Łazienka po raz trzeci

Kształt pozorny.
/ 16.03.2006 16:57
 
Triki optyczne całkowicie zmieniły kształt łazienki. I połączyły ją z sypialnią.

Założenie
Mała łazienka na planie kwadratu wcale na kwadratową nie wygląda. Ścianę na wprost wejścia częściowo pokrywa lustro – to sprawia, że pomieszczenie wydaje się wąskie i długie. Żaluzje zawieszone w oknach i ich odbicia dają rytm pionowych pasów, które dodatkowo optycznie wydłużają wnętrze.

Układ
Sypialnia i łazienka oddzielone są od siebie tylko przesuwanymi drzwiami z matowego szkła – zazwyczaj są otwarte, oba pomieszczenia tworzą więc jedną przestrzeń. Dlatego na ścianie widocznej z sypialni umieszczono minimalną liczbę sprzętów. Stoi tu tylko umywalka w eleganckiej drewnianej szafce i przysłonięty nią bidet. Montując model umywalki z osłoną na ścianie, udało się uniknąć typowego zabezpieczenia jej przed wodą. Po przeciwnej stronie zlokalizowana została duża kabina prysznicowa i toaleta, a przy wejściu szafa wnękowa.

Materiały
Widoczna ściana pomalowana jest taką samą farbą jak ściany w sypialni. Daje to efekt płynnego przejścia. Szafkę podumywalkową zrobiono z jasnego drewna klonowego. Przeciwległa ściana wykończona jest trawertynem (w miejscach narażonych na zalewanie wodą szpachlowanym, w miejscach suchych – porowatym). Wszystko w tej samej kremowej kolorystyce. Dla kontrastu na podłodze leżą czarne, gresowe płytki.

Efekty specjalne
Rolety, identyczne w sypialni i w łazience podkreślają, że to jedna przestrzeń.1. Widok z sypialni na łazienkę. Po lewej stronie szafa wnękowa. Prawdziwe krzesło i tulipany

2. Wejście do łazienki i ściana widoczna z sypialni. Krzesło
i bukiet kwiatów na ostatnim planie są tylko odbiciem w lustrze

3. Nad umywalką lustro bez ramy tej samej wielkości co małe okno nad bidetem

Projektant Elżbieta Hermanowicz


tekst Marta Suchodolska
zdjęcia Rafał Lipski
stylizacja Dorota Karpińska