Roślinne alternatywy mleka i jogurtów na dobre zagościły na półkach sklepowych i w wielu polskich domach. I świetnie się składa, bo są pyszne, mają wiele wariantów smakowych i mogą być doskonałym urozmaiceniem codziennej diety.
Według autorów Raportu Talerz Przyszłości[1], zbilansowana dieta oparta na produktach roślinnych, znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, nowotwory czy cukrzycę typu2[2]. Tym bardziej warto spróbować i włączyć do codziennego menu jak najwięcej produktów pochodzenia roślinnego. Co ważne, można to zrobić małymi krokami, nie zmieniając zanadto charakteru dania.
Jak zatem wykorzystać w kuchni napoje roślinne?
To proste! Dokładnie w taki sam sposób, jak wykorzystujemy tradycyjne mleko i jogurty. Napój migdałowy np. ten od marki Alpro, delikatny, z orzechową nutą, doskonale sprawdza się jako baza smoothie czy owsianki. Napoje kokosowe, nieco bardziej tropikalne, doskonale sprawdzą się w deserach, zapewniając im niepowtarzalny smak i gładką konsystencję. A napoje owsiane? Są idealne jako dodatek do herbaty czy kawy oraz do wszelkich placków, naleśników czy babeczek. Roślinne alternatywy dla jogurtu można wykorzystać dokładnie tak, jak te tradycyjne – dodając do nich owoce, nasiona i orzechy stworzymy obłędną kompozycję smaków, w sam raz na śniadanie lub podwieczorek.
Zobacz, jak w prosty i szybki sposób wykorzystać napoje roślinne w trzech prostych przepisach!
Pudding chia z musem truskawkowo-limonkowym i truskawkami
fot. Mat. prasowe
- 1 szklanka napoju kokosowo-ryżowego Alpro, który jest bez dodatku cukru,
- 2 łyżeczki syropu z agawy albo erytrolu
- 3 łyżki nasion chia,
- Garść truskawek (świeże lub mrożone),
- Kilka kropel soku z limonki,
- Kilka listków mięty,
Wystarczy zalać nasiona chia napojem kokosowo-ryżowym Alpro, dodać odrobinę syropu z agawy lub naturalnego słodzika np. erytrolu, dobrze wymieszać i odstawić do lodówki na noc. Rano przygotuj mus truskawkowo-limonkowy, blendując owoce z kilkoma kroplami soku z limonki i udekoruj pudding truskawkami i listkiem mięty.
Szybki bowl z owocami
fot. Mat. prasowe
- Alpro Skyr Style Mango – roślinna alternatywa dla skyru,
- Ulubione owoce sezonowe,
- Kilka orzechów – włoskich lub laskowych,
- Listki melisy lub mięty.
Alpro Skyr Style Mango przekładamy do miseczki, na wierzchu układamy ulubione owoce i orzechy, a następnie danie dekorujemy listkami melisy lub mięty.
Owsiane naleśniki
fot. Mat. prasowe
- 1 szklanka napoju Alpro Owsiane
- 3/4 szklanki mąki pszennej
- 4 łyżki błyskawicznych płatków owsianych
- 1 łyżka cukru pudru
- 1½ łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
- 2 łyżki oleju roślinnego
- 1 jajko
- Niewielka ilość oleju do smażenia
Włóż wszystkie składniki do blendera lub robota kuchennego i zmiksuj je, aż uzyskasz jednolite i gładkie ciasto. Rozgrzej patelnię z odrobiną oleju. Wlewaj ciasto na patelnię, używając około ¼ szklanki masy na każdy naleśnik. Smaż kilka minut z każdej strony, aż naleśniki będą rumiane. Podawaj z ulubionym dżemem, polewami lub owocami.
Jeśli do tej pory nie próbowałaś roślinnych alternatyw mleka czy jogurtów w swojej kuchni, to najwyższy czas to zmienić i przekonać się, że Roślinne nie gryzie!
[1] Raport Talerz Przyszłości Interdyscyplinarnego Centrum Analiz i Współpracy Żywność dla Przyszłości, 2023 https://danone.pl/assets/interdyscyplinarne/Raport_Talerz_Przyszlosci_2023.pdf
[2] Ojo O, Jiang Y, Ojo OO, Wang X. The Association of Planetary Health Diet with the Risk of Type 2 Diabetes and Related Complications: A Systematic Review. Healthcare. 2023; 11(8):1120.
Colizzi C, Harbers MC, Vellinga RE, et al. Adherence to the EAT-Lancet Healthy Reference Diet in Relation to Risk of Cardiovascular Events and Environmental Impact: Results From the EPIC-NL Cohort. J Am Heart Assoc. 2023;12(8):e026318.
Karavasiloglou N, Thompson AS, Pestoni G, et al. Adherence to the EAT-Lancet reference diet is associated with a reduced risk of incident cancer and all-cause mortality in UK adults. One Earth. 2023;6(12):1726-1734.
Materiał promocyjny marki Alpro