Szusuj bezpiecznie dzięki mocnym mięśniom

zima, kobieta, śnieg, narty
Pięć ćwiczeń obowiązkowych w sezonie narciarskim
/ 10.02.2010 07:24
zima, kobieta, śnieg, narty
Białe szaleństwo już się zaczęło! Ale w tym szaleństwie warto jednak zachować odrobinę rozsądku, aby z urlopu wrócić cało i zdrowo.

Wspólnie z trenerami z klubu Gymnasion opracowaliśmy trening przygotowujący do jazdy na nartach. Wzmacnia mięśnie nóg i tułowia, przygotowując je do wzmożonego wysiłku. Jeśli wybierasz się na stok dopiero za miesiąc, możesz trenować co drugi dzień. Ale gdy wyjazd tuż- -tuż, ćwicz codziennie. Również rano, przed wyjściem na stok. Życzymy bezpiecznej jazdy!

Przysiady
Stań w lekkim rozkroku, ręce wyprostuj przed sobą. Zrób półprzysiad, tak jakbyś chciała usiąść na krześle. Kolana powinny się znajdować dokładnie nad kostkami. Wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 15–30 razy. Następnie zrób jeszcze 2–4 serie ćwiczenia. Podczas następnych treningów staraj się wytrzymać przy każdym powtórzeniu w półprzysiadzie przez 2 sekundy.
Wersja druga:
Zrób ćwiczenie, stojąc na poduszkach sensomotorycznych (do kupienia w sklepach sportowych za 75–100 zł).

Wypady w przód

Stań prosto w lekkim rozkroku, oprzyj ręce na biodrach. Zrób duży wykrok w przód lewą nogą, jednocześnie uginając kolana (między udami a łydkami powinny powstać kąty proste). Wróć do pozycji wyjściowej. Następnie powtórz, robiąc wykrok prawą nogą. Powtarzaj naprzemiennie 10–20 razy. Zrób 2–3 serie.
Wersja druga:
Wykonaj ćwiczenie, trzymając w dłoniach ciężarki (0,5–1,5 kg).

Unoszenie tułowia

Połóż się na brzuchu na dużej piłce, tak aby klatka piersiowa wystawała poza piłkę. Napnij mięśnie brzucha, wyprostuj nogi i palcami stóp zaprzyj się o podłogę. Ugnij ręce i oprzyj dłonie z tyłu głowy. Unieś tułów i wytrzymaj chwilę. Opuść. Zrób 2–3 serie po 10–20 powtórzeń.
Wersja druga:
Zrób ćwiczenie, leżąc na podłodze. {CMS_PAGE_BREAK]

Rozciąganie

Stańcie z partnerem w szerokim rozkroku, naprzeciwko siebie. Połóżcie dłonie na ramionach partnera i pochylcie się w przód. Kolana powinny być proste, brzuchy lekko wciągnięte. Wytrzymajcie w tej pozycji 30 sekund.
Wersja druga:
Zrób ćwiczenie samodzielnie, opierając dłonie na parapecie lub wysokim stole.

Skoki na step
1. Ustaw przed sobą step do ćwiczeń. Stań w lekkim rozkroku, ręce złącz przed sobą. Zrób półprzysiad, tak jakbyś chciała usiąść na krześle, przesuń ręce w tył. Kolana powinny się znajdować dokładnie nad kostkami.
2. Odbij się od ziemi i robiąc zamach rękami w przód, wskocz na step. Zejdź ze stepu. Zrób 2 serie po 15 powtórzeń.
Wersja druga:
Ćwiczenie możesz wykonywać także stojąc przy schodach.

Redakcja poleca

REKLAMA