Dlaczego warto wyhodować awokado
Awokado to pyszny, zdrowy, bogaty w kwasy omega-3 owoc, ale to także piękna roślina ozdobna do Twojego domu. Jej hodowanie jest proste i nie wymaga wybitnych umiejętności, dlatego to świetny trening dla kogoś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z sadzeniem roślin. W dodatku wyhodowanie tak nietypowego owocu z pewnością będzie powodem do dumy. W naturalnych warunkach awokado jest wysokim, długowiecznym drzewem, o liściach przypominających papier. Twoje doniczkowe drzewko (choć malutkie) będzie z pewnością wyglądało równie imponująco.Sadzenie awokado krok po kroku:
- Wyjmij pestkę z owocu.
- Poczekaj, aż pestka delikatnie przeschnie.
- W grubszą, zaokrągloną część wbij poziomo trzy wykałaczki.
- Oprzyj wykałaczki o brzegi naczynia wypełnionego wodą (może to być słoik lub stabilna szklanka). Pestka powinna być zanurzona na 1/3 wysokości.
- Umieść naczynie z pestką w słonecznym, ciepłym miejscu, najlepiej na jasnym parapecie i spokojnie czekaj.
- Uzupełniaj wodę w naczyniu, bo może wyparowywać. Pestka potrzebuje od 2 do 12 tygodni, aby wykiełkować. Dopiero po tym czasie zacznie wypuszczać korzenie oraz pęd.
- Gdy korzenie sięgną dna pojemnika z wodą, wyjmij pestkę i posadź w dość sporej, wysokiej doniczce (o średnicy 15–25 cm) ziemią lub najlepiej mieszanką torfu z piaskiem w proporcji 1:2.
- Szpiczasty koniec pestki powinien wystawać ponad powierzchnię podłoża.
- Podlewaj owoc regularnie.
Jak pielęgnować awokado
- Awokado najlepiej czuje się na parapecie okna południowo-wschodniego lub południowo-zachodniego.
- Regularnie podlewaj ziemię miękką, letnią, odstałą wodą.
- Doniczkę warto przykryć przeciętą na pół plastikową litrową butelką - wówczas stworzysz roślinie cieplarniane warunki i będzie rosła jeszcze szybciej.
- Latem dobrze wystawić je na dwór, umieścić w osłoniętym miejscu i nawozić co 2 tygodnie.
-
Zimą powinniśmy zapewnić roślinie spoczynek, przenieść do chłodniejszego pomieszczenia
(ok. 15 st. C) i ograniczyć podlewanie.
Co robić gdy drzewko podrośnie
Drzewko lubi szybko wystrzelić w górę. Gdy osiągnie ok. 30 cm wysokości, dobrze jest obciąć mu czubek nad parą liści, wtedy się ładnierozgałęzi. Gdy będzie spore, przytnij też dłuższe, w pełni rozwinięte gałązki, mniej więcej o 1/3 długości. Dzięki temu roślina stanie się bardziej zwarta i nabierze ładnego pokroju, choć będzie miała nieco mniejsze liście.
O tym pamiętaj: Nasiona egzotycznych owoców prawie zawsze kiełkują i dobrze rosną, ale rzadko kwitną i owocują.
Tekst na podstawie artykułu Małgorzaty Świgoń, z magazynu "Przyjaciółka"