Jadalnia - odsłona pierwsza

W urządzaniu jadalni przychodzi taki moment, kiedy można skupić się na dekoracji. To ona czasem decyduje o klimacie wnętrza.
/ 04.12.2006 18:39
W urządzaniu jadalni przychodzi taki moment, kiedy można skupić się na dekoracji. To ona czasem decyduje o klimacie wnętrza. Ozdobą są już oczywiście dobrze dobrany stół z krzesłami, ale kropką nad „i” detale: obraz, lampa albo... tkanina zawieszona na ścianie.


Otwarta na przestrzeń

Jadalnia jest częścią otwartej przestrzeni dziennej domu. Po lewej stronie mieści się aneks kuchenny
Dekoratorski żart: gdy tkanina wisi na ścianie, na stole nie ma już miejsca dla obrusa. Zresztą efektownego mebla nie należy zasłaniać. Doskonale eksponuje malarską kompozycję dań i zastawy.
Wyrazisty wzór i kolor sprawiają, że przyciąga wzrok i koncentruje uwagę właśnie na jadalni. Białe ściany są dla tkaniny-obrazu idealnym tłem. Ciekawa barwa materiału komponuje się z ciemnym
drewnem mebli i podłogi.
Projekt Tash Clark

Po prostu deco

Ta jadalnia cała składa się z dekoracji. Jest ich wiele, każda o innym rodowodzie. Jednak tak skomponowane, że ich różnorodność jest zaletą. Ozdobą jadalni są i indyjskie krzesła z Dżajpuru i dziewiętnastowieczna sekretera w roli kredensu. Także dodatki: obraz Althei Wilson, lustro
w barokowej ramie. Nawet podłoga w klasyczny wzór szachownicy.
Projekt Althea Wilson

W jednym stylu

Wystrój jadalni nawiązuje do stylu georgiańskiego, popularnego w Anglii w połowie XVIII wieku. Przytulne
wnętrze, w jasnej, pogodnej kolorystyce. Aż roi się od ozdób. Począwszy od sztukaterii, skończywszy na bibelotach. Nad stołem efektowny żyrandol z kryształkami. Na ścianach ryciny. Główną ozdobą jest portret w owalnej złotej ramie. Draperie w oknie nadają jadalni odświętny wygląd. To wyjątkowe miejsce, gdzie przy pięknie nakrytym stole celebruje się posiłki.
Projekt Marie Solange Clark

Z kominkiem

Jedyną, ale wyrafinowaną dekoracją jest tu kominek z czarną wnęką kominową. Całość sterylna,
bez zbędnych detali. Bo najważniejsze są tu architektura wnętrza z kominkiem w centrum
oraz wyposażenie. W tej jadalni meble i lampy to klasyki designu: stół Miesa van der Rohe, krzesła „Aluminium” Ray i Charlesa Eamesów, lampa stojąca „Arco” Achille Castiglioniego. Czysta elegancja.
Projekt Voon Yee Wong

Tekst: Iwona Marczewska-Ławecka
Zdjęcia: Henry Wilson, Aleksander Rutkowski, Michał Skorupski, Rafał Lipski, Hanna Długosz, Przemek Krzakiewicz