Biel i czerń w aranżacji wnętrz

Po lansowanej przez ostatnie lata feerii kolorów zapanował spokój…Moda na minimalizm wylansowała biel jako przewodni temat wnętrza. Biel w roli głównej, czyli zestawienie bieli z bielą daje niezliczone możliwości tego koloru.
/ 12.03.2008 13:14

Po lansowanej przez ostatnie lata feerii kolorów zapanował spokój…

Moda na minimalizm wylansowała biel jako przewodni temat wnętrza. Biel w roli głównej, czyli zestawienie bieli z bielą daje niezliczone możliwości tego koloru. Jest wygodnym i bezpiecznym tłem do tworzenia kolorowych aranżacji we wnętrzu.

Biel nie jest barwą narzucającą się, ale wymagającą kreatywności. Jest punktem wyjścia do przygody z kolorem.

Biel jest kolorem przyciągającym uwagę, symbolem czystości, niewinności. Ludzie, którzy lubią biel to idealiści, dążący do czystości ducha. Śmiało sięgajmy po biel, jeśli ją lubimy, a wnętrze stanie się dla nas oazą spokoju, harmonii i wypoczynku.

Białe wnętrze, choć monochromatyczne, wcale nie musi być nudne. Biel ma wiele odcieni, a wszystkie są piękne i szlachetne. Bardzo ciekawe efekty można uzyskać, stosując zestawienie bieli z niewielką domieszką wybranych pigmentów. Mamy biele lekko różowe- perłowe i alabastrowe, delikatnie żółte, jak biel mleczna, aż po tonację ecru oraz biele srebrzyste, krystaliczne z kroplą błękitu, biele jaśminowe z kroplą zieleni, czy w końcu biele popielate.

Ponieważ wielość kolorów nie rozprasza uwagi, widać więcej niuansów, zauważalna staje się subtelna gra świateł i cieni. Jasna kolorystyka ścian rozświetla i optycznie powiększa wnętrze.

Wyostrza widzenie przedmiotów, wydobywa ich kształt, intensyfikuje barwę.

Biel jest intrygująca. Wydaje się być pozbawiona emocji i doskonale obojętna. Niesie niezliczona liczbę skojarzeń. Biel to światło, cisza, spokój i przestrzeń. Jest uniwersalna i ponadczasowa. Nie przemija. Jest zawsze odpowiednia, modna i elegancka. Jest kolorem przyciągającym uwagę, symbolem czystości i niewinności. Wspólnym mianownikiem dla tradycji i nowoczesności.

Wystarczy jednak, że w towarzystwie bieli pojawi się kolorowy akcent, by zdecydowanie zmienił się nastrój wokół. Biel doskonale gra w duecie, wzmacnia intensywność danego koloru. W zestawieniu z gorącymi barwami staje się jeszcze bielsza, a one bardziej ogniste. Natomiast chłodne barwy pozostają z nią w harmonii. Ciekawym połączeniem jest połączenie bieli z czernią. Kompozycje takie są bardzo nowoczesne i oryginalne oraz dekoracyjne.

Wśród nacji, które preferują biel wyróżniają się kraje skandynawskie, gdzie biel rozprasza mrok, przyciąga światło. Jest jednocześnie naturalnym elementem pejzażu.

W architekturze wnętrz chętniej stosowane są ciepłe, kremowe biele oraz rozbielane szarości, które idealnie współgrają z drewnem i materiałami pochodzenia organicznego.

Południe także preferuje biel, jednak zupełnie inną ona spełnia tam rolę. Południowe biele są w tonacjach zimnych, kredowych, zatrzymujących żar na zewnątrz.

Wiedza o kolorach mogłaby nas uszczęśliwić. Nie zdajemy sobie sprawy, jaka jest ich siła.