Odżywianie w ciąży - jak skomponować dietę

kobieta, ciąża, jedzenie
Składniki odżywcze i witaminy nie są dzielone równo na pół między ciebie i twoje dziecko. Dowiedz się, jak skomponować dietę idealną dla kobiety w ciąży.
/ 06.03.2013 15:52
kobieta, ciąża, jedzenie
Maksimum potrzebnych składników otrzymuje twoje dziecko, a to, co pozostanie, przyswaja twój organizm. Dlatego aby prawidłowo funkcjonować i dobrze wyglądać – mieć zdrowa skórę, włosy, paznokcie – zwróć szczególną uwagę na jakość swoich posiłków.

Odżywianie w ciąży - dlaczego nie wolno się odchudzać

Po pierwsze nigdy nie odchudzaj się podczas ciąży! Wręcz przeciwnie: powinnaś pogodzić się z tym, że waga znów wskaże więcej. Warto wiedzieć, że dziecko, wody płodowe, łożysko, powiększona macica i gruczoły piersiowe ważą około 8 kg. Dlaczego nie można doprowadzać do procesów spalania tłuszczu w tym czasie? Tkanka tłuszczowa kumuluje toksyny i jej spalanie powoduje ich uwolnienie do krwiobiegu, co mogłoby być niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Możesz jednak (a nawet powinnaś!) mieć wpływ na swój przyrost wagi.

Odżywianie w ciąży - 4 rady, które ci pomogą skomponować jadłospis

1. Pamiętaj, że nie musisz jeść za dwoje! Zapotrzebowanie na energię (kalorie) wzrasta dopiero w drugim i trzecim trymestrze – i to zaledwie o 300 kcal!

2. Powinnaś przyjmować co najmniej 1,5 litra wody niegazowanej dziennie oraz około litr płynów pochodzących z jedzenia (warzyw, owoców, zup itd.), co w sumie daje minimum 2,5 litra. Każda aktywność fizyczna wymaga dodatkowego uzupełniania płynów, dlatego na trening zawsze zabieraj ze sobą 1,5-litrową butelkę wody. Jeśli wysiłek trwa dłużej niż godzinę, wypij napój izotoniczny, aby uzupełnić utracone elektrolity (uwaga, napój nie powinien zawierać słodzików!). W trakcie upałów zapotrzebowanie kobiety w ciąży na płyny może wynosić nawet 4 litry!

3. Podchodź rozsądnie do zachcianek. Masz ochotę na truskawki? OK. Ale jeśli codziennie „chodzi za tobą” czekoladowy batonik, zastanów się, czy warto się skusić. Oprócz nadmiaru kalorii nie dostarczysz sobie w ten sposób żadnych wartościowych składników odżywczych.

4. Jedz jak najwięcej produktów nieprzetworzonych (warto postawić na żywność ekologiczną). Twój codzienny jadłospis powinien być bardzo urozmaicony i zawierać świeże lub mrożone warzywa i owoce, nabiał, chude mięso, ryby, jajka z hodowli ekologicznej, a także pełnoziarniste produkty zbożowe. Takie menu zapewni ci odpowiedni „dowóz” wszystkich niezbędnych w ciąży składników odżywczych.
Tagi: ciąża, dieta

Redakcja poleca

REKLAMA