Kawa - jak wybierać

kawa fot. Fotolia
Półki uginają się pod ciężarem różnych kaw. Czym się różnią i która z nich jest najlepsza? Dzięki naszym podpowiedziom dokonasz najlepszego wyboru!
/ 21.02.2013 07:50
kawa fot. Fotolia

W sklepach i kawiarniach dominują dwa gatunki kawy. Arabica to najstarszy, najpopularniejszy gatunek, uważany także za najszlachetniejszy. Jej ziarna dają łagodny, aromatyczny napar, niekiedy z korzenną nutą. Zawierają dość mało kofeiny (ok. 2%). Robusta jest dużo młodszym gatunkiem. Otrzymany z niego napar jest mocny, kwaskowy. Krzewy robusty są bardziej odporne na choroby od arabiki, stąd też otrzymane z niej ziarna są tańsze. Zawierają więcej kofeiny (2–4%).

Najpopularniejsze rodzaje kawy

Ziarnista
Jest najdroższa, ale wytrawni kawosze nie uznają innej z prostego powodu – kupują czyste ziarna, bez żadnych dodatków i uszlachetniaczy.
Warto wiedzieć! Kupuj niewielkie ilości kawy, miel tylko tyle, ile od razu zużyjesz. Nie zaparzaj kawy z fusami, bo podrażnia żołądek. Używaj do jej parzenia papierowych filtrów.

Mielona
Wygodniejsza w użyciu od ziarnistej, ale o wiele mniej trwała – szybko wietrzeje i traci aromat.
Warto wiedzieć! Wybieraj kawy renomowanych marek, by mieć pewność, że masz produkt dobrej jakości. Kawę przechowuj w szczelnym opakowaniu w lodówce, dzięki temu dłużej zachowa swój smak.

Rozpuszczalna
Otrzymuje się ją z wysuszonego naparu z ziaren. Bardzo wygodna w użyciu, gdyż nie wymaga parzenia. Wydajna i łagodna dla żołądka.
Warto wiedzieć! Wybieraj czyste kawy rozpuszczalne, unikaj napojów na bazie kawy, z dodatkiem emulgatorów, barwników, zagęszczaczy i innych chemicznych dodatków.

W kapsułkach
Robi się ją bajecznie prosto. Otrzymany napar zawsze ma taki sam smak. Niestety jest kosztowna – kapsułka kosztuje od ok. 1 zł.
Warto wiedzieć! Wybierając taką kawę, musimy kupić specjalny ekspres, a to już spory wydatek. Wiążemy się też z konkretnym producentem, rezygnując z części kawowej oferty.

Niezbędne dodatki do parzenia kawy

Warto zainwestować w ekspres. Nie musi być to drogi ciśnieniowy, choć taki sprzęt gwarantuje najlepszy napar. Polecamy niedrogie ekspresy przelewowe, zwłaszcza z termosem (cena od 80 zł) – napar z ekspresu z podgrzewaczem szybko staje się gorzki. Ważne są dobre filtry – najlepiej z niechlorowanego, czystego ekologicznie papieru. Możesz też kupić nylonowy filtr do wielokrotnego użytku. Przyda się miarka do dokładnego odmierzania kawy (np. stalowa, ok. 15 zł), a także spieniacz do mleka (ok. 10 zł).

Redakcja poleca

REKLAMA