Jakie głębokości wnęk powinnam przewidzieć na szafy?

W kuchni mam nisko umieszczone okno, chciałabym zabudować kuchnię w literę „L”. Czy szafki kuchenne mogą być niższe?
/ 20.11.2007 22:47

Jakie głębokości wnęk powinnam przewidzieć na szafy?

W kuchni mam nisko umieszczone okno, chciałabym zabudować kuchnię w literę „L”. Czy szafki kuchenne mogą być niższe?

Ola

Niezwykle istotną sprawą w aranżacji wnętrz jest wiedza o normach, czyli mówiąc prościej o standardowych wymiarach.

Poznanie tych typowych wymiarów pozwoli nam już na etapie budowy domu na odpowiednie usytuowanie otworów drzwiowych i okiennych.

W mojej pracy bardzo często spotykam się z problemem brakujących centymetrów. Jest to dość bolesne w skutkach. Za brak odpowiedniego zaplanowania wnętrza musimy płacić niewygodą przez wiele lat.

Na początku powinien być projekt wnętrza, czyli zwyczajnie plan, a dopiero potem działanie.
Zbyt płytka wnęka na szafę czyni ją nieergonomiczną. Minimalna głębokość szafy wnękowej z drzwiami przesuwnymi wynosi 65 cm. Mniejszy wymiar powoduje, że przy przesuwaniu drzwi ubrania będą się nam przycinały i spadały z wieszaków.
Rozbierając to na drobne - wieszak z ubraniem ma przeciętnie 55 cm, system drzwi przesuwnych zajmuje 10 cm, czyli sumując 65 cm to minimum, które należy zapewnić na taką szafę. Komfortem jest posiadanie wnęki o głębokości 70 cm. W takiej szafie swobodnie wisi odzież zarówno letnia jak i ta grubsza, zimowa.

Długość na krótkie ubrania przy przeciętnym wzroście powinna wynosić ok. 100 cm, natomiast na sukienki i płaszcze 140 – 170 cm.

Oczywiście można zastosować typ wieszaków wysuwanych do przodu, jednak rozwiązanie takie ogranicza naszą możliwość przeglądu garderoby na jeden rzut oka.
Standardem również są wymiary związane z zabudową mebli kuchennych. Wysokość góry blatu dla ludzi przeciętnego wzrostu wynosi 85 cm. Planując blat wpuszczany w okno zamiast parapetu powinniśmy zachować wymiar 82 cm do dna parapetu (blatu) od ułożonej podłogi.
Oczywiście meble kuchenne można wykonać dowolnej wysokości, ale nieregulowalna wysokość zmywarki nie pozwala na zminimalizowanie tego wymiaru.

W kuchni należy uwzględnić także szerokość lodówki, czyli 60 cm. Bywają tez trochę węższe chłodziarki np. 55 cm. Ważna jest również grubość drzwi lodówki, bowiem po otworzeniu ich w celu wysunięcia pojemników musimy postawić lodówkę w odpowiedniej odległości od ściany. Czasami nawet o 15 cm.

 

Projektant wnętrz Lublin Urszula Tomaszewska
Aranżacje Wnętrz Vena Lublin
http://www.kuchnie-vena.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/05.04.2017 10:08
Ja wybierałam na wymiar szafę w ArtCore, u mnie niestety mało miejsca było,a le zbyt głeboka szafa też jets zła, bo chowanie ciuchów za sobą też jets bardzo niewygodne.
/04.02.2013 11:05
wartościowy artykuł!