Wybierając odpowiedni kolor do dziecięcego pokoju należy wsiąć pod uwagę wiek dziecka, jego zainteresowania oraz przede wszystkim charakter. Odpowiednio zaaranżowany pokój będzie cieszył malucha przez długie lata. W tym roku przodują wyraziste kolory. Oto te najpiękniejsze!
Każde dziecko jest inne. Jedne są wesołe, radosne, beztroskie. Inne, nie potrafią usiedzieć w miejscu, a ich nadmiar energii nie jednokrotnie przekracza możliwości siłowe rodziców, a jeszcze inne są spokojne, grzeczne, skryte czy "nieobecne". Aranżując dziecku pokój warto w pierwszej kolejności zastanowić się w jakiej barwie będzie czuło się najlepiej. Pamiętajmy, że każdy kolor ma wpływ na rozwijanie pewnych cech lub potęgowanie, tych, które wymagają "ukrycia".
Aby prawidłowo dobrać kolor zacznijmy od wieku:
- Jeżeli nasz maluszek ma roczek lub dwa postawmy na delikatne, pastelowe kolory. Pediatrzy odradzają ostre, jaskrawe czerwienie czy przytłaczającą ciemne barwy.
- Jeśli nasze dziecko to przedszkolak pokój możemy pomalować w intensywnej, intrygującej barwie albo skorzystać z bogatej propozycji sklepów wnętrzarskich i ponaklejać na ściany wesołe zwierzątka czy ukochane motywy z bajek, które dodatkowo rozświetlą pokój. Pamiętajmy jednak, że zbyt wiele przyciągających uwagę dziecka postaci, kolorów i kształtów, może je rozkojarzyć, przesadnie pobudzić i spowodować problemy z zaśnięciem.
Warto w pokoju dziecka wprowadzać kolory stopniowo, począwszy od jasnych, delikatnych barw (idealnych dla niemowlęcia) do nieco ciemniejszych, bardziej nasyconych (dla przedszkolaka), aż po intensywne i mocne (dla ucznia, nastolatka).
Aby pomóc w podjęciu decyzji o wyborze odpowiedniego dla dziecka koloru przedstawiamy najpiękniejsze kolory i poszczególną charakterystykę każdego z nich:
Kanarkowy - optymizm i radość
Kolor zółty doskonale rozjaśni każde wnętrze, z pewnością na energetyzuje każdego ospałego malucha. Dodatkowo warto pamiętać o szczególnych właściwościach tego optymistycznego koloru. Przede wszystkim wzmacnia system nerwowy, pobudza intelekt, nastraja życzliwie, sprzyja koncentracji. Odcienie żółtego, takie jak cytrynowe i kremowe, z powodzeniem dodają energii, ale też przyciągają owady (odstrasza je niebieski). Uwaga - żółty wzmacnia też złość, kłótliwość, niepokój, a w nadmiarze jest męczący.
Fot. designinteriorart, dilsedesiblog.blogspot, emptydesign.info.com
Pomarańczowy - owocowa frajda
Pomarańczowy ma wiele zalet, łagodnie ożywia, dodaje sił, pobudza psychikę, aktywuje emocje. W pokoju dziecka, kolor ten stwarza wrażenie łagodności i ciepła. Wyśmienitym wykorzystaniem pomarańczowego jest połączenie go z kolorami o mocnych barwach jak błękity czy zielenie oraz odcienie żółtego. Stosując biel w połączeniu z pomarańczem łagodzimy barwę przez co pokój stanie się oazą spokoju i relaksu dla każdego malucha. Dodatkowo rozświetli wnętrze i znacząco je ożywi. To kolejny optymistyczny kolor.
Fot. designinteriorart, homedecorinteriordesign, pambaboma, seeklite.com
Soczyście zielony- naturalnie i z pasją
Kolor zielony jest niebywale uniwersalny. Zastosowany w odpowiedniej dawce, nie przesadzając z intensywnym nasyceniem, odcień ten może być idealny dla dzieci aktywnych. Uspokaja i daje poczucie bezpieczeństwa. Uwaga! Stosowany w nadmiarze powoduje senność, zmęczenie i rozdrażnienie.
Fot. designinteriorart, blog.renuatlanta, apartmenttherapy.com
Pastelowe natchnienie - delikatność
Pastelowe kolory z których najpopularniejszy jest błekit czy róż, powszechnie uwielbiany przez małe księżniczki, nastrajają optymistycznie. Skupmy się na różu -to kolor ciepła, serdeczności, troski oraz współczucia. Oznacza delikatność i łagodność, ułatwia niesienie pomocy sobie i innym. Uwaga- róż to także snobizm i arogancja, sprzyja izolowaniu się, braku poczucia bezpieczeństwa i własnej wartości.
Fot. panguripans,interiordesignluxury.blogspot.com
Różowa inspiracja - subtelna słodycz
Mocny róż to kolor dla odważnych, pewnych siebie maluchów. Najpopularniejszy oczywiście w dziewczęcych pokojach. Idealny dla marzycielek. To kolor kreatywny, wspierający, podobnie jak jego pastelowy odcień, podkreśla wrażliwość i delikatność. Jego intensywna barwa może sprzyjać kapryśności dziecka, irytacji i dominacji, dlatego warto oszczędnie stosować go w pokoju maluszka, szczególnie jeśli ma "mocny" charakter.
Fot. lowescreativeideas, decoist..com
Błękitna beztroska - lazurowe zaskoczenie
Kolor niebieski kojarzy się z beztroską, bezpieczeństwem i swobodą. Posiada niesamowita zdolność do uspokajania małych złośników. Koi nerwy, pomaga w komunikacji i jest nawet stosowany w terapii lęków. Jednak znów należy być ostrożnym. Jeśli jest go za dużo, może sprzyjać niedbalstwu, lenistwu a nawet znudzeniu. Jak każdy kolor warto stosować oszczędnie, aby odpowiednio zharmonizował się z jego intensywnością.
Fot. loulouswhimsicals, roomzaar, decoist.com
Niebiesko-fioletowa przyjemność
To kolory, które pozytywnie wpływają na aktywność mózgu i pobudzenie układu nerwowego dziecka. Pokój pomalowany na fioletowo wzmagają odkrywczość, kreatywność i inwencję. To barwa odpowiednia dla dzieci zgodnych, lubiących ciszę i spokój, którym pomoże bardziej zrozumieć bardziej swoje uczucia czy potrzeby. To idealny kolor dla dzieci nadwrażliwych. Nie jest to kolor odpowiedni dla dzieci o niskiej samoocenie, pragnące aprobaty i zrozumienia.
Fot. livinais.com
Barwne kratki i paski - wszystko dozowolone
Jeśli nasze dziecko kocha barwne przedmioty, nie potrafi jednoznacznie określić, który kolor przypadł mu najbardziej do gustu, w jego pokoju można zastosować zasadę zestawień: kilku rożnych odcieni czy wzorów. Sprawią, ze pokój nabierze zabawnego wyrazu, beztroskiego, a zarazem mobilizującego do wysiłku, pracy i mobilizacji. W dziecięcym pokoju doskonale sprawdzą się wszelkie kratki, paski i drobne wzorki. Sprzyja to rozwijaniu zainteresowań, pasji i ciekawości świata.
Fot. handmadecharlotte, decoist.com