Charakter odzwierciedlony w kolorze

Barwy, którymi otaczamy się w każdej dziedzinie naszego życia, ukazują nasze wnętrze, charakter, a nawet marzenia. Każdy ton jest źródłem wielu informacji, kopalnią wiedzy na nasz temat. Może służyć jako tarcza ochronna, częściej jednak to nasza druga skóra…
/ 27.02.2008 15:31
Barwy, którymi otaczamy się w każdej dziedzinie naszego życia, ukazują nasze wnętrze, charakter, a nawet marzenia. Każdy ton jest źródłem wielu informacji, kopalnią wiedzy na nasz temat. Może służyć jako tarcza ochronna, częściej jednak to nasza druga skóra…

A my sami, z jakimi barwami obcujemy najchętniej?

Charakter odzwierciedlony w kolorze Często bezwiednie sięgamy po ulubione odcienie, które do nas pasują, w których czujemy się dobrze. Jest to wybór przypadkowy, intuicyjny, a może wręcz przeciwnie: celowy i rozmyślny?
Ulubiony kolor wynika przede wszystkim z naszego charakteru. Sięgając po odpowiednią barwę zdradzamy nasze pragnienia, słabości. Ukazujemy temperament. Każda barwa, wzór, deseń mówi o nas więcej, niż sami chcemy powiedzieć…

Zapraszamy na kolorową przechadzką po meandrach naszej duszy, która zdradzi nasz charakter.
Jesteś twórczy i wrażliwy. W twojej osobowości spostrzegawczość i zmysł praktyczny łączą się z wyobraźnią. Niezwykła inteligencja przeplata się umiejętnością zastosowania zdobytej wiedzy. Zdradzasz zamiłowanie do niezależności, lubisz samodzielnie podejmować decyzje, za które bierzesz pełną odpowiedzialność. Cenisz sobie spokój i czułość. Twoim kolorem jest niebieski.

A może jesteś buntownikiem, wybuchowym i towarzyskim perfekcjonistą? Zawsze narzucasz otoczeniu swoje zdanie. Dążysz do celu, który osiągasz bez problemu. Kolor odzwierciedlający twoje wnętrze to krwista i żywa czerwień. Wybierają go przywódcy, mocne charaktery, osoby niezwykle przebojowe.

Wolisz róż? Cechuje cię zatem zmysłowość, wrażliwość, szczerość.

Charakter odzwierciedlony w kolorze Jeśli jesteś niezależną i zdyscyplinowaną osobą, mającą w sobie dużo silnej woli i energii, to z pewnością dobrze czujesz się otoczony pomarańczą. W bliskości tego koloru chętnie przebywają osoby aktywne, uwielbiające rywalizować i dominować nad otoczeniem.

Z kolei osoby zamknięte, trzymające się z dala od ludzi, mające skromną duszę wybierają biel. Są ludźmi pełnymi równowagi i optymizmu.

Jaką barwę wybierają osoby spontaniczne, żywiołowe, które we wszystko co robią wkładają całe swoje serce? Nie boją się podejmować trudnych decyzji, są śmiałe i otwarte na nowe znajomości. Ich wybór padłby na kolor lata, upalnego słońca i ciepłego piasku na plaży… Otaczają się żółcią, która aktywizuje ich do działania.

Spokojne i wrażliwe osoby intuicyjnie wybierają zieleń. Są one niezwykle życzliwe, skromne, łatwowierne. Optymizm łączy się u nich z wiarą w innych i we własne talenty.

Brąz wybierają osoby mocno stąpające po ziemi. Ceniące sobie takie wartości jak: uczciwość, porządek, stałość. Potrafią też docenić zmysłową stronę życia. Brąz ma też walor barwy ochronnej - tworzy rodzaj skorupy, pod którą można ukryć swe emocje i tajemnice.

Charakter odzwierciedlony w kolorze Czerń pasuje do tajemniczych i pewnych własnej wartości ludzi. Zdyscyplinowanych, niezależnych, mających zdecydowane poglądy i silną wolę. Barwa ta podkreśla opanowanie, autorytet i nieugiętość. Jednak skłonność do czerni zdradzają też osoby, które za jej woalem ukrywają swą niepewność, rezygnację i brak nadziei.

Kolor, który najczęściej wybierają indywidualiści, osoby opanowane i powściągliwe, to szary. Barwa ludzi sukcesu. Pewnych siebie, mających własne zdanie, nie bojących się krytyki. Jednak często osoby te izolują się od otoczenia, nie angażują i chętnie pozostają z boku.

Kolory są uniwersalnym językiem, swoistym „unicodem”, którym posługuje się świat. Symboliczne znaczenie konkretnej barwy odnaleźć możemy we wszystkich przejawach naszego życia. Przez wybór koloru możemy dowiedzieć się wielu rzeczy o sobie i o innych. Odbija się w nim, jak w lustrze, cały nasz charakter.

Artykuł przygotowany przez dekoratorów wnętrz z