Wraz z nadchodzącą wiosną świat budzi się do życia, a my chcemy wyglądać zgrabnie i zadbanie.
Niestety zima to okres, w którym nie mamy ochoty na aktywność fizyczną, a nasz zimowy jadłospis niestety jest bardzo ubogi w warzywa i owoce. Jemy wysokokaloryczne posiłki, ubogie w witaminy i składniki mineralne, a wiele z nas sobie folgowało - słodycze, "zakazane" przekąski jak cheapsy czy jedzenie z fast foodów, to wszystko sprawia, że po zimie czujemy się o wiele gorzej.
Ale na szczęście zawitała u nas wiosna, a wraz z nią pojawiają się nowalijki. Ich widok cieszy nasze oczy, gdyż po długim jesienno-zimowym okresie jesteśmy wręcz spragnieni tych niezwykle kolorowych pierwszych warzyw. Wykorzystajmy więc je w naszym codziennym menu.
Nie namawiamy nikogo na stosowanie radykalnej diety. Proponowane poniżej posiłki nie należy traktować jako przepis na dietę cud. Proponujemy dietę, a właściwie styl odżywiania zawierający produkty, które będą najbardziej przydatne w okresie wiosennym oraz pomogą zgubić nam kilka kilogramów. Po prostu zmieńmy nasze codzienne menu na lepsze.
Przede wszystkim kierujmy sie następującymi zasadami:
- Podstawą naszej diety jest... regularność.
- Jedzmy 5 małych posiłków dziennie.
- Bazujmy głównie na zdrowych nowalijkach, komponujmy posiłki tak, aby były lekkie i bogate w minerały. Oprócz witamin młode warzywa i owoce mają dużo błonnika regulującego "uśpioną" zimą przemianę materii.
- W naszym codziennym menu powinno się znaleźć pełnoziarniste pieczywo, ryż, kasze.
- Nie zapominajmy o nabiale: jogurty, mleko (najlepiej odtłuszczone), kefiry, chudy biały ser.
- Mięso najlepiej chude: cielęcina, drób.
- Doceńmy ryby.
- Unikajmy potraw smażonych na tłuszczu.
- Zrezygnujmy z tłuszczy zwierzęcych (słoninę, smalec, boczek), cukru, wieprzowiny i tłustych wędlin, a przede wszystkim z produktów przetwarzanych – z puszek oraz torebek.
- Pij dużo wody, około 2 litrów dziennie. Woda jest niezbędna do każdej reakcji zachodzącej w organizmie, a poza tym wypłukuje z ustroju szkodliwe produkty przemiany materii.
Sama dieta nie wystarczy, żeby czuć się dobrze. Równie ważny jest ruch, czyli regularne i w miarę intensywne ćwiczenia fizyczne. Ruch da nam nie tylko dobre samopoczucie, ale także pomoże w odzyskaniu świetnej sylwetki, pomoże również przeciwdziałać chorobom. Jeżeli nie masz czasu na zajęcia fitness, czy siłownię, to zastąp je czymś innym. Wystarczy chodzić z psem, uprawiać ogródek, chodzić pieszo po schodach, zamiast jeździć windą, chodzić na spacery w każdej wolnej chwili, czy wysiadać z autobusu o jeden przystanek wcześniej.
A oto przykładowe menu (do wyboru):
Po przebudzeniu szklanka wody z cytryną
I śniadanie:
- Bułeczka pełnoziarnista posmarowana łyżeczką masła lub margaryny, z 2 cienkimi plasterkami gotowanej szynki oraz kilkoma plasterkami ogórka, szklanka herbaty z cytryną bez cukru.
- Dwie kanapki z chleba pełnoziarnistego posmarowane niskokaloryczną margaryną z plasterkiem sera żółtego light i plasterkiem szynki z indyka, pomidor, szklanka herbaty z cytryną bez cukru.
- Kromka ciemnego tostu posmarowana łyżeczką margaryny, obłożona liściem sałaty, plasterkiem sera żółtego lub łyżeczką serka topionego, szklanka soku pomarańczowego.
- Małą bułeczkę przekroić i posmarować łyżeczką masła oraz 2 łyżeczkami dżemu, szklanka herbaty z cytryną bez cukru.
- Omlet z 2 jajek z dżemem niskosłodzonym, szklanka herbaty z cytryną bez cukru.
- 35g muesli z owocami suszonymi ze szklanką mleka 0,5%, szklanka herbaty z cytryną bez cukru.
- 1 bułeczka pełnoziarnista z białym serem chudym (50g) i łyżką koperku, sok pomidorowy
II śniadanie i Podwieczorek:
- Kromka chleba z masłem i pomidorem.
- Kromka chrupkiego chleba z 2 łyżeczkami twarożku i pomidorem.
- Marchewka z jabłkiem i sokiem cytrynowym.
- Plasterek szynki gotowanej.
- 6 plasterków polędwicy drobiowej.
- Jogurt (1 pojemnik 150 ml) z otrębami pszennymi (1 łyżka)
- Owoc
- Budyń
- Kisiel
Obiad - 350 kcal:
- Pokroić w zapałkę 10 dag piersi z kurczaka, małą zieloną lub żółtą cukinię, marchewkę i por. Mięso obsmażyć na łyżce oleju, dodać warzywa i jeszcze 5 min. dusić. Doprawić solą, pieprzem i przyprawą chińską. Posypać tymiankiem, zjeść z kromką chleba pełnoziarnistego lub dwoma małymi ziemniakami.
- 10-15 dag piersi z kurczaka obsypać przyprawami (Prymat Kucharek, papryka, pieprz, itp.), usmażyć na łyżeczce oliwy. Ugotować 15-20 dag warzyw (kalafiora, brokuła, fasolki szparagowej, marchewki). Zjeść z 1 ziemniakiem.
- 15 dag piersi indyka oraz 20 dag pieczarek opłukać i pokroić. Obsmażyć na łyżce oleju. Dodać 5 dag groszku oraz łyżkę chudej śmietany. Doprawić ziołami, solą i pieprzem.
- Szklankę ugotowanego makaronu zmieszać z sałatką z pomidora, papryki, ogórka i 2 łyżkami twarożku.
- Ryba gotowana na parze z ziołami + 2 tosty
- Filiżanka czystego czerwonego barszczu, dwa naleśniki z mielonym mięsem drobiowym, kilka liści sałaty z łyżeczką sosu winegret.
- Bukiet warzyw, 50 g szynki podsmażanej na pół łyżki oleju.
Kolacja:
- 2 kromki pieczywa chrupkiego żytniego z masłem lub margaryną i białym serem
- Kromka ciemnego pieczywa z 50g chudej wędliny i sałatką z papryki, cebuli i pomidora.
- Kromka pieczywa i sałatka z pora, ogórka kiszonego, 3 łyżek groszku konserwowego.
- Sałatka owocowa z kiwi, grejpfruta, plastra ananasa
- Sałatka z tuńczykiem (120g tuńczyka w sosie własnym, 2 łyżki kukurydzy, 2 łyżki ugotowanego ryżu, 2 liście kapusty pekińskiej)
- Kanapka z chleba grahama (25g) z łyżeczką margaryny, szynką wiejską (30g), pomidorem (100g), liściem sałaty, bawarka bez cukru
- 80 g kabanosów drobiowych, dwie kromki chrupkiego pieczywa cienko posmarowane masłem.