Czym kierować się przy wyborze okna dachowego?

Kupno okna dachowego może się wiązać z niemałym kłopotem, szczególnie dla osoby, która nie jest fachowcem. Aby dokonać dobrego wyboru spośród wielu produktów dostępnych na rynku powinniśmy kierować się kilkoma wytycznymi. Jakimi?

Kupno okna dachowego może się wiązać z niemałym kłopotem, szczególnie dla osoby, która nie jest fachowcem. Aby dokonać dobrego wyboru spośród wielu produktów dostępnych na rynku powinniśmy kierować się kilkoma wytycznymi. Jakimi?

Czym kierować się przy wyborze okna dachowego?

Fot. roto-frank.com

Istnieje kilka obiektywnych parametrów, o których opowie ekspert z firmy Blachy Pruszyński – Małgorzata Lubczyńska. Wspomniane parametry pozwolą zweryfikować czy mamy do czynienia z wyrobem dobrej jakości.  Oto one:

 • Pierwszy ze wspomnianych parametrów to tzw. współczynnik przenikania ciepła. Mówi on o

   

  tym, w jakim stopniu okno będzie chroniło dom przed ubytkami ciepła zimą i przenikaniem ciepła do wewnątrz latem. Współczynnik ten – dla całego okna opisywany skrótem UW – w dobrej jakości produktach powinien być mniejszy niż 1,5. Wartość współczynnika dla samej szyby (UG) nie powinna natomiast przekraczać 1,2.
 • Kolejnym z głównych parametrów, jakie należy brać pod uwagę podczas wyboru okna dachowego, jest klasa przepuszczalności powietrza. Dla dobrych produktów wynosi ona 3, a bardzo dobrych – 4.
 • Istotna jest też wodoszczelność okna. Wyrażana jest ona ciśnieniem, z jakim woda (np. deszcz) napiera na okno. W przyzwoitej jakości wyrobach ciśnienie powinno wynosić 900 Paskali, a w dobrych – 1100 Paskali. Natomiast wzorcowe parametry to przedział od 1200 do 1250 Paskali.
 • Są jeszcze dwa podstawowe wskaźniki, o których trzeba pamiętać przymierzając się do zakupu okna dachowego. Pierwszy to wytrzymałość na obciążenie wiatrem (optymalny wybór to klasa 3 lub 4), drugi natomiast to współczynnik oporu akustycznego, mówiący, w jakim stopniu okno tłumi hałas. Powinien on wynosić co najmniej 30 – 32 decybele.

  Czym kierować się przy wyborze okna dachowego?

 • W przypadku produktów pochodzących od renomowanych producentów wszystkie te parametry publikowane są tak, aby były ogólnie dostępne – najczęściej na opakowaniu każdego towaru.
 • Poza ogólnymi wskaźnikami odnoszącymi się do wszystkich okien dachowych, osoba, która chce dobrać najbardziej odpowiedni dla swojego domu produkt, powinna też zwrócić uwagę na kilka jego specyficznych cech. Mowa tu np. o kształcie okna (najlepiej, gdy odpowiada on specyfice więźby dachowej), wielkości ościeżnicy czy materiale, z jakiego jest wykonane (drewno – najbardziej popularne lub PCV – zalecane do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, jak kuchnia czy łazienka).             Fot. Blachy Pruszyński Okno dachowe AURA
 • O tym czy dokonaliśmy dobrego wyboru przekonujemy się zazwyczaj dopiero, gdy okno jest już zamontowane i z niego korzystamy. Jednak dysponując odpowiednią wiedzą jeszcze przed wybraniem się do sklepu zwiększamy szansę, że będziemy zadowoleni z podjętej decyzji.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/7 miesięcy temu
To wszystko jednak zależy od tego, jaki dom, jakie ma materiały na zewnątrz, ja mam normalne okna, powiem więcej mam jeszcze dodatkowo takie kolektory: oze-biomar.pl/kolektory-sloneczne no i one są bardzo spoko, to duza oszczędność w domu serio!
/4 lata temu
myślę że bardzo przydatne
/6 lat temu
warto przeczytać!