Mała kuchnia z wyspą fot. Adobe Stock
Mała kuchnia z wyspą może być wygodna. Nie staraj się jednak na siłę z wyspy zrobić multifunkcjonalnego mebla i pamiętaj o starannie przemyślanej kolorystyce.
Małgorzata Machnicka / 21.04.2021 12:47
Mała kuchnia z wyspą fot. Adobe Stock

Wyspę da się zaaranżować nawet w małej kuchni, ale trzeba się kierować kilkoma zasadami. Jeśli twoja kuchnia jest niewielkich rozmiarów i graniczy z salonem, warto pomyśleć o wyburzeniu ściany między pomieszczeniami (jeśli graniczy z innym pokojem, może warto z pomocą architekta przearanżować całe mieszkanie?).

W niewielkich kuchniach warto ograniczyć kolorystykę - szczególnie tych otwartych na salon. Lepiej jest trzymać się jednej gamy np. szarości i czerni albo pastelowych barw i bieli, dzięki czemu całość będzie sprawiać wrażenie spójnej i starannie przemyślanej.

Jeśli zdecydujesz się na wyspę w małej kuchni, nie staraj się na siłę umieścić na niej tysiąca funkcji - dwie w zupełności wystarczą. Niech wyspa będzie albo blatem roboczym i stołem, albo blatem i miejscem do gotowania lub zmywania naczyń, albo blatem i miejscem do przechowywania. Jak urządzić małą kuchnię? Podpowiadamy.

Mała kuchnia z wyspą jako integralna część salonu

W tym niewielkim, 41-metrowym, mieszkaniu kuchnia stała się częścią salonu, nie tylko dzięki wyspie, która pięknie spaja przestrzeń, ale również dzięki drewnianym frontom, które są eleganckie i pasują do całego wnętrza.

W tym wypadku wyspa jest dodatkowym blatem roboczym i miejscem spożywania posiłków (zwróć uwagę, że miejsca do siedzenia są od strony kuchni, a do dłuższego boku dostawiona jest sofa). Jest lekka, a dzięki prześwitowi nie dominuje i pięknie wypisuje się w loftowy klimat wnętrza.

Wyspa w małej kuchni z akcentem kolorystycznym

Kuchnia razem z salonem zajmuje 18 m2. Szafki kuchenne pociągnięte są do samego sufitu, dzięki czemu miejsce zostało maksymalnie wykorzystane. 

Wyspa kuchenna jest wolnostojąca (nie przylega żadnym bokiem do ściany) i jest jednocześnie blatem roboczym i miejscem do jedzenia. Świetnym zabiegiem jest zestawienie dwóch kolorów szafek, które pojawiają się również na wyspie.

Wyspa w małej kuchni jako stół i miejsce na płytę

W tym 17-metrowym pomieszczeniu znalazło się miejsce na wszystko (nawet na przeszkloną szafkę, która ma charakter dekoracyjny).

Dwupoziomowa wyspa to ciekawe rozwiązanie - niższa pełni funkcję stołu, a wyższa blatu roboczego oraz jest miejscem na płytę grzejną. 

Mała kuchnia z wyspą w stylu lat 60.

Zabudowa kuchenna ma kształt litery „U" z czego jeden bok to przedłużony blat, który oddziela salon od kuchni oraz pełni rolę stołu.

Dobrym pomysłem jest wizualne oddzielnie kuchni od części dziennej innym rodzajem podłogi - w kuchni zastosowane zostały małe, wzorzyste płytki a w salonie szary gres.

Mała kuchnia z wyspą w pastelach

Wzór lastryko to jeden z wiodących trendów aranżacji wnętrz w 2021 - wygląda rewelacyjnie między szafkami kuchennymi. W tej 18-metrowej przestrzeni wyspa jest kamiennym monolitem, dzięki czemu jest lekka i nieprzytłaczająca. Pełni funkcję stołu i blatu roboczego. 

Jeśli twoja kuchnia jest naprawdę mała, warto wykorzystać zabieg z lustrem i powiesić je tuż obok wyspy.

Czytaj także:
Na 8 m2 zmieścili kuchnię, jadalnię i kącik wypoczynkowy
5 małych kuchni w 5 różnych kolorach - dobierz idealny do swojego mieszkania
Znudził ci się stary blat w kuchni? Możesz go błyskawicznie odmienić 

Redakcja poleca

REKLAMA