Już czas

Choć dziś zegary są wszędzie – w telefonach, komputerach, długopisach, my wybraliśmy te tradycyjne, ścienne.
/ 28.07.2006 11:07
Takie zegary nie są już niezbędne, ale wciąż bardzo popularne. Dlaczego? Bo są ponadczasowe!


Naj - za odejście od standarduSunflower Clock
Projektant Georg Nelson jest specjalistą od niezwykłych zegarów: dużych, kolorowych. Zamiast tradycyjnej tarczy i cyferek, jedna wielka zabawa formą. Ten został zaprojektowany w 1958 roku; brzozowe listewki naśladują kwiat słonecznika.
Materiał: drewno brzozowe. Średnica 75 cm. Cena ok. 2700 zł, Vitra

Naj - za cofnięcie czasuPacific
Zegar stylizowany na podróżniczy, który wiele przeżył. Stąd plamy, zarysowania, przetarcia.
Pomysł dość ryzykowny, ale efekt doskonały i pełen umiaru – tarcza nie wygląda na zniszczoną, lecz na taką, na której czas pozostawił szlachetny ślad. Materiał: drewno. Średnica 40 cm.
Cena 49 zł, Meble VOX

Naj - za maksymalny minimalizmTic Tac
Zegar w wersji minimum – tylko wskazówki. Czyli to, co najważniejsze! Masz wybór: albo zostawiasz wyłącznie wskazówki, albo dodajesz do nich tarczę własnego pomysłu (np. malowaną na ścianie). Materiał: stal szlachetna, aluminium. Średnica 45 cm.
Cena 129 zł, Red Machine

Naj - za szlachetną formę20015
Kochamy art déco za geometryczne kształty, ścięte rogi, kanty, po prostu szlachetną formę. W tym zegarze znajdziemy to wszystko i ujmujące detale: drewniane listewki, które przysłaniają wahadło, i delikatne wgłębienie symbolizujące pole jego ruchu. Materiał: drewno bukowe barwione na orzech. Wymiary 28x76 cm. Cena 189 zł, Galeria BFM
Naj - za zabawny pomysłTestpage
Znajomy telewizyjny ekran kontrolny zamiast w obudowie telewizora – w stalowej ramie, jako tarcza zegara. Kolorowy, zabawny i oryginalny. W dodatku „mamy pewność”, że zawsze sprawny.
Materiał: stal nierdzewna. Średnica 45 cm.
Cena 359 zł, Fabryka Form

Naj - za efektowną prostotęAluminiowy
Aluminium i tylko aluminium. Ale różnie wykończone: matowe i polerowane. To wydobywa kilka odcieni szarości, a przez to rysunek tarczy. I tylko cienkie wskazówki są czarne, po to, by precyzyjnie pokazywać czas.
Materiał: aluminium. Średnica: 35 cm.
Cena 109 zł, BoConcept

Naj - za sentymentalną nutęSN 30
Któż dziś nakręca zegary? Ktoś sentymentalny, kto oprócz mechanizmu sprężynowego (trzeba go nakręcać raz w tygodniu) doceni też stylową formę, obudowę z litego drewna, ręcznie wykonane rzeźbienia. I ten cudowny dźwięk poruszającego się wahadła. Materiał: drewno dębowe
lub olchowe. Wymiary 39,5x106,5 cm.
Cena 1091 zł, Metron

Naj - za udane zachwianie proporcjiBravur
Wszystko zwyczajne: cyfry, wskazówki i oprawa. Tylko wielkość nietypowa. Zegar jest ogromny, będzie dominował na każdej ścianie. Gdy jest dobry pomysł, jest też ciekawy efekt.
Materiał: stal powlekana i szkło (osłona). Średnica 57 cm. Cena 199,95 zł, Ikea
Naj - za skok w pętlę czasuDali
Która właściwie jest godzina? Mimo poskręcanych cyfr i powyginanych wskazówek, nie ma problemu z jej odczytaniem. A więc podstawowe zadanie zostało spełnione. Reszta to dowcip – długie wpatrywanie się w wirujące wskazówki może pozbawić Cię poczucia czasu! Daj się zahipnotyzować! Materiał: plastik. Średnica 12 cm. Cena 99 zł, Towar on line


Opracowanie Marta Suchodolska
Zdjęcia serwisy prasowe