Jedzenie, które uzależnia

kobiety, jedzenie, fast food
Gdy jesz ciastka lub chipsy, trudno ci przestać, chociaż nie jesteś w ogóle głodna? To nie musi być twoja wina, może wpadłaś w pułapkę stworzoną przez producentów żywności.
/ 13.10.2009 13:26
kobiety, jedzenie, fast food
Uzależniające kombinacje
Produkty będące połączeniem tłuszczu, cukru i soli chce się jeść nawet wtedy, gdy jest się już najedzonym. „Czas przestać winić ludzi za nadwagę i otyłość – mówi autor. – Rzeczywisty problem polega na tym, że zbudowaliśmy świat, w którym żywność jest łatwo dostępna i tak zaprojektowana, aby chciało się jej jeść więcej i więcej. Dla milionów ludzi dzisiejsze produkty spożywcze stanowią pokusę nie do odparcia”. Wraz z naukowcami z Uniwersytetu Yale Kessler za pomocą rezonansu magnetycznego przeprowadził badania, które wykazały, że około 50% osób otyłych i 30% z nadwagą jest podatnych na tzw. nadmierną aktywację. Swoje badania podsumował krótko:

„Odpowiednia kombinacja smaków uruchamia większą liczbę neuronów. Sygnał zachęcający nas do jedzenia staje się w ten sposób silniejszy”. Miks soli, tłuszczu i cukru nie jest dobierany w recepturach przypadkowo. Aby jedzenie było naprawdę smaczne, producenci precyzyjnie określają ich zawartość. Z tysięcy produktów, które mają takie działanie, Kessler wymienia np. ketchup, kawę mocha o smaku białej czekolady serwowaną w sieciowych kawiarniach, a także batony, które zawierają słone orzeszki, słodki karmel i tłustą czekoladę.

Składniki pobudzające apetyt
O uzależniających zestawieniach w pożywieniu robi się coraz głośniej. Kilka miesięcy temu brytyjski „Times” zwrócił uwagę na równie silnie działające połączenie cukru z czekoladą i alkoholem, które występuje w wielu popularnych deserach, np. w tiramisu. Takie kompozycje są zdradliwe. Okazuje się, że tzw. punkt rozkoszy w mózgu łatwo pobudzić, jedząc produkty zawierające cukier. Dzięki temu z jedzenia np. słodyczy czerpiemy ogromną przyjemność. Ale, co ciekawe, gdy potrawa jest zbyt słodka, poziom przyjemności wyraźnie spada. Właśnie dlatego potrzebna jest precyzyjna receptura, która nie dopuści do „zasłodzenia się” produktem. Jedzenie – paradoksalnie – powinno pobudzać apetyt zamiast go zaspokajać. A kiedy poziom zadowolenia z jedzenia jest bardzo duży, trudno z niego zrezygnować.

Zmień nawyki
Jeśli już zdążyłaś pokochać uzależniające miksy, potrzebujesz silnej woli. Na szczęście nie przez całe życie, bo do nowego zdrowszego sposobu odżywiania też można się przyzwyczaić. Jak podkreśla autor: „Nie możemy żyć bez jedzenia. Dlatego trzeba zmienić mentalność ludzi, zmienić ich podejście do jedzenia. Nie za dużo, nie za szybko, ale smacznie, zdrowo i z umiarem”.

Produkty, które zawierają uzależniające kombinacje:
* chipsy
* batony
* frytki
* płatki śniadaniowe
* kawa ze słodkimi syropami
* prażynki
* ciasteczka czekoladowe
* herbatniki
* biszkopty
* krakersy

Redakcja poleca

REKLAMA