Bardzo naturalnie

Wystarczy jeden mebel z modnego surowego drewna, a wnętrze zyska całkiem nowy charakter.
/ 16.04.2008 13:49
Zapytaj stylistkę... do jakich wnętrz pasują meble z surowego drewna
Anna Tyślerowicz (stylistka wnętrz, scenograf sesji wnętrzarskich i modowych)

► Naturalne drewno znów jest modne...
To prawda. Przez wiele lat czekało na swoją kolej i wreszcie stanęło w salonie. Przeczekało modę na forniry, metal, szkło... Meble z surowego drewna powróciły jednak w dość zaskakującej wersji.

Co je dziś wyróżnia?
Po pierwsze, bardzo wyraźne usłojenie. Ale także naturalne krzywizny i pęknięcia, których projektant nie tylko nie ukrywa, ale wręcz przeciwnie – eksponuje dla uzyskania efektu, że jest to "dotknięcie natury". Poza tym powierzchnia tych mebli może być gładko oszlifowana lub przeciwnie – tylko niedbale ociosana.

Do jakich wnętrz pasują meble z naturalnego drewna?
Na pewno do minimalistycznych, industrialnych, chłodnych. Do domów, gdzie wszystkie sprzęty są proste, formy oszczędne. Drewno ociepla wnętrza, urozmaica je, dodaje życia. Nowoczesne drewniane meble to dobra propozycja dla ludzi, którzy są znudzeni "gładkością" i geometrią sprzętów w swoim domu, lubią naturalne materiały, ale nie tolerują stylu etno. Te nowe, drewniane meble, mimo że są funkcjonalne, traktujemy raczej jako rzeźby. Uwaga: bywają bardzo ciężkie!

Jakie są najmodniejsze meble w tym stylu?
Stoły, stoliki do kawy, stołki, szafki nocne. Sprowadza się je głównie z krajów azjatyckich: Indii, Indonezji, Malezji. W krajach Europy Zachodniej są artyści, którzy specjalizują się w projektowaniu naturalnych mebli. U nas są to raczej jednorazowe projekty.

Gdzie zatem je kupić?
W sklepach takich jak Almi Decor, Belbazaar, a także w hurtowniach mebli indyjskich. Można również zaprojektować mebel samodzielnie i zamówić go u stolarza. Najważniejsze to mieć odpowiedni materiał. Może to być zwykły pieniek, najlepszy do wykonania modnego stołka-pieńka. Meble, które kupimy w sklepach, wykonuje się z egzotycznych gatunków drewna, bo te ostatnie mają bardziej widoczne słoje i są odporniejsze.

Jak się zabezpiecza naturale drewno? Lakieruje?
Nie. Drewno tylko się szlifuje: bardzo dokładnie, tradycyjnymi metodami. Czasami mebel jest dodatkowo olejowany. Dlatego lepiej uważać np. z czerwonym winem. Zdarza się również, że takie drewno jest twarde i przygotowane tak, że można np. czyścić szczotką i wodą z mydłem.

Czy te meble są drogie?
Tak, dość drogie. Ale to więcej niż meble, to prawie rzeźby. Bardzo przyciągają uwagę. A poza tym trzeba pamiętać, że mamy do czynienia z unikatami. Bo przecież nie ma na świecie dwóch pni z identycznym pęknięciem....

z Anną Tyślerowicz rozmawiała Grażyna Witkiewicz

Stylizacja: Anna Tyślerowicz
Zdjęcia: Rafał Lipski
Dom & Wnętrze