Pochwała śniadania

Sposób, w jaki zaczynamy dzień, ma znaczący wpływ na nasze dalsze samopoczucie. W porannym pośpiechu nie znajdujemy czasu na posiłek, chociaż dietetycy zgodnie twierdzą, że pożywne śniadanie dostarcza nam energii potrzebnej w ciągu całego dnia.
/ 13.09.2010 07:10

Sposób, w jaki zaczynamy dzień, ma znaczący wpływ na nasze dalsze samopoczucie. W porannym pośpiechu nie znajdujemy czasu na posiłek, chociaż dietetycy zgodnie twierdzą, że pożywne śniadanie dostarcza nam energii potrzebnej w ciągu całego dnia.

Stare chińskie porzekadło mówi: „Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi”. Przekonanie, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, nie zmieniło się od wieków! Powinniśmy wziąć sobie do serca dawne mądrości i każdego dnia znaleźć chwilę na zjedzenie porannego posiłku. Osoby, które regularnie jadają śniadania, rzadziej chorują, są bardziej odporne na stres. Pyszne i zdrowe śniadanie poprawia humor, a także pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi.

Na całym świecie sposoby przyrządzania śniadań są bardzo różnorodne, spore różnice można zaobserwować w samej Europie. Typowe śniadanie angielskie składa się z jajek smażonych na bekonie i kiełbasek, jako dodatki serwuje się fasolkę w sosie pomidorowym oraz tosty. Mieszkańcy krajów śródziemnomorskich – Włoch, Francji czy Hiszpanii – preferują znacznie lżejsze śniadania: tosty z dżemem, słodkie pieczywo oraz obowiązkowo kawę i sok pomarańczowy. Współcześnie brak czasu nie pozwala nam na długie biesiadowanie przy stole. Niemniej jednak warto każdego dnia poświęcić chwilę na przygotowanie pożywnego i zdrowego śniadania. Poranny posiłek powinien dostarczyć nam odpowiedniej dawki witamin, węglowodanów, białka i wapnia.

Przepis na zdrowe śniadanie
Sposobem na szybkie i zdrowe śniadanie jest musli. Najczęściej przygotowuje się je z mlekiem lub jogurtem, który można wcześniej zmiksować z ulubionym owocem, na przykład bananem czy mango. Do musli można również wkroić świeże owoce sezonowe. W wersji letniej – maliny, truskawki lub jagody, natomiast jesienią – śliwki czy kawałki jabłka. Musli w zimowym wydaniu świetnie smakuje z egzotycznymi owocami, na przykład kawałkami banana, pomarańczy, papai lub też z suszonymi morelami, śliwkami i daktylami. Dla poprawienia smaku można dodać łyżkę miodu lub melasy. Jeżeli mamy ochotę na kanapkę, sięgnijmy po ciemne pieczywo razowe – jest nie tylko mniej kaloryczne, ale dostarcza większej ilości składników odżywczych. W piekarniach mamy obecnie szeroki wybór razowego pieczywa (chleb żytni, pumpernikiel, graham, chleb wieloziarnisty). Do kanapki z twarogiem można dodać rzodkiew, jest zasobna w witaminę C, witaminy z grupy B, odpowiedzialne za regulację przemiany materii, oraz składniki mineralne: potas, wapń, siarkę i magnez. Znane są również właściwości lecznicze rzodkiewki. Jej korzenie zawierają substancje o działaniu bakteriobójczym oraz olejki eteryczne, które likwidują szkodliwe bakterie w przewodzie pokarmowym. To właśnie olejkom eterycznym rzodkiew zawdzięcza swój dosyć ostry smak. Do kanapki świetnie pasuje także soczysta zielona sałata, która jest nie tylko smaczna, ale też bogata w żelazo, wapń, potas, magnez oraz witaminy A, E, D, C. Do kanapki warto dodać plasterki pomidora lub przygotować sałatkę pomidorową. Pomidory świetnie komponują się z parmezanem, bazylią oraz oliwkami. Dla urozmaicenia smaku sałatkę można polać sosem przygotowanym z soku z cytryny, oliwy z oliwek oraz delikatnej musztardy. Warto wiedzieć, że pomidor zawiera bardzo cenną substancję – likopen. Regularne spożywanie tego przeciwutleniacza zapobiega nowotworom oraz chorobom serca.

Świetnym dodatkiem do śniadań jest bogaty w witaminę C sok z owoców cytrusowych lub pomidorowy. Warto również sięgać po owocowe i warzywne soki przecierowe, ponieważ stanowią one ważne źródło błonnika roślinnego. Jedna porcja (250 ml) soku z cytryny, grejpfruta lub pomarańczy pokrywa całkowite dzienne zapotrzebowanie na witaminę C.
Warto również przygotować owocowy lub warzywny koktajl – nie tylko zdrowy, ale także zapewniający uczucie sytości przez kilka godzin. Zdrowe miksy najlepiej przyrządza się na bazie kefiru, naturalnego jogurtu lub maślanki. W zależności od upodobań koktajl można zrobić z truskawek, malin lub jagód, latem świetnie sprawdzają się miksy owocowe. Jeśli mamy ochotę na coś bardziej egzotycznego, można dodać mango, kiwi lub ananasa. Nie sposób wymienić wszystkich możliwości koktajlowych miksów, wystarczy uruchomić swoją wyobraźnię i dać się ponieść owocowym smakom.

Rodzinne spotkanie przy stole
Na obrazie Śniadanie wioślarzy Auguste Renoir ukazał swoich przyjaciół wspólnie spożywających śniadanie na tarasie restauracji Maison Fournaise nad Sekwaną. Przeniesieni w świat paryskiej bohemy czujemy radosną atmosferę tego spotkania, ulegamy urokowi beztroskich chwil, które możliwe są jedynie w towarzystwie bliskich osób. W ciągu tygodnia trudno znaleźć czas na wspólne śniadanie z rodziną czy przyjaciółmi. Jednak w wolne dni – warto wspólnie przygotować posiłek i zasiąść przy stole. Niech wspólne jedzenie śniadań stanie się częścią domowego rytuału.

Redakcja poleca

REKLAMA