Kuchenne ABC, czyli co warto wiedzieć o kuchenkach

Na początku jest plan, czyli projekt. Niby to takie oczywiste, jednak często zdarza się, że wpierw kupujemy, dopiero później zastanawiamy się czy pasuje. Niekiedy dopiero wtedy zgłębiamy swoją wiedzę i żałujemy, że nie kupiliśmy czegoś innego.
/ 01.08.2011 07:59

Na początku jest plan, czyli projekt. Niby to takie oczywiste, jednak często zdarza się, że wpierw kupujemy, dopiero później zastanawiamy się czy pasuje. Niekiedy dopiero wtedy zgłębiamy swoją wiedzę i żałujemy, że nie kupiliśmy czegoś innego.

Zapoznanie się z ofertą rynku przed zakupem sprzętu AGD to bardzo prawidłowa kolejność.
Oferta rynku jest tak bogata, że można zginąć w nawale informacji, tym bardziej, że każda sroczka swój ogonek chwali, a sprzedawcy polecając nam sprzęt AGD często kierują się swoim własnym interesem zamiast potrzebami klienta.
Będąc w ferworze zakupów wpadamy w euforię i kupujemy sprzęt z funkcjami całkiem zbędnymi, których tak naprawdę nie nigdy wykorzystamy.

Doradzam dużo dystansu przy podejmowaniu decyzji przy zakupie sprzętu AGD.
Uważam, że podejścia do nabycia nowej kuchenki powinny być co najmniej dwa. Pierwsze to wywiad. Póżniej po przespaniu się z tematem weryfikacja funkcji. Po to, aby nie płacić za zbędne funkcje należy przeanalizować z jakich będziemy rzeczywiście korzystać.

Kuchenki dzielą się one z na trzy grupy:

Wolnostojące
To kuchenki nie wymagające zabudowy meblowej. Produkowane są w dwóch wymiarach: 50 i 60 cm. Wystepują w kolorze: białym, srebrnym, brązowym i czarnym. Może to być kuchenka z płytą gazową i piekarnikiem elektrycznym, a także z piekarnikiem gazowym (coraz rzadziej spotykana).
Atutem takiej kuchenki jest niższa cena niż pod zabudowę oraz duzo większa powierzchnia płyty gazowej.
Jest jednak trudniejsza w utrzymaniu czystości, bowiem okruchy, które dostają się pomiędzy kuchenkę i szafkę są dość trudne do wydobycia.
Rozważyć należy czy w naszym wnętrzu kuchenka będzie umieszczona razem z piekarnikiem, czy też oddzielnie.

Kuchenki pod zabudowę
Są to urządzenia przeznaczone do wbudowania w szafkę. Posiadają w zależności od modelu jeden lub dwa panele sterowania.
Daje nam to możliwość osobnego umieszczenia piekarnika np. w słupku na wysokości oczu.
Osobno umieszczona płyta gazowa lub elektryczna daje dużo większe możliwości aranżacyjne. Pod nią można umieścić podręczne szuflady ze sztućcami i garnkami.
Wbudowana w blat jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości.

Jednak płyta gazowa zamontowana w blacie jest niestety mniej pakowna od wolnostojącej. Czasami w zależności od układu palników trudno na niej pomieścić cztery garnki na raz.
Warto na to zwrócić uwagę przy zakupie płyty.

Jaką wybrać?

Należy wybrać sprzęt zgodny ze swoimi potrzebami. Osobom gotującym z przymusu w zupełnosci wystarczy urządzenie wyposażone w podstawowe funkcje.
Kucharze z zamiłowania docenią urządzenia o bardziej rozbudowanych możliwościach.

Alfabet funkcji kuchenek

AquaClean – specjalny pogram służący do czyszczenia wnętrza piekarnika.
Bardzo pomocna funkcja do czyszczenia piekarnika. Wymagaja od użytkownika jedynie wlania do blachy pół litra wody i uruchomienia funkcji za pomocą odpowiedniego guzika. Cały proces przebiega w temperaturze 50° C i trwa 30 minut, a po jego zakończeniu wystarczy przetrzeć piekarnik wilgotną szmatką.

Autofocus- funkcja występująca w płytach ceramicznych gwarantująca optymalny wybór wielkości pole grzewczego do wielkości naczynia w sposób automatyczny. Dodatkowo rozwiązanie uniemożliwia włączenie pola, gdy naczynie umieszczone jest poza strefą grzejną .

Bezpieczna rączka – rączka drzwiczek piekarnika kuchenki uniemożliwiająca dzieciom otworzenie piekarnika.

Bezpieczne zawiasy – zabezpieczają przed przygnieceniem palców i umozliwiają łatwy demontaż drzwi piekarnika.

Blokada drzwi piekarnika – zintegrowana w uchwycie mała dźwignia. Zabezpieczająca drzwi przed niekontrolowanym otwarciem. Funkcja bardzo przydatna dla rodzin z małymi dziećmi.

C max – specjalna funkcja umożliwiająca bardzo szybkie nagrzewanie piekarnika do żądanej temperatury gwarantując oszczędność czasu.

Chłodny obieg powietrza – włączenie wentylatora bez ustawiana temperatury powoduje, że w piekarniku można łagodnie rozmrażać mrożonki lub suszyć grzyby

Drabinki do wkładów piekarnika - specjalne boczne drabinki wykonane ze stali nierdzewnej, ułatwiające wsuwanie lub wyciąganie wkładów. Dodatkowo drabinki można łatwo zdemontować, aby umyć w zmywarce do naczyń. Po ich usunięciu piekarnik jest wygodny w czyszczeniu.

Dual – poszerzane podwójne pole grzejne stosowane w kuchniach elektrycznych ceramicznych. Pozwala ono na ekonomiczne ogrzewanie garnków o różnej średnicy. W zależności od wielkości naczynia można włączyć jedynie pole wewnętrzne lub dodatkowo pole zewnętrzne.

EcoClean – specjalna emalia stosowana w piekarnikach. Jej atutem jest zdolność odbijania ciepła do wnętrza piekarnika. Dzięki temu ciepło równomiernie rozkłada się we wnętrzu piekarnika, co dobrze wpływa na potrawę i na zużycie energii elektrycznej. Ponadto właściwości emalii zmniejszają ilość zanieczyszczeń osadzających się na ściankach piekarnika, co znacznie ułatwia proces czyszczenia.

Elektryczna zapalarka gazu – rozwiązanie stosowane w niektórych kuchniach z płytą gazową, ułatwiające obsługę urządzenia. Funkcja pozwala korzystać z kuchenki bez użycia zapałek. Elektryczna zapalarka może występować w dwóch wersjach- przycisku obsługującego wszystkie pola ( w celu uruchomienia palnika należy przekręcić pokrętło i przycisnąć przycisk iskrownika) oraz pełnego zintegrowania z pokrętłem ( w celu uruchomienia palnika wystarczy tylko przekręcić odpowiednią gałkę).

Emalia katalityczna – wysokiej jakości specjalna emalia, którą pokrywa się wnętrze piekarnika, a zwłaszcza trudnodostępne miejsca. Jej rolą jest pochłanianie drobin tłuszczu i rozkładanie ich podczas pieczenia lub grillowania.

Emalia łatwoczyszczącą – świetnej jakości materiał, którym poryte są wnętrza piekarników. Bardzo gładka powierzchnia o małej przyczepności powoduje niski stopień jej zabrudzenia i szybkość czyszczenia. Jest ona bardzo trwała .

Funkcja Pizza – specjalny program wielofunkcyjnego piekarnika służący specjalnie do przygotowania ciasta oraz pizzy, tak, aby były one soczyste w środku i chrupiące na wierzchu. Dzięki rozprowadzaniu ciepła w podobny sposób jak ma to miejsce w piecu opalanym drewnem udaje się uzyskać ten efekt.

Grzejnik dolny – sposób pieczenia szczególnie przydatny do opiekania spodów ciast w formach ustawionych na ruszcie.

Grzejnik dolny + grzejnik górny - Przydaje się do pieczenia chleba lub pieczenia dziczyzny w brytfannie.

Grzejnik górny – sposób nagrzewu nadaje się do pieczenia górnej części ciast i tak zwanego zarumieniania.

Higliht – nazwa szybkogrzejnych pól, używanych w kuchniach elektrycznych ceramicznych, cechujacych się bardzo krótkim czasem nagrzewu. Maksymalna temperatura osiągana jest w ciągu zaledwie kliku sekund.

Opiekacz + grzejnik górny – sposób nagrzewu, w czasie, którego włączony jest opiekacz oraz grzejnik umozliwiający uzyskanie większej powierzchni grzejnej. Funkcja przydatna do grillowania na ruszcie dużych porcji oraz opiekania drobiu na rożnie obrotowym.

Opiekacz elektryczny- umieszczona w górnej części piekarnika grzałka, pozwala na przyrządzenie różnych potraw z grilla – opiekanie dużych porcji mięsa, przygotowywanie kiełbasek rusztu, tostów, itp. Chrupkie potrawy uzyskuje się opiekając je przy włączonym wentylatorze.

Oświetlenie piekarnika – żarówka umieszczona we wnętrzu piekarnika. Oświetlenie umożliwia użytkownikowi kontrolować procesy pieczenia.

Palnik WOK- specjalny palnik gazowy z podwójnym lub potrójnym płomieniem, charakteryzujący się większą mocą oraz szybszym ogrzewaniem naczynia. Bardzo przydatna funkcja przy gotowaniu pierogów, nie rozklejaja się. Pozwala szybko zagotować .

Podwyższony rant – występuje w kuchniach elektrycznych ceramicznych specjalna podwyższona ramka na płycie, zatrzymująca płyny kipiące podczas gotowania na polu płyty. Zabezpiecza on meble przed zalaniem.

Pole brytfanka – pole grzejne zastosowane w kuchniach ceramicznych o kształcie połączonego okręgu i półokręgu, umożliwiające użytkowanie nietypowych naczyń z dnem o przekroju okrągłym lub owalny, np. brytfanny.

Potrójne pole grzejne – poszerzone potrójne pole grzejne stosowane w kuchniach ceramicznych umożliwiające idealne dopasowanie średnicy do wielkości stawianego na nim garnka. Dzięki temu oszczędzamy energię elektryczną , nie tracimy ciepła ogrzewając małe naczynie.

Programator elektroniczny Te – programator pełniący rolę minutnika z sygnalizatorem dźwiękowym, umożliwiający programowanie godziny włączenia i wyłączenia piekarnika oraz przedniego lewego pola grzejnego płyty ceramicznej. Wyświetlacz elektroniczny wskazuje bieżący czas.

Programator elektroniczny Tt – programator umożliwiający programowanie godziny włączenia i wyłączenia oraz przedniego lewego pola grzejnego płyty ceramicznej. Programator wyposażony jest w specjalną termosondę, która umożliwia kontrolowanie temperatury przygotowywanej potrawy. W chwili kiedy potrawa osiągnie żądaną temperaturę piekarnik wyłączy się automatycznie, o czym poinformuje równocześnie sygnalizacją dźwiękową. Czytelny wyświetlacz elektroniczny wskazuje bieżący czas i temperaturę wewnątrz potrawy.

Prowadnicę teleskopowe – specjalne prowadnice zastosowane w niektórych piekarnikach elektrycznych, umożliwiające pojedyncze bardzo proste wkładanie bądź wyjmowanie blach, bez konieczności sięgania ręką do nagrzanego wnętrza. Każdy teleskop wyposażony jest w ogranicznik wysunięcia, a specjalna konstrukcja powoduje, że prowadnice zachowują poziom nawet przy całkowitym wysunięciu. Można je obciążać aż do 15 kg .Podczas czyszczenia piekarnika można je łatwo zdemontować bez użycia specjalnych narzędzi. Zastosowanie stali nierdzewnej zapobiega korozji.

Rożen obrotowy - rodzaj rożna elektrycznego umożliwiający opiekanie dużych porcji mięsa w sposób obrotowy. W zależności od wielkości potrawy można włączyć grzałkę opiekacza lub dodatkowo grzejnik górny.
Ruszt dzielony – ruszt stosowany na płytach kuchniach gazowych i gazowo-elektrycznych, w formie dwóch oddzielnych części. Forma dzielona ułatwia ich czyszczenie.

Ruszt jednoczęściowy - ruszt uzywany na płytach w kuchniach gazowych i gazowo-elektrycznych w formie jednej całościowej siatki. Jest stabilnym podłożem dla garnków o zróżnicowanej wielkości.

Sabaf – rodzaj palnika stosowanego w elektrycznych płytach ceramicznych, umożliwiający zaprogramowanie samoczynnego zredukowania stopnia grzania. Stawiając garnek na płycie nastawiamy zazwyczaj na najwyższy stopień grzania, by po kliku minutach zmniejszyć go na dowolny niższy poziom. Redukcja stopnia grzania nastąpi automatycznie po uprzednim zaprogramowaniu. Funkcja ta pozwala nam na zajecie się innymi sprawami podczas gotowania.
Szaszłyk – specjalny wieloszpilowy obrotowy rożen, ułatwiający szybkie i wygodne przygotowanie dużej porcji pieczonego mięsa. Pozwala on na pieczenie na wszystkich czterech szpilach jednocześnie mięsa o całkowitej wadze łącznej do 1 kg w ciągu zaledwie 40 minut .

Szybkogrzejna płyta elektryczna – pole grzejne uzywane w niektórych, kuchniach elektrycznych lub gazowo-elektrycznych w formie płytki żeliwnej charakteryzującej się podwyższoną mocą, co wpływa na skrócenie czasu przygotowania posiłków. Płyta taka oznaczona jest na środku czerwonym punktem.

Termoobieg – funkcja, której podstawę stanowi wentylator wraz ze specjalną grzałka, zapewniający utrzymanie wewnątrz piekarnika równomiernej cyrkulacji gorącego powietrza, z możliwością regulacji temperatury w zakresie około 50-280 ° C.
Termoobieg umożliwia przygotowanie potraw na kilku poziomach równocześnie. Pieczenie w strumieniu gorącego powietrza pozwala na obniżenie temperatury w piekarniku oraz skrócenie czasu wypieku, a przez to zmniejszenie zużycia energii. System ten pozwala na zminimalizowanie stopnia zabrudzenia komory oraz na poprawienie walorów smakowych potraw poprzez ograniczenie wypływu tłuszczów .

Termoobieg + grzejnik dolny – sposób nagrzewu, w którym współdziała wentylator grzała pierścieniowa oraz grzejnik dolny. Dzięki równomiernej cyrkulacji powietrza możliwe jest pieczenie placków i drobnych ciastek na kilku poziomach równocześnie. Taki sposób nagrzewu nadaje się znakomicie do wypieku pizzy, a także do pieczenia ciast z owocami.

Termosonda do potraw – specjalny czujnik kontrolujący temperaturę wewnątrz potrawy podczas pieczenia. Piekarnik wyłącza się automatycznie w chwili osiągnięcia żądanej temperatury oraz włącza alarm. Termosonda pozwala uniknąć niedpoieczonych potraw.

Timer mechaniczny – pokrętło umieszczone na panelu sterowniczym, w kuchniach sterowanych ręcznie, umożliwiające ustawienie czasu pracy piekarnika.

Uniwersalna taca szklana – elegancka żaroodporna taca szklana nadająca się do pieczenia mięs, ciast, podgrzewania posiłków. Jest lekka, odporna i łatwa w czyszczeniu. Można bezpośrednio w niej podawać potrawy na stół.

Wentylator + opiekacz – ciepło wytwarzane podczas opiekania podlega cyrkulacji za sprawą włączonego wentylatora. Funkcja ta jest uzyteczna do opiekania dużych porcji mięsa. Bez potrzeby obracania go na ruszcie. Obieg gorącego powietrza powoduje, zasklepianie porów mięsa, co zapobiega wypływowi tłuszczu. Przyrządzane potrawy są chrupkie, a wnętrze piekarnika jest stosunkowo czyste.

Wkład z emalii katalitycznej – emalia katalityczna degraduje w wysokiej temperaturze wszystkie znajdujące się na niej substancje tłuszczowe i pozostałości potraw. Po ich wypaleniu wnętrze piekarnika czyści się miękką szmatką lub zmiotką lub przy większych zabrudzeniach ciepłą wodą. Zaletą emalii katalitycznej jest jej stosunkowo jasna barwa co sprawia że komora piekarnika jest dobrze widoczna. W razie znacznego zabrudzenia wkłady z emalii katalitycznej można łatwo wymienić.

Wskaźnik ciepła resztkowego – specjalny wyświetlacz umieszczony na płycie ceramicznej, oddzielny dla każdego pola grzejnego informuje użytkownika o tym, które pole grzejne jest nadal ciepłe. Ta bezpieczna funkcja zapewnia komfort obsługi i energooszczędność poprzez wykorzystanie nagromadzonego ciepła do dalszego gotowania lub podgrzewania.

Zabezpieczenie przeciwwypływowe - dotyczy palników płyty gazowej lub palnika w piekarniku elektrycznym. Automatycznie odcina dopływ gazu w przypadku jego zalania lub zdmuchnięcia. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie dochodzi do zatrucia się ulatniającym gazem.

Zdejmowane drzwi piekarnika – rozwiązanie umożliwiające całkowite ściągnięcie drzwi piekarnika co ułatwia jego czyszczenie.

Projektant wnętrz Lublin Urszula Tomaszewska
Aranżacje Wnętrz Vena Lublin
http://www.kuchnie-vena.pl

Redakcja poleca

REKLAMA