okno z firanką fot. Adobe Stock

Jak wybrać firanki do kuchni? 

Choć coraz częściej rezygnujemy z firanek w mieszkaniu, są osoby, które nie wyobrażają sobie, by nie ozdobić nimi kuchennego okna. Jakie firanki wybrać do tego pomieszczenia, na co zwrócić uwagę? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.
Małgorzata Świgoń / 30.10.2018 14:40
okno z firanką fot. Adobe Stock

Przede wszystkim zastanów się, jaki rodzaj firanek sprawdzi się w twojej kuchni. W tym pomieszczeniu często otwiera się okno, unosi się dużo różnych zapachów, wiec pełne firany od sufitu do podłogi raczej  nie wchodzą w grę. Wystarczy zawiesić krótkie firanki sięgające do parapetu lub nawet ograniczyć się do zazdrostek na szybach oraz lambrekinu (krótkiego pasa materiału zawieszonego u góry okna).

Inne pomysły na firanki do kuchni

  1. Tradycyjne firanki możesz zastąpić zasłonkami ze sztucznych kwiatków. Nawlekaj je na mocną nić na przemian z plastikowymi rurkami (mogą być takie, jak do napojów) pociętymi na 5 cm kawałki. Takie fruwające paski mają tę zaletę, że nie utrudniają otwierania okna.
  2. Bardzo efektownie wyglądają story rzymskie z półprzezroczystej organtyny. Spełnią one jednocześnie rolę firanki i zasłonki. Można je uszyć z kawałków tkanin w różnych kolorach. Materiał podciągany do góry przy pomocy sznureczków układa się w miękkie fałdy. Rolety rzymskie można też montować na ramie okna.
  3. Rolety zwijane zamocowane na szybach. Są bardzo wygodne. Mają proste zakończenie, a na górze wałek, na który zawija się materiał. Co ważne, roletę zwijaną można montować także przy pomocy bezinwazyjnych uchwytów. Do małej kuchni warto wybrać rolety transparentne, które nie blokują światła, są też odpowiednie do niewielkich pomieszczeń, wymagających rozjaśnienia.
  4. Ciekawym rozwiązaniem są naklejki na szyby okienne. Dają efekt piaskowanego szkła. Nieco ograniczają widoczność, a jednocześnie zapewniają dopływ naturalnego światła. Możesz nimi zastąpić zazdrostki.
  5. Żaluzje. Najczęściej wykonuje się je z aluminiowej taśmy (i te są najbardziej godne polecenia), rzadziej z tworzywa sztucznego lub drewna. Plastikowe są mniej trwałe, mocno nagrzany plastik wygina się, lepiej więc nie stosować ich do okien południowych,  gdzie słońce operuje najdłużej i jest najsilniejsze. Można zawiesić je na oknie od wewnątrz, mocując do ramy okna, ściany lub sufitu. Na ogół  wykonuje się je na zamówienie, do konkretnego okna, ale można też kupić gotowe modele w kilku rozmiarach.

Więcej pomysłów na aranżację wnętrz znajdziesz na Polki.pl!

Czytaj też:
3 pomysły, jak ozdobić firanki
Moda na firany

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)