W trosce o dobry sen - materac idealny

Gdy odpoczywamy, nasze ciało i umysł regenerują się, dlatego tak ważny jest komfort snu. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele zależy od… materaca, na którym śpimy. Ponieważ każdy z nas jest inny, materac powinien być dobierany indywidualnie, a przede wszystkim - dopasowany do wagi, wzrostu i sposobu spania.
/ 08.02.2013 10:15

Gdy odpoczywamy, nasze ciało i umysł regenerują się, dlatego tak ważny jest komfort snu. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele zależy od… materaca, na którym śpimy. Ponieważ każdy z nas jest inny, materac powinien być dobierany indywidualnie, a przede wszystkim - dopasowany do wagi, wzrostu i sposobu spania.

Jak wybrać odpowiedni materac?

Fot. IKEA

Dobry sen to podstawa dobrego dnia
Źle dobrany materac może być przyczyną niewysypiania się, problemów z wstawaniem, a nawet schorzeń kręgosłupa. Szukając tego idealnego dla siebie należy pamiętać, że materac jest zakupem na lata. Choć ze względu na zmieniającą się wagę ciała przyjmuje się, że powinno się go wymieniać średnio co 8 lat, to dobrze dobrany może nam służyć o wiele, wiele dłużej. Niektóre sklepy swoje materace obejmują aż 25-letnią bezpłatną gwarancją. Tym bardziej więc decyzja o zakupie podstawy naszego komfortowego snu powinna być przemyślana, a wybór warto skonsultować z profesjonalnym sprzedawcą lub fizjoterapeutą. Niezwykle pomocna przy decyzji o nabyciu konkretnego materaca jest też możliwość wcześniejszego przetestowania go. Lepiej wybrać się do sklepu, który daje możliwość położenia się na materacu w pozycji, w jakiej najczęściej śpimy, niż dokonywać zakupu przez Internet. Niektóre placówki umożliwiają też przetestowanie materaca w domu.

Jak wybrać odpowiedni materac?

Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz?
Wbrew pozorom to nie do końca prawda! – Największy, bo aż 80%, wpływ nasz sen ma podłoże, na którym śpimy. Przyjemna w dotyku kołdra czy atmosfera sypialni oczywiście też są ważne, ale zdrowy i komfortowy sen zależy przede wszystkim od właściwie dobranego materaca – tłumaczy Monika Sobocińska z IKEA Kraków. Przede wszystkim musimy pamiętać, że każdy z nas jest inny i ten sam model materaca nie będzie idealny dla wszystkich. Zatem odpowiedni materac to niekoniecznie ten najdroższy, ale taki, który będzie właściwie dobrany do naszych indywidualnych cech, takich jak waga, wzrost i sposób spania. Wybierając materac powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jego twardość. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na materac piankowy, lateksowy czy sprężynowy, do wyboru mamy kilka poziomów twardości. Najważniejszym kryterium jej doboru jest waga. Osoby cięższe powinny kupować materace twardsze, które nie będą się zapadać.
- Gdy ktoś poszukuje materaca dla 2 osób z różnicą wagi powyżej 20 kg, rekomendujemy zakup 2 różnych o jednakowej wysokości i położenia na nich specjalnej maty, która nie tylko zniweluje odstęp pomiędzy materacami, ale też zapewni dodatkową warstwę komfortu na powierzchni spania – radzi Monika Sobocińska. Dla dziecka natomiast polecam materace miękkie, wykonane z najprostszych materiałów, takich jak np. pianka poliuretanowa. Dzieci często miewają alergię, dlatego lepiej sprawdza się właśnie taki materiał, a nie naturalna wełna czy włosie końskie. Ponadto pianka jest gęsta i zbiera mniej kurzu niż np. materac sprężynowy, a że maluchy uwielbiają skakać na łóżku - pianka zyskuje dodatkowy atut – dodaje Monika Sobocińska.

Jak wybrać odpowiedni materac?

Przy wyborze twardości materaca bardzo ważna jest też pozycja, w jakiej śpimy i nasz wzrost. Większość materacy ma wydzielone tzw. strefy komfortu. Oznacza to, że twardość materaca jest zróżnicowana na jego powierzchni, np. pod ramionami i biodrem powinien on być bardziej miękki, w odcinku lędźwiowym - twardszy. Pozwala to na zachowanie prawidłowego ułożenia ciała, nawet w najbardziej nietypowych pozycjach.
- Materace piankowe i lateksowe są bardziej plastyczne, sprężyny natomiast łatwiej poddają się ciężarowi ciała. Najbardziej jest to odczuwalne podczas siadania. Dlatego, wybierając materac, należy położyć się w takiej pozycji, w jakiej najczęściej śpimy.

 

  • Jeżeli śpimy przeważnie na plecach, potrzebujemy materaca, który zapewnia wsparcie dla karku i dolnej części kręgosłupa. Nieco twardszy - chroni przed zbytnim zapadaniem się ciała w podłoże.
  • Jeżeli częściej śpimy na boku, powinnyśmy pomyśleć o materacu bardziej miękkim, który dostosowuje swój kształt w okolicach ramion i bioder, jednocześnie zapewniając wparcie dla pozostałych części ciała.
  • A spanie na brzuchu? Generalnie nie jest zalecane, ponieważ nacisk na żołądek uniemożliwia pełne rozszerzenie płuc podczas oddychania. Jeżeli jednak lubimy spać w tej pozycji, pamiętajmy o wsparciu w okolicy karku i u podstawy kręgosłupa. Zbyt miękki materac zwiększy nacisk na kręgosłup, powodując jego nienaturalne wyprostowanie.

Jak wybrać odpowiedni materac?

Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Decydując się na zakup lub wymianę materaca powinniśmy zastanowić się też, gdzie będzie on leżał. Zdecydowanie nie powinna to być podłoga, zarówno ze względów komfortowych, jak i higienicznych.
- Dno łóżka z listewek zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i odpowiada za 25% komfortu spania. Współpracuje z materacem, zapewniając wsparcie i dostosowując się do konturów ciała. Jeżeli dół łóżka ma więcej listewek, może ściślej dopasować się do kształtu i ruchów ciała. Dodatkowe funkcje, takie jak regulacja twardości w różnych strefach, zwiększają poczucie komfortu – mówi Monika Sobocińska.

Dno z listewek zapewnia właściwy „przewiew” ale nie może należycie spełniać swojej funkcji, jeżeli materac nie będzie przepuszczał powietrza. Zarówno materace sprężynowe, lateksowe, jak i piankowe gwarantują dobrą wentylację i prawidłowe środowisko snu. Jednak przed zakupem należy również sprawdzić, z czego wykonany jest jego pokrowiec.

Źródło: materiały prasowe

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/24.09.2017 17:46
Bez wątpienia materac ma największy wpływ na jakość naszego snu. Najlepsze do spania są średnio twarde materace z pianki termoelastycznej, która pod wpływem ciepła ciała użytkownika dopasowuje się do jego kształtu idealnie podpierając ciało i zapewniając przyjemny sen. Ważne jest również, żeby materac był w pełni bezpieczny dla zdrowia, tak jak materace ekologiczne i był pokryty warstwą antybakteryjną lub posiadał odpinany materac nawierzchniowy, który można wyprać w pralce. Na komforcie snu i na naszym zdrowiu nie można oszczędzać, dlatego naprawdę warto zaopatrzyć się w dobrej jakości materac na lata:)
/25.04.2017 00:03
Można kupić przez internet, są specjalne aplikacje na stronach, podaje się swoje parametry i automatycznie zostaje wybrany materac, sama spróbowałam na stronie sembella , oczywiście jeśli bym stwierdziła, że mi nie odpowiada, miałam prawo go odesłać już nie pamiętam czy to był miesiąc czy dwa.
/26.08.2016 13:02
FutureSleep warto zakupić i mieć zapewniony komfort odpoczynki i snu
POKAŻ KOMENTARZE (1)