Lista zadań na początek wiosny: Co możesz zrobić dla swojego zdrowia?

AdobeStock_299577133.jpeg fot. Adobe Stock
U progu wiosny proponujemy “zabrać się za siebie”. Nie, wcale nie chodzi o okrytą złą sławą dietę bikini, ale o kroki, które pomogą ci zadbać o zdrowie i poczuć się lepiej we własnym ciele. Jeśli chcesz wkroczyć w nowy sezon pełna energii, te porady są dla ciebie!
/ 25.03.2024 17:26
AdobeStock_299577133.jpeg
fot. Adobe Stock
Wiosna to czas odrodzenia. Niesie ze sobą perspektywę nowych możliwości, przywraca chęci i wzmacnia motywację. To również idealny moment, by zatroszczyć się o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. W nowym sezonie rozważ wprowadzenie kilku prostych zmian, które mogą korzystnie wpływać na twoje ciało i umysł. Przygotowaliśmy listę zadań na początek wiosny, które możesz wprowadzić w życie już dziś.

 

Po pierwsze: aktywność

 

Najważniejsze to dobrze zacząć dzień. Zrób poranną jogę, przejażdżkę rowerową lub po prostu wyjdź na spacer, aby pobudzić swoje ciało i umysł. Zobaczysz, że po takim rozruchu łatwiej zabierzesz się do pracy i będziesz bardziej efektywna. 
 
Regularna aktywność fizyczna przynosi liczne korzyści zdrowotne, w tym poprawę nastroju. Może to dobry moment, żeby znaleźć nową pasję, np. zumbę albo tenis? Nawet wiosenne porządki albo taniec w domu do ulubionej muzyki mogą być sposobem na zwiększenie aktywności fizycznej.
 

Zadbaj o dietę

 
Wiosną warto zwrócić uwagę na to, co jemy. Postaw na świeże, sezonowe produkty — warzywa, owoce i zielone liście, które są bogate w składniki odżywcze i antyoksydanty. Staraj się unikać przetworzonej żywności i nadmiaru cukru. Z menu wykreśl fast foody - byłoby ogromną stratą spędzić sezon nowalijek na żywieniu się “gotowcami”. 
 
Dla wielu z nas wiosna jest czasem kulinarnych eksperymentów, a nowa jakość warzyw inspiruje, żeby żywić się bardziej w stylu wege. Nie lubisz spędzać za dużo czasu w kuchni? Jeśli gotowanie nie jest twoją pasją, poszukaj w Internecie nowych pomysłów na pełne witamin zupy i przygotowuj duże porcje - dla całej rodziny albo na kilka dni. 
 
Pamiętaj też o pilnowaniu właściwego nawodnienia, które jest kluczowe dla dobrej formy i zdrowej cery. Przez ostatnie miesiące suche powietrze kaloryferów podkręcało nasze pragnienie, teraz, u progu wiosny warto podaż płynów kontrolować. Wypijaj co najmniej osiem szklanek wody dziennie, a jeśli jesteś aktywna fizycznie albo temperatura powietrza rośnie, dodaj jeszcze pół litra.
 
 

Relaks i kreatywność

 
Mindfulness, work-life balance i inne modne angielskie słowa zachęcają do szukania aktywności, które pomagają się wyciszyć, oderwać od codzienności i po prostu odpocząć psychicznie. Tej wiosny zadbaj, żeby odkrywać lub rozwijać swoje pasje i zainteresowania. 
 
Trochę dłuższe dni sprawiają, że mamy więcej energii, a doba wydaje się bardziej pojemna. Najwyższy czas odkurzyć ten voucher na warsztaty ceramiki, który dostałaś w prezencie na imieniny… Albo zalogować się w aplikacji swojej karty sportowej i odkryć, że w okolicy otwarto nową szkołę sztuk walki. 
 
Nie masz pomysłu na nowe hobby?  Sama pora roku narzuca rozwiązanie: spróbuj swoich sił w ogródku (albo na balkonie). Posadź nowe rośliny ozdobne, zaaranżuj przestrzeń, tak żeby zachęcała do odpoczynku, zorganizuj domowy ogródek ziołowy… Pasjonatów tej formy spędzania czasu pielęgnacja roślin uspokaja nie mniej niż medytacja! 
 

Sen bez zakłóceń

 

To żadna tajemnica, że sen ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Jego niedobór wzmaga wydzielanie hormonu stresu, dereguluje naszą wagę, obniża możliwości intelektualne. 
 
W ramach wiosennego wzywania postaraj się utrzymać regularny harmonogram snu, unikając późnego kładzenia się i odsypiania w weekendy. Pamiętaj, że regularność ma ogromny wpływ na jakość wypoczynku.
 
Z reguły za późno się kładziesz i boisz się, że nie zaśniesz przed północą? Już na dwie, miminalnie jedną godzinę przed snem odstaw komputer i telefon, aby uniknąć mylącego organizm działania niebieskiego światła. Dobrze przewietrz sypialnię, obniż ustawienie kaloryfera. Poczytaj (papierową książkę, nie ekran!) i spokojnie czekaj, aż poczujesz się senna. 
 

Wypoczynek na świeżym powietrzu

 
Wiosenne dni zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wykorzystaj tę okazję, spacerując po parku, zorganizuj piknik, wybierz się z rodziną na przejażdżkę rowerową. Zbawiennie na nasze samopoczucie może wpływać zwykła poranna kawa i relaks na balkonie. 
 
Ekspozycja na naturalne światło słoneczne może pomóc regulować sen i poprawiać nastrój. Pamiętaj tylko o kremie z filtrem SPF aplikowanym codziennie. Wiosenne słońce wprawdzie nie opala, ale wpływa na fotostarzenie i pogarsza stan cery. 
 
 

Pożegnaj się z papierosem

 
Czasem zamiast zadawać sobie pytanie, co mogę zrobić dla mojego zdrowia, wystarczy zapytać, czego NIE robić. Jeśli palimy, wszelkie wysiłki (zdrowa dieta, ruch, dobry sen) mogą nie wystarczyć dla zachowania formy i zapobiegania poważnym chorobom. 
 
Jeśli należysz do nałogowych palaczy, wykorzystaj wiosenny przypływ energii na ostateczne rozstanie z papierosem. Skonsultuj się z lekarzem, który zaproponuje nikotynową terapię zastępczą (najczęściej gumy, plastry). W oczekiwaniu na wizytę możesz rozważyć tzw. produkty o obniżonej szkodliwości. Według brytyjskiego National Health Service (odpowiednik NFZ), e-papierosy, jak Vuse ePod2, mogą pomóc docelowo rzucić palenie jako faza przejściowa między tradycyjnymi papierosami a zupełnym odstawieniem nikotyny.
 
Pamiętaj, że dla układu oddechowego i krążenia niebezpieczne jest także popalanie od czasu do czasu, a nawet częsty kontakt z dymem (np. gdy pali twój mąż albo rodzice). Bierne palenie to nie mit, a całkiem realny problem regularnego narażenia na kontakt z toksynami i potężną porcją rakotwórczych wolnych rodników. 
 

Czas na profilaktykę 

 
Wiosną zmotywuj się, aby umówić się na coroczne badania kontrolne. Zaplanuj wizytę u lekarza rodzinnego, poproś o standardową morfologię i inne badania, które są zalecane przy twoich schorzeniach czy historii rodzinnej. 
 
Wymaga to trochę zachodu, zarówno w publicznej, jak i prywatnej służbie zdrowia, ale regularne badania pozwolą ci uniknąć stresu, gdy zauważysz nietypowe objawy albo poczujesz się w gorszej formie. Nie warto też czekać z dentystą - terminowy przegląd i ewentualne leczenie przed wystąpieniem bólu, jest nie tylko bardziej skuteczne, ale też — znacznie tańsze. 
 
Jeśli masz taką możliwość, umów się także do dermatologa na dermatoskopię. To przegląd zmian skórnych, który pomaga odróżnić zwykłe pieprzyki od tych potencjalnie niebezpiecznych. 
 
Jeśli wprowadzisz w życie chociaż część naszych porad na zdrowszy początek wiosny, powinnaś szybko odczuć efekty na własnej skórze. Dzięki drobnym zmianom w stylu życia, poczujesz zastrzyk nowej energii i zapracujesz na lepsze wyniki badań w drugiej połowie roku. Powodzenia! 
 

Redakcja poleca

REKLAMA