Nowe życie starych rzeczy

Jak wykorzystać stare żarówki, płyty CD czy plastikowe butelki? Podpowiadamy jak w sprytny i nowatorski sposób wykorzystać stare przedmioty, aby tchnąc w nie nowe życie. Praktycznie i ekologicznie!

Jak wykorzystać stare żarówki, płyty CD, guziki czy plastikowe butelki? Podpowiadamy jak w sprytny i nowatorski sposób wykorzystać stare przedmioty, aby tchnąc w nie nowe życie. Praktycznie i ekologicznie!

STARE PRZEDMIOTY

Fot. Reuse.blox, Elizabeth Goodman

Wszystko co nowe cieszy oko, do momentu kiedy ich eksploatacja, wydawałoby się dobiegła końca.  Z czasem wszystko traci swoją wartość, głównie dlatego, że się starzeje. Ale czy na pewno to jedyne rozwiązanie radzenia sobie ze starymi rzeczami? Może jednak warto zastanowić się chwile, jak w ciekawy sposób można nadać im nowe, jeszcze ciekawsze życie. Wystarczy kilka prostych trików, oto one.

 

Żarówki

Mimo iż, żarówki wyszły już z użycia i praktycznie nigdzie nie są już dostępne, to z pewnością znajdzie się wiele mieszkań w których te archaiki się zachowały. Podpowiadamy jak w sprytny i (nawet) elegancki sposób można je wykorzystać, nie tylko w celu oświetlenia.

1. Żarówka - wazonik czy żarówka świeczka?
Nie wymaga dużego nakładu pracy, a jedynie wyobraźni i delikatności.
W roli stylowych wazoników na kwiaty, które mogą być dekoracją na nastrojowe przyjęcia lub inne okazje zarówno w domu jak i na zewnątrz. Wazoniki są podwieszane za pomocą cieniutkiego druciku, przeciągniętego przez zrobione na gwincie, małe dziureczki.

Druga wersja jest efektem pomysłodawcy projektanta Sergio Silva, który wpadł na dość ironiczny pomysł, aby żarówkę, która przecież skutecznie wyparła używaną do czasu wynalezienia elektryczności lampę naftową, znów użyć jako lampę.

żarowki jak wazon i świecznik

Fot. Care2.com

 

Płyty CD

Co zrobić z nadmiarem zalegających płyt, które piętrzą się gdzieś po kątach? Jeśli fakt, że są już porysowane, nieaktualne lub po prostu stare sprawia, że z impetem masz ochotę wrzucić je do kosza - zaczekaj chwilę! Na wykorzystanie płyt CD jest wiele inspirujących pomysłów, które zaskoczą cię efektem.

1. Pomysłowy abażur czy subtelna ścienna ozdoba?
Ciekawym pomysłem jest odświeżenie starego abażura przez oklejenie go starymi płytami CD. Taka stworzona przez nas lampa, nie dość,że ma swój unikalny design to jeszcze rzuca kolorowe refleksy na ściany, tworząc niezwykły efekt świetlny Natomiast, jeśli  taki efekt to za dużo, możemy pokusić się jedynie o zawieszenie kilku dwukolorowych płyt na ścianie. W taki klimat, idealnie wkomponuje się łóżko.

Które lepsze?

nowe zastosowanie plyt CD

Fot. reuse.blox

Poza tym można jeszcze:

  • Pomalować farbami akrylowymi i traktować jako ozdobne podstawki
  • Po przełamywać na pół i zrobić ramę do lustra, układając połówki na przemian w jedną i w drugą stronę
  • Przykleić jedną płytę CD, stroną odbijającą światło wokół „oka judasza” po zewnętrznej stronie drzwi
  • Można ją delikatnie przetopić, jeśli już jest plastyczna, ukształtować ją jako np. świecznik lub jako mała doniczka.
 

Butelki / słoiki / puszki

Wszystkie te przedmioty są użytkowane codziennie. Do tego, jeśli chcemy być ekologiczny wypadałoby je chociaż segregować. Jeśli jednak wolelibyśmy, aby ułatwiwszy nam życie czy przysłużyły się jeszcze w kilku szczytnych celach jak zachowanie porządku, z pewnością znajdziemy dla nich jakieś kreatywne rozwiązanie.
Puszki:
Zwykłe, nieatrakcyjne puszki po groszku czy kukurydzy możemy bardzo ciekawie zagospodarować. A możliwości jest na prawdę sporo. Wystarczy dokładnie je pomalować i ze zwykłych szarych puszek przeistaczają się w zabawne schowki na drobiazgi, kredki czy inne skarby. Puszki można ozdobić według własnego uznania, wstążeczkami, naklejkami, guzikami, co komu w duszy gra. Myślę, że może to być też ciekawe i rozwijające zajęcie dla dzieci i pozwala, choć na pewien czas, wprowadzić ład i porządek.

Najbardziej ekskluzywnym rozwiązaniem mogą być puszki - lampiony. Zamiast wyrzucać aluminiową puszkę po Coca-Coli możemy ją ostrożnie ponacinać, a następnie lekko skręcić.

Pojemniki z puszek

Lampion z puszek

Fot. Elizabeth Goodman,reuse.blox

Słoiki
Jeśli masz kilka niepotrzebnych butelek lub słoików, możesz je użyć aby w oryginalny sposób wyeksponować np. ulubione fotografie lub wykorzystać je jako stylowy "kubeczek" na przybory toaletowe.

słoiki - zastosowanie

Fot. Rikki Hibbert, Elizabeth Goodman

Kolejnym pomysłem, może być równiez zastosowanie powszechnie używanych słoików jako lampiony lub orginalne doniczki.

świecznik

Fot. Ross Affeld, reuse.blox

Butelki

Coś dla fanów wykwintnych trunków - butelki. Najpowszechniejszym zastosowaniem butelki jest oczywiście zastosowanie jej jako świecznik. Romantyczny dodatek do każdego wnętrza i nie tylko.

świecznik z butelek

świecznik

Fot. futuredomesticgoddess.blogspot, reuse.blox, Amber  Miller via Jenni Jenn

Teraz odrobinę ekologicznego nastawienia. Oto co kreatywnego można zrobić po zużytych plastikowych butelkach: pojemnik na kredki lub pomysłowe doniczki.

Jak wykorzystać stare przedmioty?

Fot. Sonia Bastos, Rosenbaum

 

Zaskakujące rozwiązania

Niepotrzebne rzeczy, aż się proszą, aby się ich pozbyć? Stara teczka lub walizka straszy od lat w szafie, od dawna nie modna? Zobacz co można z niej stworzyć! Ze zwykłej, starej walizki przeistacza się w wygodny i bardzo stylowy fotel lub ekstrawagancką toaletkę. Wymaga jedynie ciut umiejętności renowatorskich, ale za to jaki efekt!

walizka jako krzesło

Fot. Elizabeth Goodman

Była już mowa o wykorzystaniu butelek, to teraz przyjrzyjmy się z bliska temu co po niej jeszcze zostaje - korek. Nagromadzone korki mogą nam jeszcze długo posłużyć jeśli złączymy je ze sobą, mocując np. na specjalnej macie łazienkowej. Do tego mamy gwarancję, że nikt z naszych znajomych takiej nie posiada (przynajmniej miejmy taka nadzieję).

Kolejnym rozwiązaniem jest również zamontowanie różnych zbędnych klamek do pomalowanej deski- istne dzieło sztuki.

korkowa mata?

Fot. Elizabeth Goodman, reuse.blox

Stara rama od lustra nabierze nowej świetności jeśli wykorzystamy ją w celu aranżacji jej jako "niewidzialna" półeczka na biżuterię lub jako ciekawy dodatek aranżacyjny, umieszczając w niej np. suche liście lub gałęzie, tworząc stylową wiązankę.

ramki na biżuterię

Fot. reuse.blox

Ta lampa urzekła mnie najbardziej. Stare breloczki z widoczkami przywiezione z wakacji. Po połączeniu mogą stworzyć niebanalny klosz na naszą ulubioną lampę. Nie dość, że daje niepowtarzalny efekt to do tego nasze wspomnienia są podświetlone i wyeksponowane.
Zwykłe drewniane "segregatory" mogą stać się idealna półka na książki i kwiaty.

ciekawy abażur

Fot. Elizabeth Goodman, reuse.blox

Drabina - mówi się, by nie przechodzić pod rozłożona drabiną, ale jedno skrzydło drabiny z pewnością nie przyniesie nam pecha, a za to ucieszy oko i zaoszczędzi na nowym wieszaku na płaszcze.
Jeśli brakuje nam pomysłu na ciekawą półkę, polecam wykorzystać stare paski i dwie deski. Wszystko należy dobrze ze sobą złączyć i przymocować do ściany.

A może wolisz nietypowe zastosowanie torby na zakupy? Wystarczy ją przypiąć do ściany i jest idealnym schowkiem na drobiazgi.

ciekawy wieszak na płaszcze

A może wolisz nietypowe zastosowanie torby na zakupy? Wystarczy ją przypiąć do ściany i jest idealnym schowkiem na drobiazgi.
Możemy również na drewnianym ringu pospinać klamerkami zabawne zdjęcia zdjęcia i przyczepić do ściany. W innej wersji możemy zdjęcia umocować jedno pod drugim, na kolorowej wstążce wzdłuż ściany.

Jak wykorzystać stare przedmioty?

Fot. Elizabeth Goodman, reuse.blox

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/rok temu
Super Chce otworzyć sklep EKO a więc bardzo mi się przydalo
/5 lat temu
a JAK te świeczki się znalazły w butelkach po winie?? hę?
/4 lata temu
Butelki mają na pewno odcięte dna :)
POKAŻ KOMENTARZE (2)