Gadżety do spiżarni

Przydadzą się każdej pani domu!
/ 19.09.2013 10:06
Nie musisz mieć dużego domu ani przestronnego apartamentu, aby znaleźć miejsce na konfitury i inne pyszności! Nawet jeśli nie robisz „weekendowych” zakupów, przyda ci się miejsce na trzymane poza lodówką jedzenie – choćby przetwory. Idealne byłoby przylegające do kuchni pomieszczenie gospodarcze. Nie masz takiego?

Stwórz swoją własną spiżarnię:

  • Na spiżarkę możesz przeznaczyć oddzielną szafkę w kuchni lub małą wnękę. Jeśli nie ma drzwi, schowaj zapasy za roletą, żaluzjami, czy zwykłą zasłonką. Żywność lepiej się bowiem przechowuje, w zaciemnionych miejscach. Osłona chroni też przed kurzem.
  • Doskonałym meblem do przechowywania np. przetworów jest też kredens. Pod półkami umieść samoprzylepne lampki led (na baterie, ok. 5 zł), łatwiej odnajdziesz produkt. Na wewnętrznej stronie drzwi zamocuj wieszaki i powieś na nich woreczki z przyprawami.
  • Nad blatami i (lub) pod kuchennymi szafkami zamontuj relingi z zawieszanymi na nich koszyczkami – przydadzą się na przyprawy, małe słoiczki, puszki z kawą i herbatą czy buteleczki oliwy.
  • Warkocze przypraw i pęki ziół są uroczą ozdobą kuchni, zwłaszcza, gdy przewiążesz je kolorowymi wstążeczkami. Rośliny roztoczą też przyjemną woń.
  • Jeśli hodujesz zioła, nadmiar możesz z powodzeniem zasuszyć. Obetnij gałązki, zrób z nich pęczki, zawieś główkami w dół w suchym, przewiewnym, zacienionym miejscu. Gdy wyschną umieść w woreczkach.
  • Świeże warzywa (np. ziemniaki) nie zepsują się tak szybko, jeśli wsypiesz je do przewiewnego kosza z wikliny. Dorzuć do nich kilka ząbków czosnku – zapobiegną one gniciu bulw.
  • Konfitury, dżemy, pikle i inne przetwory będą prawdziwym hitem rodzinnego obiadu. A zimą, gdy po nie sięgniesz, przypomnisz sobie o lecie.
  • W przewiewnej spiżarni doskonale przechowują się wędzone wyroby, np. dojrzewające kiełbasy i szynki. Powieś je dość luźno, aby nie stykały się ze sobą.
  • Szczególnie dekoracyjnie wyglądają nalewki. Warto zrobić większy zapas, przelać do ozdobnych buteleczek, a potem podarować przyjaciołom.
  • Owoce będą miały lepszy smak i dłużej się przechowają, jeśli do koszy lub skrzynek włożysz ususzone gałązki chmielu albo kwiaty czarnego bzu. Zimowe odmiany powinny poleżeć luzem przez tydzień w suchym pomieszczeniu, żeby się „wypociły”.
  • Dobry pomysł na przechowywanie butelek – nie tylko z winem, także z sokami, octem winnym, oliwą, przecierami, itp. Taki schowek najlepiej zbudować w chłodnej piwnicy, ale można też pod schodami. Wystarczą do tego kawałki grubej sklejki. lub fragmenty starego, niepotrzebnego już regału.
  • Wnętrze szafy lub wnęki przeznaczonej na spiżarnię warto zabudować półkami modułowymi. Można je dowolnie zestawiać i rozbudowywać dokupując pojedyncze elementy.
Dobra rada: Trzymaj na widoku produkty, które łatwo się psują lub mają krótki termin przydatności.

Na podst. art. M. Świgoń, Spiżarnia pełna smaku, "Poradnik Domowy" nr 9, 2013.

Zobacz, jakie gadżety pomogą ci przechowywać żywność w spiżarni!

Redakcja poleca

REKLAMA