Funkcjonalność w projekcie. Część II

Po rozważaniach na temat tego, czy lepiej sprawdza się kuchnia zamknięta, czy otwarta na salon, przyszedł czas, by zastanowić się nad innymi wyznacznikami dobrego rozplanowania powierzchni w projekcie domu. Ważną kwestią jest podział domu na część dzienną oraz nocną.
/ 09.06.2010 06:46

Po rozważaniach na temat tego, czy lepiej sprawdza się kuchnia zamknięta, czy otwarta na salon, przyszedł czas, by zastanowić się nad innymi wyznacznikami dobrego rozplanowania powierzchni w projekcie domu. Ważną kwestią jest podział domu na część dzienną oraz nocną.

Strefy takie stosuje się głównie w projektach domów z użytkowym poddaszem lub domów piętrowych. Na dole jest więc zazwyczaj wyznaczana część dzienna - wspólna dla wszystkich użytkowników. Zalicza się do niej oczywiście kuchnię, jadalnię, toaletę oraz salon. Na tym obszarze domownicy mogą cieszyć się swoim towarzystwem, spożywając wspólnie posiłki, relaksując się przy kominku, czy oglądając telewizję. Czasem projektanci sytuują na dole także sypialnię dla rodziców, po to, by na górę całkowicie przeznaczyć na królestwo najmłodszych. Pozwala to na zachowanie większego spokoju i intymności. Jednak w tradycyjnym podziale przestrzeni, poddasze lub piętro jest strefą prywatną, nocną, gdzie można uciec od domowego zgiełku. W domach parterowych także powinien być uwzględniony podział na część ogólnodostępną oraz osobistą. Z racji uwarunkowań nie jest on oczywiście bardzo wyraźny, jednak wystarczy hol lub doprojektowanie dodatkowego korytarza, by funkcjonalność była bardzo dobra.
 

Funkcjonalność w projekcie. Część II


Bardzo istotną sprawą jest odpowiednie zaprojektowanie ciągów komunikacyjnych. Przede wszystkim mają one zapewnić domownikom sprawne i wygodne poruszanie się po całym domu. Obecnie często spotyka się w projektach duży hol, który jest przede wszystkim ważnym węzłem komunikacyjnym domu, ale dzięki połączeniu go np. z salonem można zyskać dodatkową przestrzeń na postawienie ozdobnej witryny, zrobienie kącika wypoczynkowego itp. Ważnym miejscem jest też przedsionek, z którego wchodzi się do holu. Powinien być na tyle duży, by zmieścił się tam wieszak, szafka na buty, stojak na parasole. Powinien też swobodnie pomieścić trzy korzystające z niego osoby.

Niezbędne w każdym domu jest też pomieszczenie gospodarcze i spiżarnia. W pomieszczeniu gospodarczym można przechowywać większe gabarytowo rzeczy, takie jak meble ogrodowe, rowery i inne rzeczy, które np. nie zmieszczą się w garażu. Natomiast spiżarnia okaże się nieoceniona do przechowywania zapasów, zapraw, warzyw itp., zwłaszcza, gdy w domu nie ma piwnicy. Planując przestrzeń naszego domu musimy wziąć pod uwagę, że w miarę mieszkania, będzie nam przybywać wiele różnych rzeczy, które gdzieś trzeba przecież pomieścić. Coraz częściej więc projektanci przewidują w projektach garderoby, do niedawna uważane za nieistotne, a bez których obecnie większość gospodyń nie wyobraża sobie wygodnego mieszkania. Wielkim marzeniem każdej niemal kobiety jest posiadanie przestronnej sypialni, z dużą garderobą i najlepiej osobistą łazienką. Pamiętajmy jednak o tym, że funkcjonalność projektu to nie tylko optymalne rozplanowanie przestrzeni, ale także zadbanie o to, by dom był odpowiednio doświetlony. Nierozerwalnie związane z tym zagadnieniem jest więc usytuowanie domu względem stron świata. Niewiele korzyści przyjdzie nam bowiem z salonu, w którym mieliśmy się cieszyć słońcem i obcowaniem do późnego wieczora z przyrodą, gdyż został on usytuowany od północy i jest po prostu ciemny.
 

Redakcja poleca

REKLAMA