Inspiracje z natury

Otaczający nas świat możemy definiować przez pryzmat barw. Na każdym kroku stykamy się z kolorami, które wywierają decydujący wpływ na nasze usposobienie, a nawet zachowanie. Ulubionymi barwami chętnie się otaczamy, wykorzystujemy w ubiorze czy aranżacji wnętrz. Stanowi to wyrazisty sygnał dla otoczenia – dzięki temu bez słów można odgadnąć dominującą tonację naszych myśli, pragnień oraz marzeń.
/ 12.02.2008 21:33
Otaczający nas świat możemy definiować przez pryzmat barw. Na każdym kroku stykamy się z kolorami, które wywierają decydujący wpływ na nasze usposobienie, a nawet zachowanie. Ulubionymi barwami chętnie się otaczamy, wykorzystujemy w ubiorze czy aranżacji wnętrz. Stanowi to wyrazisty sygnał dla otoczenia – dzięki temu bez słów można odgadnąć dominującą tonację naszych myśli, pragnień oraz marzeń.

Przez całe życie zbieramy setki doświadczeń, gromadzimy w pamięci niezwykłe obrazy. Najlepiej zapamiętujemy te, które wywarły na nas szczególne wrażenie. Wiele z nich uwieczniamy na fotografiach, aby najpiękniejsze widoki nie zatarły się w naszej pamięci. Te wspomnienia często pojawiają się w naszym późniejszym życiu, chętnie do nich powracamy.Inspiracje z natury
Niewyczerpanym źródłem takich inspiracji jest przyroda. Zachwycając się bogactwem jej barw, marzymy o stworzeniu podobnego, równie niezwykłego klimatu we własnym domu. W szerokiej gamie kolorystycznej możemy przebierać, aż trafimy na wyśniony odcień. Ogromny wybór może jednak wprawić w zakłopotanie – jak wybrać kilka spośród setek barw, jak je umiejętnie zestawić, aby ze sobą harmonijnie współgrały? Nie trzeba długo szukać, aby znaleźć znakomicie zgrane przykłady zestawień kolorystycznych. Z pomocą przychodzi natura: jej pierwotne, idealne piękno zachwyci nawet najbardziej wymagających, zaś różnorodność pozwoli wybrać dogodny dla każdego wariant. Warto zamknąć oczy i przywołać najmilsze wspomnienia – beztroskie obrazy natury z dzieciństwa, niezapomniane widoki z bliskich i dalekich podróży albo ulubione miejsce na świecie – i czerpać z tego źródła kolorowe pomysły dla naszego domu.

Paleta barw natury jest właściwie nieograniczona i daje nieskończone możliwości wyboru. Zależnie od indywidualnych upodobań możemy wykorzystać zestawienia kolorystyczne występujące w naszej szerokości geograficznej lub stworzyć w domu egzotyczny klimat. Możemy inspirować się jednym z wybranych elementów: soczystymi barwami owoców, kwiatowymi pastelami, zielenią liści, turkusem wody, szarością kamieni... Temperament podpowie, czy lepiej otoczyć się odcieniami ciepłymi, czy raczej chłodnymi. Aby nie zgubić się w gąszczu kuszących propozycji, warto sprecyzować cel i podczas dobierania kolorów do wnętrza trzymać się ustalonego wzorca.
Wielbiciele intensywnych barw mogą bazować na nasyconych odcieniach ukwieconej łąki. Dominująca powinna być naturalnie świeża zieleń, z którą pięknie zestawią się wszystkie kolory kwiatów, jakie tylko sobie wymarzymy. Można wykorzystać kilka barw albo wybrać jeden, ulubiony gatunek – czerwień maku na tle zieleni stworzy interesujący kontrast, dodając jednocześnie pomieszczeniu energii i dynamiki.

Inspiracje z natury Kto woli ciepłe, przyjazne wnętrze, nie oprze się kolejnej pokusie natury. Barwy dojrzałych owoców to także niewyczerpane źródło inspiracji: oferują jednocześnie subtelność i napawają życiodajną energią. Skorzystajmy z soczystej tonacji brzoskwini, która oferuje gamę od pomarańczowożółtego odcienia miąższu do rumianej barwy skórki. W ten sposób stworzymy wnętrze przyjazne i napawające optymizmem.
Odważnym proponujemy przeniesienie do wnętrza barw najbardziej ekscytujących wspomnień – amatorzy nurkowania zasmakują w połączeniu głębokiego błękitu wody z jaskrawymi odcieniami rafy koralowej. Kolory podwodnego świata to nie tylko oryginalne, interesujące zestawienia, ale także kojący, relaksujący nastrój uzyskany dzięki odcieniom niebieskiego, delikatnie ożywionego chłodnym różem.

Dla spragnionych słońca i przygód na safari odpowiednia będzie pastelowa kompozycja różnych odcieni sawanny: spłowiała żółć traw, subtelna zieleń egzotycznych drzew i przymglony błękit nieba. Wszystkie w tym samym, delikatnym nasyceniu. Takie zestawienie barw stworzy we wnętrzu wakacyjny, beztroski klimat, wprawiając w pogodny nastrój nawet w pochmurne dni.
To tylko kilka przykładów zestawień kolorystycznych inspirowanych naturą. Możliwości są niemal nieograniczone, a na inspirację możemy liczyć za każdym razem, gdy dostrzeżemy coś urzekającego. Nieocenioną pomocą może służyć album ze zdjęciami czy ilustracje z książek. Pamiętajmy, że do wykreowania niezapomnianej gry kolorów we wnętrzu nie trzeba szukać inspiracji na końcu świata, wystarczy odpowiednia fotografia, kilka puszek farby i efekt gwarantowany.

Artykuł przygotowany przez dekoratorów wnętrz z