Ekspresowa kawa

Coraz częściej amatorzy kawy, decydują się na zakup ekspresu do jej parzenia. Jaki model wybrać? Na co zwrócić uwagę? Zapraszam do lektury!
/ 16.08.2007 23:47
Wybór ekspresów do kawy jest bardzo trudny. Producenci sprzętu AGD prześcigają się w ulepszaniu swoich modeli, a także wzbogacaniu swojej oferty. Idziemy do sklepu z nadzieją, że uda nam się zakupić odpowiedni dla nas ekspres do kawy. W tym wypadku, nie wystarczy tylko kierować się zewnętrznym wyglądem sprzętu – nawet jeśli będzie najpiękniejszy na świecie, niekoniecznie musi sprawdzać się w parzeniu kawy.

Zakładając, że zależy nam na jak najlepszej jakości kawy, a także ekspresu, który ma nam posłużyć przynajmniej przez kilka lat, powinniśmy najpierw zastanowić się jaką kwotę możemy lub chcemy przeznaczyć na nowy sprzęt. Wstępne oszacowanie budżetu przeznaczonego na zakup, pozwoli nam uprościć wybór rodzaju ekspresu do kawy.

W sklepach możemy spotkać dwa rodzaje ekspresów, które różnią się między sobą nie tylko ceną, ale także sposobem parzenia kawy.

Ekspresy przelewowe należą do najprostszych i jednocześnie najtańszych ekspresów kawowych - to im chciałabym poświęcić pierwszy artykuł z serii Ekspresowa kawa.

Parzenie kawy w ekspresie przelewowym

Do pojemnika na kawę wkłada się filtr (najczęściej są to wymienny filtr papierowy) i wsypuje odpowiednią ilość kawy, a następnie do specjalnego zbiornika wlewamy wodę – jej ilość zależy od tego, ile filiżanek kawy zamierzamy zaparzyć za jednym razem.

Woda w zbiorniku jest gotowana, a następnie przelewana rurką przez filtr z kawą. Powstały w ten sposób napar (pozbawiony jest chloru i osadu dzięki filtrowi) spływa do dzbanka, który zwykle ustawiony jest na specjalnej płytce grzejnej, pozwalającej utrzymać wysoką temperaturę kawy.

Na co zwrócić uwagę

Tak naprawdę, poszczególne modele ekspresów przelewowych różnią się między sobą minimalnie – wszystkie bowiem działają na tej samej zasadzie. Warto jednak zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, w które czasem wyposażone są ekspresy przelewowe. Blokada kapania, która zapobiega wypływaniu kawy z dyszy, gdy wyjmiemy z ekspresu dzbanek, bardzo ułatwia utrzymanie ekspresu w czystości. Natomiast regulator mocy kawy pozwoli nam na dokonywanie indywidualnych ustawień temperatury oraz czasu parzenia, dzięki którym sami wybierzemy moc kawy.

Jeśli zależy nam na dłuższym utrzymaniu wysokiej temperatury kawy – wybierzmy ekspres z termosem, zamiast ekspresu z płytką grzejną i dzbankiem.

Niecierpliwi natomiast, powinni również zainteresować się mocą ekspresu – od której zależy szybkość parzenia kawy – im większa moc, tym napój będzie gotowy szybciej.

Dopiero na samym końcu, zwróć uwagę na wygląd zewnętrzny ekspresu, który Cię zainteresował - dostępne na rynku ekspresy mają tak różnorodne kształty i kolory, że na pewno uda Ci się znaleźć niedrogi, funkcjonalny i zwyczajnie ładny sprzęt do parzenia ulubionego napoju. Zajrzyj do naszej galerii ekspresów przelewowych - być może któryś z nich, okaże się tym wymarzonym.


Karolina Małgorzata Górska
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/21.09.2009 19:06
Ja jakoś nie przepadam za kawa rozpuszczalna. Musze poczuc lekki aromat , i smaczek kawy ,dlatego wybieram kawe parzona, i najlepsza dla mnie astre niskodrazniaca.