Przygotowania do sezonu zimowego - które mięśnie trzeba trenować

Przygotowania do sezonu zimowego - które mięśnie trzeba trenować fot. Fotolia
Sprzęt przygotowany. A czy ciało też? Zobacz, jak trenować przed sezonem zimowym, by uniknąć kontuzji!
Agata Bernaciak / 05.12.2013 17:19
Przygotowania do sezonu zimowego - które mięśnie trzeba trenować fot. Fotolia
Nasze mięśnie mogą odmówić posłuszeństwa gdy fizycznie nieprzygotowani rzucimy się w wir białego szaleństwa. Już teraz powinniśmy wzmocnić i rozciągnąć te partie ciała, które podczas zabaw na śniegu będą najsilniej i najczęściej pracowały.

O jakie mięśnie powinniśmy zadbać?

Ćwiczenia całego ciała poprawiają naszą ogólną kondycję, zręczność, szybkość i siłę wykonywanych ruchów. Ale szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na mięśnie nóg, brzucha, pośladków i grzbietu.

Dlaczego właśnie te mięśnie?

Przy sterowaniu nogami podczas jazdy na stoku najsilniej zaangażowane do pracy są mięśnie wewnętrznej strony uda. Natomiast mięśnie grzbietu mięśnie skośne wewnętrzne brzucha wpływają na lepszą kontrolę podczas zakręcania i obracania się np. podczas skoków na snowboardzie. Ważne są też boczne mięśnie brzucha – odpowiednio wzmocnione poprawią naszą stabilność podczas jazdy.

Stopniowo powinniśmy przyzwyczajać organizm do wysiłku, abyśmy już po pierwszym zjeździe, zdyszani nie opadli z sił. Poza wzmocnieniem mięśni powinniśmy je również rozciągnąć – w ten sposób zmniejszymy ryzyko naciągnięcia, a nawet naderwania ścięgien.

Zaawansowane przygotowanie do sezonu zimowego

W przygotowaniu do sezonu narciarskiego bardzo ważna jest również praca nad propriocepcją, czyli czuciem głębokim, gdyż dzięki niej nasze mięśnie podczas jazdy będą reagowały odpowiednim napięciem na zmiany podłoża np. przy muldach tworzących się z powodu intensywnego użytkowania stoku.

Jak ćwiczyć przed sezonem zimowym?

Najlepsze będą dla nas zestawy ćwiczeń, które wykonuje się na zajęciach TBC (Total Body Condition), jodze i pilatesie. Nie tylko wzmocnią, ale również rozciągną mięśnie oraz poprawią elastyczność stawów. Warto pod okiem fachowca ćwiczyć przynajmniej 2 razy w tygodniu. Tylko w ten sposób uodpornimy nasze ciało na kontuzje, a jazda stanie się jeszcze większą przyjemnością.

Redakcja poleca

REKLAMA