Dyskretny urok fotografii

Umieszczone w ozdobnych ramkach fotografie świetnie nadają się do dekoracji wnętrza.
/ 16.03.2006 16:57
 
Zaletą takiej prywatnej galerii zdjęć jest to, że nieustannie można ją zmieniać, modyfikować, uzupełniać. Nie wymaga
też prawie żadnych nakładów finansowych. Przede wszystkim liczy się dobry pomysł, inwencja twórcza.

Klasycznie
Mając zbiór swoich ulubionych zdjęć, możesz zrobić z nich dekoracyjną kompozycję. Klasyczna zwraca na siebie uwagę, ale nie konkuruje z wystrojem wnętrza, powinna więc stwarzać wrażenie uporządkowanej. Jeśli chcesz
osiągnąć taki efekt, wybierz ramki, które mają podobny charakter, np. ten sam kształt, zbliżony odcień, podobną szerokość.
Trzeba też tak je rozmieścić, by tworzyły harmonijną całość. Najłatwiej to zrobić, wyznaczając na ścianie pole (kwadrat, prostokąt, owal) i w nim powiesić fotografie, zachowując zbliżone odstępy.
Najprostszym sposobem wyeksponowania fotografii są tzw. antyramy. W jednej dużej możesz umieścić kilka zdjęć lub zgrupować parę mniejszych ramek. Dobrze wyglądają w nich wszystkie amatorskie fotografie. Są zazwyczaj dynamiczne i nie potrzebują ozdobnej oprawy.
Zwykłą prostą ramkę z drewna niebanalnie ozdobisz, malując ją i przyklejając do niej np. muszelki, kamyki, małe szyszki lub gałązki. Najlepiej użyj szybko schnącego kleju. Zajmie ci to najwyżej pół godziny. Passe-partout możesz dodatkowo ozdobić zabawnymi rysunkami lub napisami.

W stylu retro
Do dekoracji możesz wykorzystać piękne stare fotografie. Szczególnie efektownie wyglądają rodzinne portrety.
Nawet gdy są zniszczone, dzięki współczesnym technikom w zakładach fotograficznych będą potrafili odtworzyć uszkodzone fragmenty albo zrobią reprodukcje nieustępujące oryginałom
.
Także zrobione przez ciebie zdjęcia mogą udawać fotografie retro. Możesz z nich uzyskać odbitki w technice sepii (jasnobrązowe) lub czarno-białe. Pasują do nich stylowe, metalowe ramki, np. pozłacane.
Stare fotografie najładniej wyglądają w passe-partout, czyli kartonowej obwódce, która zabezpiecza je i podkreśla ich urodę.


Porady stylisty
- Zanim zdecydujesz się, w których miejscach wbijać gwoździe, odrysuj kształt poszczególnych fotografii na papierze, a następnie przylep je plasteliną do ściany – w ten sposób przekonasz się, czy ten układ ci odpowiada.
- Najlepszym tłem dla zdjęć są jednobarwne ściany. Wzorzyste mogą stanowić pewien dysonans, choć można go złagodzić za pomocą passe–partout.
- Jeśli zamierzasz umieścić zdjęcia na ścianie, powieś je na wysokości wzroku, biorąc pod uwagę pozycję,
z której będą oglądane.
- Sposobem na rozmieszczenie obrazków niejednakowej wielkości i w różnych ramkach jest układ krzyżowy. Ścianę dzielimy (w wyobraźni) pionową i poziomą kreską na cztery. Zdjęcia wieszamy w centralnej części ściany, przy linii poziomej i pionowej.
- Dobrym miejscem do prezentowania fotografii jest parapet. Okno zawsze przyciąga wzrok osoby wchodzącej do pomieszczenia.

Sama zrób passe-partout
- Przygotuj ramkę, dwa kawałki sztywnego kartonu o wymiarach ramki, ołówek, linijkę, nożyczki lub nożyk.
Odrysuj na kartonie kształt zdjęć w taki sposób, by powstał z każdej strony margines o szerokości 3–5 cm.
- Nożykiem lub nożyczkami wytnij w kartonie otwory na zdjęcia. Pamiętaj, że muszą być one nieco mniejsze,
w przeciwnym razie fotografie będą przez nie wypadać. Staraj się podczas wycinania nie pognieść kartonu.
- Fotografie ułóż równo na drugim kartonie, który stanowi tył ramki. Możesz ostrożnie podkleić zdjęcia, aby się nie przesuwały. Przykryj je passe-partout. Starannie opraw całość w ramkę.

Małgorzata Świgoń