Rozszerz repertuar ziół, które trzymasz w doniczkach w kuchni! Bazylia, rozmaryn i oregano to tylko namiastka aromatycznych dodatków, których możesz na co dzień używać w kuchni. Uprawa innych ziół jest równie prosta. Większość z nich świetnie rośnie na ubogich, suchych glebach, więc jeśli nawet nie jesteś zapaloną ogrodniczką, możesz doczekać się obfitych plonów. Ci, którzy nie mają własnego ogródka, mogą założyć własną hodowlę na balkonie. Wysiew można rozpocząć już w marcu!
Fot. Depositphotos
W doniczkach i skrzynkach na parapecie z powodzeniem możesz uprawiać popularne przyprawy: szczypiorek, koper, lawendę, melisę, miętę, pietruszkę, szałwię. Pokuś się także na rośliny mniej popularne, a niezwykle wartościowe!
Anyż
Anyż, a właściwie biedrzeniec anyż wymaga nasłonecznionego, osłoniętego miejsca i przepuszczalnej, zasadowej gleby. Wysiewamy go wprost do gruntu, kiedy minie groźba przymrozków. Nasiona są gotowe do zbioru i wykorzystania późnym latem, gdy owoce robią się szarozielone. Dojrzałe nasiona anyżu dodają aromatu ciastom i innym wypiekom, a jego pierzaste liście, które można zbierać przez cały sezon, są świetnym dodatkiem do sałatek owocowych.
Trybula
Trybula ogrodowa wytwarza pierzaste liście o zapachu podobnym do pietruszki. Jest rośliną dwuletnią. Idealna do sałatek i zup. Dobrze rośnie w półcieniu. Sadząc ją należy zachować odstęp między siewkami około 25 cm. Liście są delikatne i trzeba się z nimi obchodzić bardzo ostrożnie.
Marchewnik anyżowy
To wieloletnia roślina o liściach przypominających paproć. Osiąga ponad metr wysokości. Świeżo zerwane liście marchewnika mają przyjemny anyżkowy aromat i są znakomitym dodatkiem do deserów. Nasion używano kiedyś do odświeżania oddechu, zaś w Wielkiej Brytanii spożywano je jak słodycze. Liście są słodzikiem dla osób chorych na cukrzycę!
Arcydzięgiel
Na to zioło mogą sobie pozwolić tylko osoby posiadające ogródek. Jest okazałą, kilkumetrową rośliną dwuletnią. Kandyzowane ogonki liściowe używane są do dekoracji wyrobów cukierniczych, a nasiona z ogonkami liściowymi do przyprawiania drinków. Są też aromatycznym dodatkiem do ciast albo duszonych kwaśnych owoców (pozwala to zmniejszyć ilość cukru). Arcydzięgiel wytwarza bardzo liczne nasiona i sam się wysiewa.
Cząber
Nazywany jest „zielem fasolowym”, bo jest wyśmienitą przyprawą do dań z nasion roślin motylkowych, zwłaszcza do bobu. Dostarcza świeżych liści przez cały rok!
Hyzop
Hyzop wspomniano nawet w Biblii. Nasi przodkowie cenili go bardzo wysoko. W XVII wieku służył do opatrywania ran. Obecnie jest niezasłużenie lekceważony. Jego kwiaty zwabiają pszczoły i motyle. Liście zaś, o gorzkawym miętowym aromacie nadają się jako dodatki do tłustych ryb i mięs, bo ułatwiają trawienie. Hyzop to wieloletnia roślina, która wymaga przycinania.