pralki Electrolux fot. Materiały prasowe

Poznaj sposoby na bardziej ekologiczne i oszczędne pranie

pralki Electrolux fot. Materiały prasowe

Advertisement Ekologia to coraz ważniejsza strona naszego życia. Staramy się kierować nią w każdym aspekcie codzienności. Zobacz, jak wprowadzić ekologiczne rozwiązania także do swojej pralni. Oto trzy proste rozwiązania!

Pierz odzież w optymalnej temperaturze

Robiąc pranie, staramy się w całości wypełnić bęben. Bardzo słusznie – to ekologiczne postępowanie, ale nie zawsze korzystamy z niego prawidłowo. Ubrania uszyte z różnych tkanin mają odmienne potrzeby, jeśli chodzi o optymalny program prania. Dobierając wsad przypadkowo i stawiając na wyższe temperatury, których wymagają niektóre materiały, nie postępujesz ekologicznie. Po pierwsze – części tkanin wystarczy krótki program i niższa temperatura. Po drugie – piorąc odzież w przypadkowych zestawach długo i w wyższej temperaturze, prowadzisz do szybszego niszczenia niektórych tkanin, a w efekcie wymiana twoich ulubionych ubrań na nowe będzie konieczna szybciej. Niestety, przemysł odzieżowy w skali globalnej jest jednym z najnegatywniej wpływających na środowisko. W jaki sposób robić pranie z rozwagą?

Poświęć kilka minut na segregację twojej odzieży. Ubrania, które wymagają niższej temperatury, pierz w jednej grupie i dobrze dopasowanym programie. Ściśle kontroluj temperaturę prania, co przełoży się na niższe zużycie prądu. Pomoże w tym odpowiednia pralka – wybierz urządzenie energooszczędne i wyposażone w przyjazne środowisku funkcje. Jedną z ciekawszych propozycji są urządzenia Electrolux z programem UltraWash. Ta innowacyjna technologia polega na odpowiednim mieszaniu detergentu i płynu zmiękczającego z wodą. W efekcie skuteczne pranie zdecydowanej większości tkanin jest możliwe w niskiej temperaturze w programie trwającym mniej niż godzinę.

Dbaj o prawidłowe rozcieńczenie detergentów

Im dłużej korzystasz ze swoich ulubionych ubrań, tym bardziej przyczyniasz się do ochrony środowiska, bo nie musisz ich wymieniać, dzięki czemu zadbasz o środowisko i portfel. Nie oznacza to oczywiście, że masz zrezygnować z zakupowych planów, ale jeśli zależy ci na ochronie ubrań przed szybką degradacją i utratą koloru, racjonalnie zarządzaj dawkami detergentów.

Współczesne środki do prania są koncentratami, które wymagają solidnego rozcieńczania z wodą. W praktyce, aby prać skutecznie i efektywnie, zmiękczać oraz chronić tkaninę, potrzebujesz znacznie mniejszych dawek, niż mogłoby się wydawać – dawkowanie produktu jest rozpisane na jego etykiecie. Możesz również postawić na wsparcie innowacyjnych rozwiązań – pralki Electrolux wyposażone w funkcję AutoDose samodzielnie dobierają optymalną dawkę detergentu, więc takie pranie jest skuteczne, a jednocześnie maksymalnie przyjazne środowisku i twoim ubraniom. Z kolei funkcja SoftPlus będąca częścią systemu SensiCare polega na optymalnym, bo równomiernym rozprowadzeniu środka zmiękczającego tkaniny. To kolejny krok w kierunku większej efektywności twojego prania i ochrony odzieży.

Postaw na odświeżenie zamiast długiego programu

Najbardziej uporczywe plamy i zabrudzenia, żeby je usunąć, zawsze będą wymagać specjalnych środków. Aby tego dokonać, musisz postawić na dłuższy program prania, który jest niestety mniej energooszczędny. Ale jak często zdarza ci się prać ubrania, które zostały mocno poplamione? Prawdopodobnie sporadycznie.

W rzeczywistości noszone przez ciebie ubrania zazwyczaj wymagają jedynie odświeżenia. Wówczas możesz postawić na słabsze detergenty, krótszy program i niższą temperaturę, chroniąc w ten sposób tkaninę przed degradacją. Innym rozwiązaniem jest funkcja SteamCare w urządzeniach Electrolux, której działanie oparte jest na właściwościach pary wodnej. Pod koniec każdego cyklu bierze ona udział w praniu, zapobiegając zagnieceniom. Cykl za każdym razem jest dostosowany do wielkości wsadu. Ten subtelny sposób prania, a w zasadzie odświeżania, doskonale sprawdza się nawet w przypadku najdelikatniejszych tkanin. Dzięki temu możesz częściej zakładać swoje ulubione ubrania, nawet te szczególnie narażone na uszkodzenia, bez obaw, że w pralce szybko ulegną przetarciom bądź stracą swój fason!

Wystarczy zaledwie kilka dobrych praktyk, aby poprzez świadome pranie przyczyniać się do polepszenia stanu środowiska, a jednocześnie przedłużyć żywot własnych ubrań, do których przecież często się przywiązujemy!

 

Artykuł powstał z udziałem marki Electrolux