POLECAMY

5 kultowych foteli

Chociaż zaprojektowane przed laty – do dziś święcą triumfy. Jeden taki fotel może „ustawić” całe wnętrze. Zawsze będzie się podobał i do wszystkiego pasował.

Małe dzieła sztuki. Tak mówi się o kultowych fotelach, słynnych meblach zaprojektowanych przez znanych designerów. Powstały przed czterdziestoma, pięćdziesięcioma, a nawet osiemdziesięcioma laty. A mimo to wciąż zachwycają! Dlatego znane firmy (między innymi: Knoll, Vitra, Tecta, Cassina) nabyły do nich prawa i produkują je dokładnie według wskazówek projektantów. To oznacza, że meble wykonane są przy użyciu specjalnych technologii (często ręcznie!) i z materiałów najwyższej jakości, za które trzeba niemało zapłacić. Na przykład delikatne skóry używane w obiciu fotela „Barcelona” dostępne są w ponad 800 odcieniach! Nic dziwnego , że cena takiego fotela to zwykle kilkanaście tysięcy złotych. W Internecie pełno jest jednak ofert sprzedaży znanych mebli, które kuszą hasłem „replika” i niską ceną. Nazwijmy rzecz po imieniu: to podróbki. Jak im się oprzeć? Wojciech Kustosz z firmy Idea MM, importera mebli Knoll, odpowiada, że są dwa rodzaje argumentów. Natury technologicznej i filozoficznej. Technologia jest ważna, pozwala nam bowiem cieszyć się meblami najwyższej jakości, które będą nam służyć przez bardzo długi czas. Niektóry firmy dają na swoje fotele nawet 30. lat gwarancji! Jednak zdaniem Wojciecha Kustosza ważniejsze są racje natury filozoficznej, gdyż są wyrazem pewnej życiowej postawy. Wynika ona z szacunku do twórcy i jego dzieła oraz do firmy, która nabyła prawa. Tak jak kupujemy legalne płyty i oprogramowanie komputerowe, tak samo nabywamy oryginalne meble, od których autorzy bądź ich spadkobiercy otrzymają tantiemy. Kupując kultowe fotele, warto pamiętać, że za każdym z nich stoi niezwykła osobowość, projektant, który tworzył przełomowe dzieła w dziedzinie wzornictwa. A jak wycenić to, że jest się uczestnikiem rewolucji estetycznej? Odpowiedź jest bardzo prosta: to jest bezcenne!

Barcelona Chair, proj. Ludwig Mies van der Rohe, 1929-1931
Najczęściej podrabiany mebel świata. Są jednak sposoby, by odróżnić kopię od oryginału. W tym ostatnim siedzisko zszywane jest z ponad stu kawałków skóry, podczas gdy w podróbkach jest tylko przeszywane na maszynie. Poza tym każdy oryginalny egzemplarz ma wytłoczony na nóżce znak firmowy („Barcelona” jest nazwą zastrzeżoną) i ma certyfikat z numerem seryjnym.
Cena: od 23 300 zł
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
Cóż... w tym momencie i tak już nie dostaniemy "oryginału" od Vitry czy też innej firmy. Po co wydawać tyle pieniędzy, jeśli możemy mieć idealną i dokładnie taką samą replikę za niższą cenę? Obecnie prawa autorskie faktycznie wykupiły podane firmy, ale prawo do wzoru już dawno wygasło i spokojnie można korzystać z danego projektu. Widziałam wiele włoskich firm, które zajmują się produkowaniem tego typu klasycznych foteli i robią to równie wspaniale. Wystarczy znaleźć tylko zaufanego dystrybutora na terenie Polski i kupować...