Kominek dla każdego

Kominek fot. Adobe Stock
Są takie kominki, które można zamontować w każdym mieszkaniu.
Barbara Lasota / 19.03.2018 03:34
Kominek fot. Adobe Stock

Właściciele domów często decydują się na wybudowanie kominka. Nierzadko ciepło, jakie daje palące się w palenisku drewno rozprowadzane jest po całym domu.  Ale co najmniej równie ważnym powodem, dla którego podejmowana jest decyzja o budowie kominka, jest jego funkcja dekoracyjna i atmosfera ciepła rodzinnego domu, jaką pomagają budować "żywe" płomienie. Okazuje się, że kominki elektryczne i biokominki także potrafią stworzyć taką atmosferę. Trochę też nagrzewają dom, choć nie w takim stopniu jak tradycyjne kominki. Ale za to można je mieć w mieszkaniu w bloku.

Zalety kominków elektrycznych

  • Są wygodne. Modele elektrycznych kominków nie brudzą się sadzą, popiołem, nie ma dymu ani spalin
  • Nie trzeba ich podłączać do przewodów kominowych.
  • Łatwo się je montuje. Praktycznie wystarczy wyjąć z opakowania i podłączyć do prądu. Niektóre można powiesić na ścianie, jak nowoczesny, cienki telewizor.
  • Nie trzeba kupować opału, ani mieć miejsca na gromadzenie zapasu opału.
  • Nie ma niebezpieczeństwa pożaru.
  • Ładnie imitują płomienie. Efekt prawdziwego ognia uzyskiwany jest dzięki odpowiedniemu odbiciu światła. Są w nim elementy przypominających żarzące się drewniane polana lub węgiel. Można nawet kupić model ze specjalnym trójwymiarowym efektem płomieni i dymu.

  • Są energooszczędne. W wielu modelach  pobór energii jest bardzo oszczędny i wynosi w przypadku gdy używa się ich do ogrzania pomieszczenia od 60 do 400 W, czyli tak jak 2, 3 zwykłe żarówki. Natomiast gdy zależy nam tylko na efekcie świetlnym (nastroju) jest tok. 10 groszy za godzinę.
  • Można je obsługiwać pilotem, zmniejszać lub zwiększać temperaturę.
  • Są modele naścienne, narożne, wolnostojące i do zabudowy w stylu klasycznym, rustykalnym, nowoczesnym.
  • Są modele dostępne cenowo (od ok. 650 zł). Oczywiście te bardziej zaawansowane technologicznie i oryginalne wzorniczo kosztują odpowiednio więcej.

Biokominek – co to takiego

Ciepła raczej nie zapewni, w każdym razie bardzo niewiele, ale nastrój – tak. Spala się w nim bioetanol. Biokominek można ustawić w dowolnym miejscu mieszkania, a niektóre modele powiesić na ścianie. W trakcie spalania powstaje para wodna i dwutlenek węgla. Jednak ilość dwutlenku węgla  jest mała, więc podłączenie do przewodu wentylacyjnego nie jest potrzebne. Jeden litr bioetanolu wystarczy na 4 – 5 godzin działania kominka (nawet do 5 godzin).

 

Redakcja poleca

REKLAMA