Domy z bali - wady i zalety

W Polsce, na chwile obecna, wciąż dominują domy murowane, co wynika z naszej kultury, tradycji i przekonań. Jednak coraz więcej osób decyduje się również na domy z bali w technologii szkieletu drewnianego. Niestety jak każda budowla ma swoje wady i zalety.
/ 05.08.2012 07:00

W Polsce, na chwile obecna, wciąż dominują domy murowane, co wynika z naszej kultury, tradycji i przekonań. Jednak coraz więcej osób decyduje się również na domy z bali w technologii szkieletu drewnianego. Niestety jak każda budowla ma swoje wady i zalety.

Domy z bali - wady i zalety

Domy z bali to niewątpliwie elitarny „luksus” wśród tradycyjnego budownictwa, która wśród wielu wzbudza wiele wątpliwości. Oto kilka ważnych informacji na temat takiego rozwiązania.
Mimo wielu zalet i niestety wad, w innych państwach domy z drewna cieszą się niezwykłą popularnością, a w Polsce największą barierą jest ta kulturowa. W Stanach czy Kanadzie rodziny często zmieniają miejsca zamieszkania choćby z powodu powiększenia się rodziny albo zmiany pracy. W Polsce domy budowane są z myślą o kolejnych pokoleniach a konstrukcja szkieletowa nie każdemu wydaje się na tyle trwała co dom murowany. Oczywiście mentalność ludzi cały czas modyfikacji a z racji niższej ceny i szybszej budowy, domy z bali mogą niedługo przybrać taką funkcję jak mieszkania.

 

Zalety drewnianego domku

Materiał: niewątpliwą zaleta jest fakt, że drewno jest materiałem ekologicznym, który jako budulec,tuż obok kamienia, służy człowiekowi najdłużej. Wbrew utartym opiniom to również materiał niezwykle trwały, producenci zapewniają, że wybudowany dziś dom z drewna w dobrym stanie posłuży 100, a nawet 140 lat.
Co ciekawe, drzewo tworzy w pomieszczeniach korzystny mikroklimat, ma również zdolność pochłaniania i oddawania wilgoci w zależności od warunków otoczenia. No i najważniejsze: ma bardzo dobry współczynnik izolacji termicznej - zimą w drewnianym domu jest ciepło, latem nie nagrzewa się.

Budowa: przykładowo budowa ok. 150-metrowego domku na przygotowanych wcześniej fundamentach potrwa średnio miesiąc. To zaleta w porównaniu z tradycyjnym budowaniem, gdzie wiele prac jest rozciągniętych w czasie. To plus dla tych, którzy spieszą się z budową. Jednak w przypadku drewna mokrego inwestycja potrwa dłużej - dom musi postać nawet 3-4 miesiące przed wstawieniem okien i drzwi. Mimo wszystko w stosunku do murowanego domu, prędkość jest zaskakująca. Budowa konstrukcji domu ogranicza się do montażu drewnianych elementów, łączonych na gwoździe i metalowe łączniki, w związku z czym, nie potrzebne są przerwy technologiczne, co w poważnym stopniu skraca czas budowy.

domek w górach

Fot. tyngasdesign.blogspot

Wnętrza: można wykończyć takimi samymi materiałami jak w "normalnym” domu. W zależności od upodobań, wnętrza można pozostawić drewniane i jedynie pokryć olejami, czy woskami. Równie dobrze jednak ściany wewnątrz można wyłożyć płytami kartonowo-gipsowymi i wykończyć w dowolny sposób

Waga: dzięki lekkiej konstrukcji domu drewnianego do minimum ogranicza wielkość fundamentów, co pozwala na minimalizacje kosztów, a także zmniejszenie kosztów transportu materiałów na budowę, no i oczywiście również na samej budowie.

Grubość: ściany takiego domu są wypełnione izolacją cieplną, co pozwalają do minimum ograniczyć grubość ścian zewnętrznych dzięki czemu domy drewniane przy takich samych wymiarach zewnętrznych mają powierzchnię użytkową większą o ok. 10% niż domy murowane. Tak więc,powierzchnia użytkowa jest większa a my zyskujemy dodatkowy metraż mieszkania.

Ekologia: Tylko drewno jest materiałem w pełni odtwarzalnym przez przyrodę. Zarówno stare konstrukcje, jak kora, liście, czy odpady powstające podczas jego obróbki w sposób naturalny wracają do gleby. Drewno używane jako opał wydziela przy spalaniu CO2 – gaz mniej groźny niż związki siarki powstające przy spalaniu węgla. Dwutlenek węgla pochłaniany jest w procesie fotosyntezy przez rośliny zielone produkujące tlen.

jasny domek

Fot. blogbudowniczy.blogspot

Wygląd:Piękny kolor nadaje drewnianym domom niepowtarzalny klimat.Białawy jest świerk, żółta - brzoza, brunatny-dąb, czerwony- modrzew, zielona - akacja,; intensywne są barwy drewna z drzew egzotycznych. Koloru drewnu nadają znajdujące się w nim kwasy, smoła i barwniki. Także rysunek usłojenia, tekstura, połysk (fachowcy wyróżniają srebrzysty- np. brzozy, bądź jedwabisty –np. klonu) składają się na niepowtarzalną urodę drewna. Jego zalety plastyczne wykorzystują rzeźbiarze i architekci wnętrz. Boazeria, posadzki, meble, schody – najpiękniejsze są z drewna.

 

Wady drewnianej konstrukcji

Miejsce: dom z bali teoretycznie można zbudować praktycznie wszędzie, lecz nie wszędzie będzie pasował. Jego idealna scenerią będzie z pewnością brzeg jeziora, górski szczyt, ale również zwyczajna działka poza miastem lub na jego obrzeżach. A więc, zupełnie nie nadaje się    (a nawet nie ma takiej praktycznej możliwości) na wybudowanie go w centrum miasta lub nowoczesnej willowej okolicy)

domek nad wodą

Fot. tyngasdesign.blogspot

Materiał: Drewno jako konstrukcyjny materiał budowlany, w mentalności Polaków nie cieszy się dużym powodzeniem, pomimo iż w wielu krajach świata domy z drewna, stanowią większość budownictwa jednorodzinnego, owa technologia, nieco wysublimowana wymaga wyjątkowo dużej dokładności i kultury technicznej, wymagająca bardzo dobrej znajomości wymagań techniczno-montażowych oraz odpowiedniej ekipy, która będzie znała się na takiej budowie, a nie „pseudo” fachowców. Od gatunku, grubości oraz przygotowania (stopnia wysuszenia) drewna zależy, czy dom będzie ciepły, czy po pierwszej zimie nie zacznie w niekontrolowany sposób pękać (choć to normalna reakcja drewna na zmiany temperatury). Do budowy najczęściej używa się świerka i sosny, oraz modrzewia. Drzewa trzeba ściąć zimą, kiedy nie produkują soków. Do nas sprowadzane jest także drewno z sosny polarnej (ze Skandynawii i Syberii), ze względu na jej wyjątkową odporność na wodę i wiatr. Nie zdarza się to jednak często z powodu wysokich kosztów transportu. Dodatkowo, stosunkowo szybko się ochładza i nagrzewa, co dość niekorzystnie wpływa na jego funkcjonalność w okresie lata i zimy.

duzy dom

Koszty: Drewno jako surowiec do budowy, nigdy nie było tanie i prawidłowo wybudowane drewniane domy wciąż są droższe od tradycyjnych. (firmy, które zarzekają się, iż budowa takiego domu to niewielki koszt, najczęściej wykonują je gorszymi materiałami i „po łepkach” - warto zwrócić na to uwagę) To co niewątpliwie wpływa również na wzrost kosztów to różnica w wymiarach materiałów budowlanych np. izolacji cieplnej, płyty drewnopochodnych czy płyt gipsowych przy systemowym rozstawie słupków, belek stropowych i krokwi dachowych

Uwaga – cena idzie za jakością. Jeśli chcemy, aby taki dom służył nam i naszym dzieciom musimy wykonać je solidnie, bez pośpiechu i przesadnych oszczędności.

Osiadanie - to proces zmniejszania wysokości domu z bali na skutek zmniejszania objętości drewna przy wysychaniu i w niewielkim stopniu także zgniatania bali pod naciskiem wyższych partii domu. Proces ten trwa do 5 lat, wysokość ściany z bali zmniejsza się ok. 6%. Należy to uwzględnić przy montowaniu okien, drzwi, instalacji wodnokanalizacyjnej, grzewczej, wentylacji, kominów, rynien. Okna i drzwi powinny być ujęte w specjalne ramy osadzone w ścianie i od góry mieć pozostawione wolne miejsce wypełnione sprężystą uszczelką zgniataną przy osiadaniu. Mocowania, przejścia przez strop pionowych rur powinny być dłuższe odcinki powinny mieć elastyczne pętle kompensacyjne. Montując strop wokół kominów trzeba brać pod uwagę to, że obniży się on w stosunku do komina nawet o ok. 15 cm. To samo dotyczy przejścia komina przez dach, powinien on mieć dwie zachodzące na siebie, na odpowiednio długim odcinku będą się bowiem z czasem rozsuwać, obróbki - górna mocowana do komina, dolna do dachu.

 

Najpiękniejsze domy z bali

Niewątpliwie drewniane domy mają swój niezaprzeczalny urok i wyjątkowy czar. Nie jeden chętnie zainwestowalby w taki domek, gdyby nie ewentualny brak przekonania np. co do solidności wykonania (inwestor - inwestorowi nie równy) czy jego trwalości lub zwyczajnej nie powszechności w naszym kraju. Być może to kwestia najbliższych kilkunastu lat kiedy społeczeństwo spojrzy na te cuda, kojarzone z naturą i urlopem ( w górskim kurorcie) z innej peryspektywy. Nie da się ukryć, że mimo drobnych wad, domy z bali przyciagaja oko i przywołują na myśl same dobre skojarzenia.

domek z bali

Fot. Domex

klimatyczny , brązowy domek

Fot. Jag

front domu jasny

front domu ciemny

Fot. tyngasdesign.blogspot (2)

wnętrze domu

łazienka w domu z bali

schody

Fot. domzbalinmr.blogspot (3)

klimatyczne wnętrze domu z bali

Fot. Archtrend

Redakcja poleca

REKLAMA