Kiełki warzyw - 6 rodzajów

sałatka z kiełków fot. Fotolia
W związku z nadchodzącą wiosną, już teraz włącz do diety kiełki warzyw! Zobacz, które z nich są najzdrowsze i jakie mają właściwości.
/ 12.03.2013 14:37
sałatka z kiełków fot. Fotolia

W nasionach jest wszystko, co niezbędne, by mogły z nich wyrosnąć nowe rośliny (a więc m.in. cenne witaminy i składniki mineralne), a te kiełkujące są też lepiej przyswajalne przez organizm człowieka. Najlepiej jeść je na surowo, by nie traciły swych właściwości. Przed jedzeniem koniecznie pamiętaj jednak o tym, aby je opłukać.

Najpopularniejsze kiełki

1. Brokułów: mają lekko pikantny smak, świetnie nadają się do kanapek. Zawierają substancję zapobiegającą rozwojowi nowotworów.
2. Słonecznika: o orzechowym smaku. Można je chrupać jako przekąskę. Są m.in. źródłem magnezu, potasu i żelaza.
3. Lucerny: delikatne w smaku. Znakomite do kanapek i surówek. Zawierają dużo witaminy A oraz rzadką w roślinach witaminę B12.
4. Rzodkiewki: mają ostry, wyrazisty smak. Można je mieszać z twarożkiem, jogurtem, delikatnymi warzywami. Są bogate w witaminę C.
5. Fasoli Mung: lekko kwaskowate i chrupiące. Do jedzenia na zimno i gorąco. Fasola jest doskonałym źródłem białka.
6. Soczewicy: o delikatnym, nieco mącznym smaku. Są dobre do sałatek, past do kanapek. Dostarczają kwasu foliowego (uwaga, przyszłe mamy!). Korzystnie wpływają na odporność. Można je jeść także na ciepło.

Jak samodzielnie wyhodować kiełki?

W sklepach ze zdrową żywnością kup nasiona. Użyj tzw. kiełkownicy (piętrowe plastikowe naczynie do kiełkowania) lub zrób to domowym sposobem. Małe nasiona (lucerny, rzodkiewki) wysyp na tacę wyłożoną ligniną i spryskuj wodą, gdy podłoże zacznie wysychać. Większe nasiona (fasoli Mung, słonecznika) wypłucz, mocz w letniej przegotowanej wodzie (przez 3–6 godzin) i odcedź. Wsyp do słoika lub na talerzyk i zraszaj, a dwa razy dziennie płucz. Będą gotowe po 2–7 dniach.

Redakcja poleca

REKLAMA