Jesień jako domowa dekoracja: jak suszyć liście?

jak suszyć liście fot. Adobe Stock, Prostock-studio
Jesienią nie ma piękniejszej dekoracji mieszkania, niż ususzone liście. Jak się za to zabrać, aby nie były zbyt kruche ani nie straciły koloru? Metod suszenia jest wiele - możesz użyć gazet i ściereczki, starej książki albo pozwolić działać ciepłemu powietrzu. Jak suszyć liście?
/ 27.08.2022 05:55
jak suszyć liście fot. Adobe Stock, Prostock-studio

Jeśli zastanawiasz się, jak suszyć liście, aby stanowiły piękną dekorację domu lub były składnikiem kompozycji zapachowej do szafy, musisz znać kilka prostych trików na perfekcyjne suszenie roślin. Aby nie uszkodzić liści, musisz działać bardzo delikatnie. Metod suszenia jest bardzo dużo. Przedstawiamy te najłatwiejsze.

Spis treści:

  1. Metody suszenia liści
  2. Jak wysuszyć liście, aby nie straciły koloru?
  3. Do czego wykorzystać suszone liście?

Metody suszenia liści

Istnieje kilka metod suszenia kwiatów, w tym także ich liści. Najbardziej popularne jest suszenie między gazetami albo stronami książki. Czasem liście suszy się zawieszone w pęczkach, ale jest to sposób nieco trudniejszy i wymaga częstego doglądania roślin.

Suszenie ziół czy liści warto zacząć od właściwych zbiorów. Liście muszą być świeże i w miarę młode. Te przejrzałe okazy mogą zacząć gnić w trakcie suszenia. Suszone liście można także zebrać już gotowe, podczas jesiennych spacerów.

jak suszyć liście w gazeciefot. Jak suszyć liście/Adobe Stock, tatevrika

Jak wysuszyć liście, aby nie straciły koloru

Liście należy suszyć w przewiewnym, suchym i ciemnym miejscu. Kontakt z wilgocią sprawi, że suszenie nie będzie efektywne, a liście po prostu zgniją. W kontakcie ze słońcem zaś stracą swój naturalny kolor i staną się poszarzałe, a przy okazji bardzo kruche.

Najlepszym miejsce na suszenie będzie strych lub zadaszenie pod domem, do którego nie docierają promienie słoneczne. Świeże liście ułóż między gazetami. Możesz na spód podłożyć także czystą ściereczkę, która wchłonie wilgoć.

Gazety z liśćmi warto dodatkowo obciążyć książkami albo czymś ciężkim, np. żelazkiem (wyłączonym). W takiej formie pozostaw je na kilka dni, regularnie doglądając, jak przebiega proces suszenia. Dla lepszych efektów możesz codziennie wymieniać gazety. Liście możesz też suszyć pomiędzy stronami książek. Warto jednak wykorzystać stare egzemplarze, ponieważ rośliny mogą zabarwić kartki albo sprawić, że zawilgotnieją.

jak suszyć liście w domufot. Jak suszyć liście/Adobe Stock, supanat chantra/EyeEm

Do czego wykorzystać suszone liście?

Suszone liście sprawdzą się jako jesienna i wiosenna dekoracja mieszkania. Możesz ułożyć je na komodzie albo zaaranżować w słoiku lub wazonie razem ze świecą. Suszone rośliny będą się dobrze prezentować także jako dekoracja obrusu na imprezowym stole. Jeśli chcesz przygotować zapach do szafy, oprócz aromatycznych kwiatów, olejków oraz przypraw, wykorzystaj także suszone liście - dodadzą całości uroku.

Czytaj także:
Jak suszyć kwiaty
Suszenie hortensji
Jak suszyć róże

Redakcja poleca

REKLAMA