Co na kuchenną ścianę?

Jednym z wielu dylematów przy urządzaniu kuchni, jest sposób zabezpieczenia ściany za kuchenką i zlewem przed zawilgoceniem i zabrudzeniami. Przedstawiamy kilka sposobów rozwiązania problemu...
/ 07.09.2008 21:41

Wielokrotnie spotkałam się z dylematami dotyczącymi materiału, który można zastosować na kuchennej ścianie, przy której znajduje się kuchenka oraz zlew. Powszechnie wiadomo, że właśnie w tych dwóch miejscach, ściana szczególnie narażona jest na zabrudzenia lub ewentualne zawilgocenie. Warto dokładnie przemyśleć tę sprawę i przeanalizować wszelkie za i przeciw każdego materiału, który przyjdzie nam do głowy.

Kafelki

Najczęściej na kuchennych ścianach kładzie się kafelki. Nie ulega wątpliwości, że odpowiednio dobrane będą służyły latami, a do tego bardzo łatwo utrzymuje się je w czystości. Nikt jednak nie zastanawia się nad fugami, a te często podatne są na wchłanianie wilgoci i to właśnie na niej rozwija się pleśń lub tworzą się przebarwienia. Jeśli zdecydujemy się na ceramikę w kuchni – wybierzmy fugę, która będzie najbardziej odporna na zabrudzenia lub da się łatwo wyczyścić.Co na kuchenną ścianę?

Szkło

Szkło jest ostatnio bardzo modne, ale nie każde nadaje się jako tło kuchenki, bowiem nie każde wytrzymałe jest na wysokie temperatury. Pękające szkło może być bardzo niebezpieczne, dlatego należy wybrać szkło żaroodporne.

Zaletą szkła na ścianie jest to, iż tak naprawdę stanowi ono warstwę ochronną, a to co znajduje się pod nim, zależy już tylko od naszej wyobraźni. Możemy pomalować ścianę na dowolny kolor, obłożyć elegancką dopasowaną do wnętrza tapetą bądź materiałem lub umieścić pod szkłem ulubione, rodzinne zdjęcia. Do ciekawych pomysłów należy również umieszczanie ulubionych przepisów kulinarnych pod taflą szkła – wówczas wszystkie przepisy mamy w zasięgu wzroku.
Na szkle widać jednak krople wody i wszelkie plamy, ale je można bardzo łatwo wyczyścić – chociażby zwykłym płynem do szyb. W niektórych przypadkach, szkło można zastąpić pleksiglasem.

Lustro

Lustro posiada z pewnością wiele cech szkła. Jego dodatkową zaletą jest to, iż optycznie powiększa nieduże pomieszczenia, dlatego jest mile widziane w małych łazienkach i ciasnych kuchniach. Niestety na lustrze widać każdą plamkę, zdecydowanie bardziej niż na przezroczystej szybie – co prawda utrzymanie go w czystości nie jest trudne, ale dla leniwych może to być pomysł zupełnie nietrafiony.

Blacha/stal

Innym materiałem, którym możemy wyłożyć ścianę w miejscu za kuchenką jest stal nierdzewna. Niestety od wysokiej temperatury stal może się bardzo nagrzewać, więc dotknięcie dłonią ściany może grozić oparzeniem (kupiłam sobie boski czajnik ze stali, który się okropnie nagrzewa i wiecznie mam poparzone dłonie, gdy się zapomnę). Świetnie się prezentuje w nowoczesnych, industrialnych wnętrzach.

Tapeta

Tradycyjne tapety absolutnie nie nadają się na ścianę kuchenną, ale jeśli będzie to tapeta pokryta warstwą bezbarwnego tworzywa sztucznego – jak najbardziej możemy nią wyłożyć ścianę za kuchenką i zlewem. Takie tapety to tapety winylowe, które choć mniej trwałe od glazury, odporne są na środki chemiczne, ścieranie oraz szorowanie – możemy więc spokojnie zmywać z niej wszelkie zabrudzenia, a w razie jakiegokolwiek uszkodzenia, położyć kolejną warstwę tapety. Większość tapet z winylu nie przepuszcza pary wodnej oraz powietrze, ale wszystko zależy od ilości zastosowanego tworzywa.

Jak widać sposobów na zagospodarowanie kuchennej ściany jest sporo. Kolejne pomysły, przedstawię w kolejnym artykule.

Karolina Małgorzata Górska

Redakcja poleca

REKLAMA